Nikah salonlu, VIP odalı cami

Kazakistan’ın başkenti Astana’da inşa edilen ve ülkenin en büyük camisi olan nikah salonlu, VIP odalı Hazret Sultan Camii törenle açıldı.

İNANÇ .
nikah salonlu, vip odalı cami

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Sembol İnşaat tarafından inşa edilen ve ülkenin en büyük camisi olan Hazret Sultan Camii, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in katıldığı törenle açıldı.

Sembol İnşaat açıklamasına göre, 8 bin kişilik kapasiteye sahip Astana Hazret Sultan Camii’nin açılış törenine, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Sembol İnşaat Kurucuları Fettah Tamince ve Aytekin Gültekin katıldı. Açılış, Nazarbayev’in doğum günü olan 6 Temmuz’da gerçekleştirildi.

8 BİN KİŞİLİK
Toplamda 17 bin metrekarelik alan üzerine kurulu ve 8 bin kişilik kapasiteye sahip Hazret Sultan Camii’nde 77 metre yüksekliğe sahip dört minare ve yüksekliği 52 metre olan toplam 10 kubbe bulunuyor.

Sosyal bir tesis olarak inşa edilen caminin ibadet bölümlerinin yanı sıra taziye salonları, kütüphaneler, nikah salonları, arşiv, lojmanlar, ofisler, 400 kişilik yemekhane, VIP odalar, el ayak kurutma ve terlik odaları gibi mekanlar da bulunuyor.

ÇİNİLER İZNİK'TEN GİTTİ
30 bin metrekarelik yeşil alanı da bulunan Hazret Sultan Camii’nin inşası sırasında yaklaşık 1.500 kişi çalıştı. Cami yapımında Türkiye’den malzeme kullanılmaya özen gösterilirken, mermer ve dış cephe kaplamalar, vitray camlar gibi pek çok malzeme Türkiye;den götürüldü. İslam kültürü ile Kazak kültürünün kaynaştığı iç süslemelerde Türkiye, İtalya ve Kazakistan’dan gelen sanatçılar çalıştı. Camide kullanılan çiniler ise İznik’ten tedarik edildi.

Ntvmsnbc
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nikah salonlu, VIP odalı cami
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.