twitterfacebook

Kur'an-ı Kerim

kur'an-ı kerim
Kur'an; Hz.Muhammed'e Cebrail aracılığıyla indirilen kutsal kitap.

Kur'ân veya Kur'ân-ı Kerîm İslam peygamberi Hz.Muhammed'e Allah tarafından Cebrail aracılığıyla vahiyler şeklinde gönderilen kutsal kitaptır. İlk kez 7. yy'da kitap haline getirilmiştir. Kur'ân ayrıca Kelamullah, Kitabullah, Furkan, Tenzil, Mushaf, Kitab, Nur ve Zikir isimleriyle de bilinir. Fatiha Sûresi ile başlayıp, Nas Sûresi ile sona erer.

Kur'an sözcüğü köken olarak Arapça'da QRE (qare'e/kare'e) (okudu) sözcüğünün sülasi (üç harfli kelime kökü sistemine göre) mastarıdır. "Okumak", "okunan" "okuyuş" "okuma" anlamlarını ifade eder. Kerîm ise, "soylu, asil" ve "eli açık, cömert" anlamlarına gelen Arapça kökenli bir kelimedir.

Mushaf

Kur'an'ın bugünkü haliyle kitap halinde toplanılmış şekline "Mushaf" denir. Mushaf, "sayfalar haline getirilmiş" ya da "iki kapak arasındaki sayfalar" anlamına gelir[4] ve S-H-F (sahife) kökünden gelir.

Kur'an Hz. Muhammed'in ölümü ile tamamlandığından kendisi hayatta iken toplanmamış, Mushaflaştırılıncaya kadar tevatür yolu ile özellikle ezberlenerek muhafaza edilmiştir.

Kur'an ayetleri ilk zamanlar vahiy kâtipleri tarafından papirüs, deri ve kemik üzerine yazılarak saklanırdı. “Kurra” denen ezbere Kur'an bilenlerden 70'e yakın kişi bir savaşta kaybedilince Hz. Ebubekir tarafından toplanan Kur'an Heyeti, şahitli olarak sureleri Hz.Muhammed'in sağlığında dizdiği sırada toplamış, papirüs, deri, kemik üzerine yazılan ayetleri, dipnot ve tefsir notlarını imha etmişlerdir.

Kur’an’ın Bölümleri

Kur'an 114 bölümden (sure) oluşur. Sureler genellikle içerdiği ayetlerin konularından birine göre verilen Arapça isimlerle anılırlar. Sureler kronolojik bir sırada (söyleniş sırasına göre) düzenlenmemiştirler. Sıralamanın da Kur'an'ın bütününden olduğu ve Allah tarafından bildirildiği Müslümanlarca kabul edilir.

Kur'an’ın içerdiği 114 sureden 86'sı Mekke'de, 28'i Medine'de gelmiştir. Mekke’de inan surelere “Mekki”, Medine’de inen surelere ise “Medeni” denir. Medine'de gelen sureler Bakara, Ali İmran, Enfal, Ahzab, Maide, Mümtahine, Nisa, Zilzal, Hadid, Muhammed, Rad, Rahman, Dehr, Talak, Beyyine, Haşr, Nasr, Nur, Hac, Münafikun, Mücadele, Hucurat, Tahrim, Cuma, Tegabun, Saf, Feth ve Berae'dir.

Kuran'ın bugünkü dizilişi ile mushaflaşması ise Halife Osman zamanında gerçekleşmiştir. Beş kopya halinde çoğaltılıp çeşitli İslam şehirlerine gönderilen orijinallerden biri de Topkapı Müzesi'nde sergilenmektedir.

Hafız

Kur'an'ın bütün metnini ezberleyen ve uygun şekilde (tecvid) okuyabilen kişiye hafız denir. Günümüzde genel olarak Kur'an'ı anlamadan ezbere seslendirenlere de hafız denilmektedir. Kur'an'ı uygun bir şekilde ve güzel bir tutum ve sesle okumaya ise “tilavet” denir.

Ömer devrinde Kur'ân öğretimine hız verildi. Gerek Medine'de gerekse sınırları günden güne genişleyen İslam Devleti'nin diğer merkezlerinde en sıhhatli kaynak olan hâfiz sahabelerin öğretmen ve gözetmenliğinde pek çok hâfız yetiştirilmiştir.

yayın : 29 Eylül 14:53

din allah hz.muhammed kitap kutsal kuran

Yorumlarınız
Adınız

Bence dinimize bu kadar önem vermeleri çoko gzl:)

Salı, 3 Ocak

çok güzel kitaplarımıza inanıp onlara iman etmek

Çarşamba, 7 Nisan


ÇOK OKUNANLAR
 • Gideon Levy: İsrail dünyayı yanıltıyor

  Gideon Levy: İsrail dünyayı yanıltıyor

  İsrailli bazı analizciler, Gazze'ye yönelik saldırılarda başarı sağlanamadığı görüşünü savunuyor.

 • MHP Milletvekiline şantaj /

  MHP Milletvekiline şantaj

  Yaşadışı dışı dinlemeler çerçevesinde MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin de dinlendiği ve Bahçeli ile ilgili sözlerinde dolayı kendisine şantaj yapıldığı ortaya çıktı.

 • İslam alemi bayram namazında buluştu /

  İslam alemi bayram namazında buluştu

  İslam alemi ramazan bayramını kutlarken Gazze'de bayram namazı, İsrail topçu birliklerinin topçu ateşinin gölgesinde kılındı.

 • "Her işgalciye karşı direnişin yanındayız"

  Mursi, Ramazan Bayramı sebebiyle mesaj yayımladı.

 • Bedelli askerlik gündeme gelebilir! /

  Bedelli askerlik gündeme gelebilir!

  Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7'de "İskele Sancak Özel" programında, Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sorularını yanıtladı.

 • 'Bayram boyunca ateşkes' çağrısı /

  'Bayram boyunca ateşkes' çağrısı

  BM Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail ile Hamas arasında Gazze'de yaşanan çatışmalara 'acil ve ön koşulsuz olarak insani ateşkes' sağlanmasını isteyen başkanlık açıklaması üzerinde anlaştı.

 • BM raporu: Kırım Tatarlarına tacizler yoğunlaştı /

  BM raporu: Kırım Tatarlarına tacizler yoğunlaştı

  BM Ukrayna Raportörü Magazzeni, yaklaşık 14 bin kişinin Kırım'ı terkettiğini, Kırım Tatarlarına yönelik ayrımcılık ve tacizlerin yoğunlaştığını bildirdi.

 • Süreç yoğun şekilde devam edecek /

  Süreç yoğun şekilde devam edecek

  Başbakan Erdoğan, emniyette "paralel yapı" operasyonuna ilişkin, "Bu başlayan süreç, elde edilecek bilgiler çerçevesinde daha da yoğun bir şekilde devam edecektir" dedi.

 • Katil İsrail bayram dinlemiyor! /

  Katil İsrail bayram dinlemiyor!

  İsrail'in abluka altında tuttuğu Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında yaralanan 3 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı bin 34'e yükseldi

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js