Öncü Osgb

Rus Şair Hz. Muhammed İçin Yazdı

'Âlemlere Rahmet: Peygamber Hz. Muhammed' adlı şiir yarışmasında en güzel şiiri Rus şair Nikolay Pereyaslov yazdı.

İNANÇ .
rus şair hz. muhammed için yazdı

Rusya Müftüler Konseyi'nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği 'Âlemlere Rahmet: Peygamber Hz. Muhammed' adlı şiir yarışmasında hoş bir sürpriz yaşandı. Ülke genelinde 112 şairin katıldığı yarışmayı Rus şair Nikolay Pereyaslov kazandı.

Organizasyonda birinciliğe layık şiir olmadığı kanaatine varan jüri, 'en iyi ikinci şiir ödülü'nü Müslüman olmayan Pereyaslov'un 'Muhammed Peygamber'in Veda Hutbesi' adlı eserine verdi. 3'üncülüğü 'Örtü' şiiriyle Marat Safiulin ve 'Mekke Yağmuru' şiiriyle Galina Emıkova paylaştı. İlk üçe girmeye hak kazanan şairlere ödülleri törenle verildi.

Törenden sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan şair Nikolay Pereyaslov, kendisine ödül getiren şiirin macerasının Antalya'daki tatilleri sırasında başladığını anlattı. Türkiye'ye düzenlenen tur sayesinde Rusya'da çok sevilen ve sayılan Aziz Nikolay'ın kabrini ziyaret ettiklerini ifade eden Pereyaslov, "Orada Türkiye'nin Müslüman bir ülke olmasına rağmen Nikolay'a duyduğu büyük saygıyı gözlemledik ve çok şaşırdık. Oradaki temizlik, kiliselerin durumu hayranlık vericiydi." diye konuştu. Ülkesine döndüğünde İslam'a ilgi duymaya başladığını, Hz. Muhammed'in (sav) hayatını okuduğunu ve özellikle 'Veda Hutbesi'nden çok etkilendiğini belirten Rus şair, "En çok Veda Hutbesi'nden etkilendim. Konuşmada bizim dinimize aykırı bir şey bulmadım. Onu okurken ilham geldi ve ben de duygularımı kâğıda döküverdim. Muhammed âlemlere nur saçan peygamberdir." dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Rus Şair Hz. Muhammed İçin Yazdı

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • melis Çarşamba, 00:00

    hiç güzel değil
  • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Perşembe, 17 Mart

  • hakan Perşembe, 23:30

    sevabına şiirleride koysaydınızda okusaygık :(

Gözat

bunlar da ilgi çekebilir İNANÇ Dinler
Ali Bulaç 'Medeniyet'i Anlattı
Dinler

Ali Bulaç 'Medeniyet'i Anlattı

Araştırmacı-yazar Ali Bulaç, Bayrampaşa Belediyesi'nce düzenlenen etkinlikte 'İslam ve Batı Medeniyeti Arasındaki Temel Farklar' konulu seminer verdi.

‘Namaz Gözümün Nurudur’
Dinler

‘Namaz Gözümün Nurudur’

Büyük İslam alimi İmam-ı Rabbani, Seyyid Mir Muhammed Numan'a gönderdiği Mektubat'ında namazın güzelliklerini bakın nasıl anlatıyor?

Medya Vaizlerine Alternatif...
Dinler

Medya Vaizlerine Alternatif...

2010 yılını 'Kuran Yılı' ilan eden Diyanet, sıkça şikayet alan ‘medya vaizleri’ne alternatif getiriyor. TRT’de Kur’an Saati programı yayınlamaya başlayacak.

Alo! Nasıl Büyü Yapabilirim?
Dinler

Alo! Nasıl Büyü Yapabilirim?

Ordu Müftülüğü'nün 'Alo Fetva Hattı'na o kadar ilginç sorular geliyor ki, yurdum insanının din bilgisini yansıtıyor. İşte o sorular...

İmamlara Maaş Müjdesi
Dinler

İmamlara Maaş Müjdesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, hazırladığı Teşkilat Yasası ile, özellikle düşük maaş alan lise mezunu imam, müezzin ve Kur'an kursu öğreticilerinin maaşlarını yükseltiyor.

on5yirmi5.com
Hakkımızda Künye-Biz İletişim
on5yirmi5.com'u takip edin

on5yirmi5 mobil site görünümü