Devlet 3 çocuk teşviki için ne kadar ödeyecek?

3 çocuğu teşvik etmek için devlet annelere 300 liralık yardım yapacak, bu yardım da çocuk bakımı için kullanılma koşuluna bağlanacak.

GÜNCEL .
devlet 3 çocuk teşviki için ne kadar ödeyecek?

AK Parti Kadın Kolları'nın 3 çocuk teşviki için yaptığı öneriyi Aile Bakanlığı merkeze aldı: Annelere yapılacak 300 liralık yardım sadece çocuk bakımı için kullanılma koşuluna bağlanacak, yemek ticketi gibi harcama sınırlı olacak.

Nüfus artış hızını tersine çevirmek ve Başbakan Erdoğan'ın ısrarla savunduğu '3 çocuk' stratejisini yaşama geçirmek için çalışma başlatan hükümet, Avrupa'da ve OECD'de uygulanan modelleri incelemeye aldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başbakan'ın talimatı üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile ortak çalışma yaptıklarını açıklarken, konunun ayrıntıları da netleşti.

Bu çerçevede hazırladığı kapsamlı raporu hükümete ileten AK Parti Kadın Kolları, yurtdışındaki örnekleri inceleyerek, 'Sadece çocuk bakımında kullanılmak üzere yemek ticketi gibi 300 liralık çocuk bakım teşviki' ve İşsizlik Fonu'ndan alınacak yüzde 1'lik kaynakla 'Aile Bakım Sigortası' oluşturulması önerisini getirdi. Kadın Kolları, yemek ticketlerinin sadece gıda harcamasında kullanıldığına işaret ederek, aynı modelin 'çocuk harcamalarında kullanılmak üzere annelere çocuk bakım teşviki' şeklinde verilmesini talep etti.

AİLE Bakanlığı, bu modeli merkeze alan bir çalışma başlattı. 300 liralık çocuk bakım teşvikinin 0-3 yaş grubunda bez ve mama yardımı, 3-6 yaş grubunda kreş yardımı olarak kullanılmasına dönük bir proje üzerinde duruluyor. Aile Bakanlığı, çocuk bakımında 'aileyi merkeze' üzere 'Aile Destek Sigortası' adıyla yeni bir sisteme geçilmesini de tartışıyor.

6 ay doğum izni

ÇALIŞMA Bakanlığı'nın da 'part time', 'evden çalışma' ve 'çağrı üzerine çalışma' modelini geliştirerek, kadın istihdamını arttıran bir seçeneği masaya yatırdığı öğrenildi. Doğum izninin doğum öncesi 2 ay, doğum sonrası 4 aya çıkarılması, kadının doğum iznine çıktığı sürede özel istihdam büroları aracılığıyla 'geçici eleman çalıştırma' seçeneğinin gündeme getirilmesi ve doğum izninin 4'üncü aydan sonraki bölümüne ilişkin sigorta primlerinin İşsizlik Fonu'ndan karşılanması modeli tartışılıyor. Maliye Bakanlığı da bu çalışmanın bütçeye maliyeti üzerinde hesap yapıyor.

Örnek Finlandiya modeli

AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı'nın dünyadaki örnekleri inceleyerek Aile Bakanlığı'na yaptığı önerinin ayrıntılarında ise şöyle denildi: "Çocuk bakım hizmetleri (Merkezi Yönetim +Yerel Yönetim+ İşveren + Aile gibi) üçlü-dörtlü işbirlikleri halinde yürütülmelidir. Ailenin bakım hizmetlerine yapacağı katkı payı ailenin gelir durumuna göre belirlenmelidir. Örnek çalışma olarak; Finlandiya'da ebeveynin gelir durumu ya da emek piyasasındaki konumundan bağımsız olarak, okul öncesi çağdaki tüm çocuklara ebeveyn izninin ardından (yani 1 yaş sonrasında) belediyelerce sağlanan gündüz bakımı için yasal hak tanınmaktadır. İsveç'te de benzer bir sistem görülmekte, ancak ebeveynin çalışıyor ya da okuyor olması şart koşulmaktadır. Bu hizmetler tam gün ve ücretlidir, ancak ücret önemli ölçüde kamu bütçesinden sübvanse edilmekte, ebeveynler gelir durumlarına göre masrafların Finlandiya'da yüzde 15, İsveç'te ise yüzde 9'dan daha azını ödemektedir."

'Geç kalınca faydası yok'

TÜİK Başkanı Birol Aydemir'den Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "En az üç çocuk yapın" çağrısına destek geldi. Şu anda doğurganlık oranının yüzde 2 olduğunu belirten Aydemir, şöyle konuştu: "Bir hayli düşmüş durumda. Çok hızlı düşmüşüz. Nüfusumuz hep inme eğiliminde gidiyor. 34 OECD ülkesinden hiçbir tanesi nüfusu azaltıcı bir politika uygulamıyor, 23 tanesi de artırıcı politika uyguluyor. Bu işte gecikiyoruz, Başbakanımız yıllardan beri bunu söylüyor, çok doğru bir şey söylemiş, çok doğru bir öngörüde bulunmuş. Biz aslında Başbakanımızın bulunduğu öngörünün rakamsal analizlerini yapacağız.  Geriye dönüşünüz çok zor. Geç kalınmış bir üç çocuğun faydası yok. 2050'de üç çocuk sahibi olsa bile etkisi yok."

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Devlet 3 çocuk teşviki için ne kadar ödeyecek?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • ender balı Cumartesi, 01:23

  evet aynen sayın çumhubaşkana katlyurum benim 3çoçoğum var fakat kradaym gecim çok zor işalah olur derim
 • zazazaz Çarşamba, 00:48

  Tuba ay sakın korkma bundan sonra temizliğe gidersen hem sigrtanı yatıttır. doğan çocuğuna 3 yaşına kadar ayda 100 tl alacaksın en Yakın AK parti kadın kollarına gidip destek alabilirsin
 • tuba ay Cuma, 08:16

  2 çocucuğum var 3. ye 8 aylık hamileyim ve nasıl yardım alabilirim kiracıyım ve eşim asgari ücretle çalışıyo ben önceden ev temizliğine gidiyodum hamileliğim nedeniyle 1 ay önce işi bıraktım beni bilgilendirirseniz sevinirim diğer 2 çocuğum ilöğretim öğrencisi biri 3. sınıf biri 1. sınıfa gidiyo
 • yasin aydı Pazartesi, 00:00

  kırşehirliyim ama d.bakırda yaşıyorum 3çocuğumla kayın validem gile sıgındım yardım edin allah rızası için.
 • feriha Cuma, 00:00

  benim üçüncü cocugum yeni oldu nasıl yararlanacam
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 14 Nisan

 • yasemin Pazar, 00:00

  benim altıncı çocuhum olacak il bebeyim öldü bu beşinci ben ahırın üstünde oturuyorum evim berbat beşinci çocuha nasıl bakıcam eşim çipci zordurumdayım ben nasıl yararlanacam
 • nazmiye Pazar, 00:00

  benim üçüncü çoçum olacak ben nasıl yararlanacam çalışıyodum çıkmak zorunda kaldım eşimde kapıcılık yapıyo
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 24 Şubat

 • arslan Pazartesi, 00:00

  Bu yasa ne zaman yürülüğe girer. Yasa yürürlüğe girmeden önce dünyaya gelen çoçuklar bu yasadan yararlanacakmı ?
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cuma, 1 Şubat

 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cuma, 1 Şubat

 • SEVGİ Cuma, 00:00

  BAŞBAKANIMIZ BİRDE BEKARLARI EVLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATSA...

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.