Erdoğan: Bu Vahşeti Durdurun

Çin’in Sincan’da (Doğu Türkistan) uyguladığı katliama karşı Başbakan Erdoğan’dan ilk tepki geldi. Erdoğan, ‘Bu vahşeti durdurun’ diye konuştu.

GÜNCEL .
erdoğan: bu vahşeti durdurun

Dışişleri Bakanlığı'nın Çin Maslahatgüzarı'nı Dışişleri'ne çağırmasının ardından Başbakan Erdoğan da ilk kez Çin'e seslendi.

Şincan'daki olayların üçüncü günü Ankara harekete geçti. Çin Maslahatgüzarı'nın Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasının ardından Başbakan Erdoğan da Çin'e "Bu vahşeti durdurun" çağrısı yaptı.

Erdoğan şöyle konuştu:

"Basına yansıyan görüntüler sadece bizlerin vicdanını sızlatmıyor. İnanıyorum ki herkesi üzüyor. Bu acıyı derinlerinde hisseden vatandaşlarımızın haklı olarak bu olaylara tepki verdiğini görüyorum.

Biz Uygurlu kardeşlerimizi iyi ilişkiler içinde olduğumuz Çinle aramızda bir köprü gibi görüyorduk. Bu katliamın bir an önce bitirilmesi, Çinli yetkililerin bir an önce sorumluları tespit etmesi ve adalet mekanizmasının tüm insanlığı rahatlatacak şekilde işlemesi beklentimizdir. İnsanlık adına üzerimize düşen ayrıca görevler var. Bu vahşeti BM'ye götüreceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralananlara acil şifa diliyorum."

ÇİN MALLARINI BOYKOT ÇAĞRISI

Tüketiciler Birliği, Çin mallarını boykota hazırlanıyor. Tüketicilere Şincan'daki katliamı protesto için destek çağrısı yapıldı. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olayların hesabını, Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla sormaya hazırlandıklarını söyledi.

EKONOMİ DEVİNDEN DÜNYA GÖZÜ ÖNÜNDE KATLİAM

Mustafa Dinç, Urumçi'de patlak veren olaylarda, Çin güvenlik güçlerinin “yüzlerce Uygur'u öldürmesinin” kabul edilemez olduğunu kaydetti. Türk ve İslam ülkelerine de yoğun şekilde mal satan Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Türk ve Müslümanlara karşı takındığı olumsuz tavrın kabul edilemeyeceğini bildiren Dinç, “Çin, giderek artan ekonomik güce güvenerek dünyanın gözü önünde katliamlar yapıyor. Ancak 70 milyonluk Türkiye olarak bizden bu insanlık dışı olaylara sessiz kalmamızı kimse beklemesin” dedi.

Tüketici bilincinin Türkiye'de hızla arttığını ve son benzin fiyatı örneğinde olduğu gibi, sermaye şirketleri ne kadar büyük olursa olsun Türkiye'deki bilinçli ve tepkili tüketici karşısında geri adım atmak zorunda kaldığını ifade eden Mustafa Dinç, şunları kaydetti:

Daha önce defalarca karşılaşılan olumsuz durumları protesto etmek için Fransız, İsrail ve Danimarka mallarına karşı boykot kampanyası başlatmıştık. Bu protestolarımızın hepsinde başarılı sonuçlar elde ettik. Ancak listeye aldığımız bazı firmalar bir başka ülkenin şirketi olduklarını belirterek itiraz etmişti. Şimdi Çin'i protesto etmeye hazırlanıyoruz. Çin'den gelen her ürünün üzerinden 'Made in China' ya da 'Made in P.R.C.' yazıyor. Zaten Türkiye'deki tüketicilerimiz, ucuz, kalitesiz, kullanışsız ve daha da önemlisi çoğu petrol ürünlerinden yapılan sağlıksız malları nedeniyle Çin ürünlerine karşı tepkili. Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşattığı katliamların hesabını, Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla soracağız. Çünkü bugün dünyada savaş ekonomik alanda yaşanıyor. Türkiye'de ürün satışları bir azalsın, Çin o zaman ne yapacak göreceğiz.”

BOYKOTA HERKES KATILSIN ÇAĞRISI

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Dinç, bu hafta içinde başlatacakları “Çin Mallarını Boykot" kampanyası için, tüm Türk cumhuriyetlerini ve Çin mallarının en önemli pazarı durumunda olan Müslüman ülkelerin halklarına da çağrıda bulunacaklarını bildirdi.

Bu protestoya katılan ve “Çin malına hayır” diyen tüketicinin aynı zamanda yerli ekonomilerine de büyük katkı sağlamış olacağını belirten Dinç, “Bu eylemle hem Çin'i dize getireceğiz hem de ülkemizde Çin mallarının istilasına uğramış sektörlere güç kazandıracağız. Ayrıca kaliteli ve güvenli yerli malı kullanma alışkanlığını geliştirmiş olacağız” dedi.

Dinç, Çin mallarını boykot kampanyasının bugüne kadar Türkiye'de örneği görülmemiş etkiler yapacağını ve kampanyanın bugüne kadarki en geniş katılımcı tüketici tepkisi olacağına yürekten inandıklarını söyledi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Erdoğan: Bu Vahşeti Durdurun
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.