twitterfacebook

Bayrampaşa'da İşsiz Kimse Kalmasın!

bayrampaşa'da işsiz kimse kalmasın!
Bayrampaşa Belediyesi 'Kariyer Merkezi Projesi'yle Bayrampaşa'dan başlayarak tüm Türkiye'de işsizliğe çözüm bulmayı amaçlıyor.

Gizem Gül'ün haberi

Bayrampaşa Belediyesi ‘Kariyer Merkezi Projesiyle’ öncelikli olarak Bayrampaşa’daki işsiz ve işverenleri buluşturmayı amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi ile işsizlere ve işverenlere ümit oluyor. Yaklaşık 1 yıl önce temelleri atılmış ve son 6 ayda iyice olgunlaşan kariyer merkezi projesiyle iş ya da işçi arayanlar, http://www.bayrampasakariyer.com adresinde yer alan sisteme kullanıcı adı ve şifre oluşturarak giriş yapabiliyorlar. Böylece iş arayanlar, kendilerine uygun bir iş bulma ya da işverenler aradıklarını niteliklere uygun bir işçi bulma şansına sahip oluyorlar.
 

Daha projenin tanıtımının yapılmamış olmasına rağmen yalnızca kulaktan kulağa gelişen duyumlar ile kariyer merkezi projesi kapsamında oluşturulan sistemde, şu ana kadar 1950 tane aktif CV yer alıyor.  Ayrıca kariyer merkezindeki çalışanlar tarafından 650 kişi uygun bir işe yönlendirilmiş ve bu kişilerin 75’i bir işte istihdam edilmiş durumda. Uygun niteliklerde eleman bulan işverenlerin sayısı da şimdilik 24 civarında.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner: “Bayrampaşa Belediyesi olarak ana amacımız, ilçemizden başlayarak ülkemizde baş gösteren işsizlikle mücadele etmektir.”

İşsizlik sorununa çok önem veren ve böyle bir proje yapılmasını özellikle isteyen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Bayrampaşa Kariyer Merkezi projesinin önemini şu sözlerle vurguluyor:  “Meslek edindirme kurslarımızla, istihdama yönelik yatırımlarımızla, yatırımcılara sağladığımız kolaylıklarla, doğrudan iş başvurusu alan ve iş arayan vatandaşlarımıza kılavuzluk eden internet sitemizle Bayrampaşa Belediyesi olarak ana amacımız, ilçemizde işsizliği en aza indirerek, ilçemizden başlayarak ülkemizde baş gösteren işsizlikle mücadele etmektir. Değişen ve gelişen bir Bayrampaşa’da işsiz sayısını azaltmak ve nihai olarak işsizliği sıfıra yakın düzeye çekmek en büyük gayemizdir.”

‘Kariyer Merkezi Projesi’nde Öncelik Bayrampaşa’nın

Kariyer Merkezi Projesi’ni yürüten Bayrampaşa Belediyesi Halkla İlişkiler Koordinatörü İlker Say, bu proje ile öncelikli olarak Bayrampaşa’da ve sonrasında da tüm Türkiye’deki işsizlik sorununu en aza indirmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Öncelikle Bayrampaşa’da yaşayan işsiz vatandaşları, Bayrampaşa’daki işverenlerle buluşturmayı ve vasıfsız elemanlara verecekleri mesleki eğitimler ile onları istihdama kazandırmayı amaçlayan bu projenin aslında Tüm Türkiye’ye açık olduğunu söyleyen İlker Say:İnternet üzerinden ulaşılabilen bir sistem olduğu için kimseye hayır demiyoruz, başka ilçelerden de gelen vatandaşlarımıza hayır demiyoruz. Ama ağırlığı Bayrampaşa’ya veriyoruz. İş edindirme konusunda bu proje sadece Bayrampaşa ile sınırlı değil ama öncelik Bayrampaşa’nın. Ama Esenler, Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Hadımköy gibi ilçelerdeki işyerlerine de eleman yollamaya çalışıyoruz. “ dedi.

Yenibiris.com, kariyer.net gibi internette yer alan kariyer siteleri varken neden böyle bir proje oluşturmayı tercih ettiklerini sorduğumuz İlker Say, o sitelerin kar amacı güden ticari bir şirket niteliğinde olduğunun altını çizerek, projenin sosyal belediyeciliğin gereklerinden yola çıkılarak yapılmış bir proje olduğunu ve herhangi bir ücret talepleri olmadığını vurguluyor.

Bayrampaşa’da ülke ortalamasında bir işsizlik sorunu olduğu ifade eden Say, hükümetin yerel yönetimlere vermiş olduğu yetkiyle işsizliği azaltmak, istihdam sağlamak görevlerini yerine getirmek amacıyla bu projenin oluşturulduğunu belirtiyor. Say ayrıca, kariyer merkezi projesinin gerçekleştirilmesi için Belediye, Kaymakamlık, İŞKUR (İş ve İşçi Bulma Kurumu) ve Milli Eğitim'in yer aldığı dörtlü bir protokolün imzalanması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Bu Proje Türkiye'de Bir İlk

Böyle bir sistemin ilk defa bir kamu kuruluşunda uygulandığını belirten İlker Say: “Başka belediyelerde var olan kariyer merkezleri, eski form doldurma sistemi, yani eski sistemle çalışıyorlar. O anlamda belediyelerin istihdam alanında fazla çalışmaları yok. Sadece Bayrampaşa Belediyesi’nde böyle bir sistem var ve yazılım bize ait. Bizim geliştirdiğimiz, yazılımını bilgi işlemin yaptığı bir program var” diyor. Zamanla daha fazla insan kaynakları uzmanının projeye dahil olacağını belirten Say, böylece daha fazla kişiye hizmet verebileceklerinin altını çiziyor. Say ayrıca, meslek edindirme kurslarını bu projenin bir sonraki adımı olarak hayata geçireceklerini de sözlerini ekliyor.

Peki Sistem Nasıl İşliyor?

Sistem aslında çok basit. İnternet kullanabilen, biraz bilgisayar kullanma bilgisi olan bir kişinin çok kolay bir şekilde üye olabileceği bir sistem. http://www.bayrampasakariyer.com/  internet adresine girerek, bir kullanıcı adı ve bir şifre oluşturduktan sonra adım adım isim, T.C. kimlik numarası, iletişim bilgileri ve iş bilgilerinin ve referanslarının olduğu kısımların doldurulması gerekli. Herkesin kullanabileceği, çok basit olarak geliştirilmiş bir sistem var, ancak internet kullanamıyorsanız, kariyer merkezindeki çalışanlardan da yardım alabilirsiniz. Onlar sayesinde sisteme üye olabiliyor, iş ya da işçi arayabiliyorsunuz. Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptığınızda, açık olan iş ilanlarını görüp, başvuru yapabiliyorsunuz. Ayrıca iletişim bilgilerinizde vermiş olduğunuz mail adreslerinden de sizinle ilgili olan açık iş ilanlarını da takip edebiliyorsunuz. Projenin kariyer merkezi ayağında da sistem şöyle işliyor; kariyer merkezinde çalışan iş danışmanları işe uygun bir kişi bulduktan sonra kişiyi çağırıp birebir görüşüyor, kişinin doğru bilgi verip vermediğini teyit ediyor, sonrasında işe uygun olduğuna karar verilirse kişi işverene yönlendiriliyor.  Sistemde ayrıca kullanıcı görüşleri de yer alıyor. Hangi tarihte hangi iş yerine yönlendirilmiş, işi kabul etmiş mi, etmemiş mi veya işveren ondan memnun olmamış mı bu gibi bilgileri de girebiliyorlar. 

İş Arayanlara Tavsiyeler…

Bayrampaşa Belediyesi Halkla İlişkiler Koordinatörü İlker Say, hem bu sistemi kullanacak olanlara, hem de iş arayanlara şöyle tavsiyelerde bulunuyor: “Bir kere kendilerine vasıf kazandırmaları lazım, ne kadar çok bileziğiniz olursa o kadar çok şansınız oluyor. İş bulma konusunda eğitim önemli ama sadece üniversite, yükseköğrenim anlamında değil mesleki anlamda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Ayrıca etkili bir CV oluşturulması da çok önemli. Belki çok eğitimlisiniz, kendinizi yetiştirmişsiniz ama eğitiminizi, iş deneyimlerinizi CV’nizde belirtmediğiniz sürece bir fayda sağlayamazsınız.”

Rakamlarla Kariyer Merkezi

• Bu proje başladığından bu yana kariyer merkezinin sisteminde şu an da 1950 aktif CV yer alıyor.
• Şimdiye kadar 24 işveren aradığı işçiyi bulmuş durumda.
• 75 kişi kariyer merkezi aracılığıyla bir işe yerleştirildi.
• Ayrıca bu proje kapsamında kariyer merkezi aracılığıyla bir işe yönlendirilenlerin sayısı da 650.

on5yirmi5.com

yayın : 14 Şubat 22:11

bayrampaşa belediye kariyer merkezi proje istihdam iş bulma

Yorumlarınız
Adınız

güzel düşünmüşünüz ama eşim başvurdu kaç aydır bekliyor tık yok.

Cumartesi, 5 Temmuz

Ben bu konuda kariyer merkezine guvenmiyorum.yaklasik 1 yildir uyeligim var belirttigim ozellikler cok acik ya arayan olmuyo yada benim kriterlerimin cok altinda vasat bi site amaci karsiladigini dusunmuyorum!

Çarşamba, 25 Haziran

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazartesi, 26 Mayıs

iş arıyorum zor durumdayım

Cuma, 4 Ekim

başkanım ben üniversite mezunuyum kariyer merkezine kayıtlıyım ama işsizim

Pazar, 7 Temmuz

başakanım işsizim iş arıyorum daha önce tekstilde çalıştım ve yemek şirketlerinde iş arıyorum e-mail adresim:elif demirdag@mynet.com teşekkür ederim

Pazartesi, 11 Şubat

Sayın başkanım cv mi size bıraktım.Ben kpss ye girdim 60.84 puanım sizden iş istiyorum.Teşekkürler

Pazartesi, 4 Şubat

başkanım ilker beyi tanıyorum çok isabetli bir seçim yapmışsınız başarılar diliyorum

Perşembe, 1 Kasım

sagolun varolun başarılar .....

Cuma, 12 Ekim

sayın vekilim herkese iş imkanı sağlıyosunuz bende sizden söforluk bilgisayar kayıt işleri vs iş rica ediyorum.

Pazar, 8 Temmuz

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Perşembe, 19 Nisan

YOK ÖYLE BİŞEY KURULDUĞU ZAMAN KAYIT OLDUM SES YOK BOŞA YAPILMIŞ BİR YATIRIM

Çarşamba, 11 Nisan

maden muhendisinin sorunu cozum bulunsun devlet kurumlari neden alim yapilmiyor

Pazar, 4 Mart


ÇOK OKUNANLAR
 • CIA Başkanı Hakan Fidan'ı tebrik etti

  CIA Başkanı Hakan Fidan'ı tebrik etti

  IŞİD’in elindeki 46 Türk vatandaşının 101 gün sonra başarılı bir operasyonla kurtarılması üzerine CIA Başkanı John Brennan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı arayıp tebrik ettiği ortaya çıktı.

 • İkinci üniversite için son başvuru 17 Ekim'de /

  İkinci üniversite için son başvuru 17 Ekim'de

  Üniversite öğrencisi veya mezunsanız ikincisi sınavsız. 400 bin kişi Açıköğretim Fakütesi'nde bunu yapıyor. Son başvuru 17 Ekim'de

 • 100 bin kişi IŞİD'den kaçtı /

  100 bin kişi IŞİD'den kaçtı

  Suriye'deki çatışmalardan kaçanlar Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. AFAD Başkanı Fuat Oktay, sığınmacıların 100 bini bulduğunu açıkladı.

 • TEOG sınav tarihleri değişti /

  TEOG sınav tarihleri değişti

  Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Uygulaması kapsamında gerçekleştirilecek olan 2014-2015 öğretim yılı birinci dönem ortak sınavların tarihi, 27-28 Kasım 2014 yerine 26 - 27 Kasım 2014'de yapılacak.

 • Gözlük seçmenin incelikleri /

  Gözlük seçmenin incelikleri

  Gözlük seçiminde sadece estetik görünüme önem vermeyin. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalar da göz sağlığınız için oldukça önemli.

 • Çözüm sürecine yeni atama /

  Çözüm sürecine yeni atama

  Ulvi Saran'ın görevini bırakmasının ardından İçişleri Bakanlığı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na MİT Müsteşar Yardımcısı Muhammed Dervişoğlu atandı.

 • Geleceğin bisikletleri /

  Geleceğin bisikletleri

  Hızla gelişen teknolojiyle birlikte çevreye daha duyarlı olan elektrikli ve hibrit otomobiller hızla yayılmaya devam ederken, ulaşımın çevre için en ideal aracı olarak görülen bisikletler de teknolojiye ayak uydurmaya başladı.

 • 3 kuruma 1465 kişi alınacak /

  3 kuruma 1465 kişi alınacak

  KYK, Orman Genel Müdürlüğü ve Göç Genel Müdürlüğü memur ve işçi statüsünde çok sayıda personel alımı yapacak

 • Türk doçentten tıp literatürüne geçen başarı /

  Türk doçentten tıp literatürüne geçen başarı

  TÜRK cerrah, tıp dünyasında bir ilki gerçekleştirdi. Doç. Dr. Önder Sürgit karından açtığı tek delikten aynı seansta 5 ayrı ameliyat gerçekleştirdi. 6 saat sürmesi gereken ameliyatlar 3 saatte bitti.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js