Özel Okul'a FETÖ baskını

FETÖ soruşturması kapsamında, Ankara'da eğitim yapılanmasına yönelik operasyonlar devam ediyor. Ciddi sayıda yönetici göz altına alındı.

GÜNCEL .
özel okula fetö baskını

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında Ankara'daki Özel Akıllı Okulların sahibi İdris Yurteri'nin de arasında bulunduğu okulların 37 yönetici ve öğretmeni hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, Yenimahalle, Keçiören, Sincan, Etimesgut, Mamak ve Çankaya ilçelerinde 12 farklı adreste 17 binada ve 13 farklı şirket bünyesinde faaliyet yürüten okulların örgütle irtibatları belirlenen yöneticileri ve bazı öğretmenlerinin arasında bulunduğu 37 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı belirtildi.

Okulların sahibi ve şirketlerin yöneticisi İdris Yurteri'nin, FETÖ mensuplarının haberleşme uygulaması ByLockkullanıcısı olduğu aktarılan açıklamada, Yurteri'nin, örgütün darbe girişimi sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimini organize eden eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ile 18 Ağustos 2012'de Afyonkarahisar'daki Korel Thermal Otel'de konakladığının tespit edildiği bildirildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, soruşturma çerçevesinde okullarda arama başlattı.

Okullarla ilgili tasarruf yetkisi hakim kararıyla kısıtlandı

Öte yandan açıklamada, okulların ve bağlı olduğu şirketlerin devir ve temlikinin yasaklanması ve hak tesisinin önlenmesi amacıyla tasarruf yetkisinin kısıtlanması için sulh ceza hakimliğinden karar alındığı da kaydedildi.

Polis Özel Akıllı Okul Çankaya Anadolu Lisesi'nde arama yaptı

Ankara'da polis ekipleri, FETÖ soruşturması kapsamında Özel Akıllı Okul Çankaya Anadolu Lisesi'nde arama yaptı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Yenimahalle, Keçiören, Sincan, Etimesgut, Mamak ve Çankaya ilçelerinde 12 farklı adreste 17 binada ve 13 farklı şirket bünyesinde faaliyet yürüten okullara sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon başlattı.

Bu kapsamda Çankaya ilçesindeki Özel Akıllı Okul Çankaya Anadolu Lisesi'ne gelen ekipler, arama yaptı. Bu sırada görüntü almak isteyen basın mensuplarına, okulun güvenlik görevlileri zorluk çıkararak çekim yapmalarını engellemek istedi.

Aylık yaklaşık 20 milyon lira teşvik almışlar

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara'da 12 farklı adreste 17 binada ve 13 farklı şirket bünyesinde faaliyet yürüten okulların devletten aylık 15-20 milyon lira teşvik aldıkları tespit edildi.

Ankara'daki Özel Akıllı Okulların sahibi İdris Yurteri'nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi davasının sanıklarından olan tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ile 18 Ağustos 2012 tarihinde Afyonkarahisar'daki Korel Thermal Otel'de konakladığı ve FETÖ mensupları ile aynı tarihlerde yurt dışına gittiği belirlendi.

MASAK tarafından yapılan incelemede, ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen Yurteri'nin, eşi ile FETÖ/PDY iltisaklı şirket, dernek, vakıf, kişi veya kuruluşlara para transferi yaptığı belirlendi. 

22 Mart 2018'de Ankara 3'üncü Sulh Ceza Hakimliğince şahsın ve şirketlerin mal varlığına tedbir şerhi konuldu.

12 okulda arama ve el koyma işlemi başladı

Okullarda çalışan 15 kişinin ByLock kullandığı, 32 çalışanın Bank Asya hesaplarında artış olduğu, yüksek miktarlı hesap hareketlerinin ve nakit girişlerinin bulunduğu belirlendi. 7 çalışanın FETÖ/PDY'nin tepe yönetimi ile HTS kayıtları, 4 personelin Pak-Eğitim-İş Sendikasına üyeliğini tespit eden polis, ayrıca bazı çalışanların örgütle iltisaklı derneklere üyelik kaydı ve FETÖ'ye ait şirketlerde SGK kayıtlarına ulaştı.

Soruşturmalar kapsamında şu ana kadar Özel Akıllı Okullara bağlı toplam 6 şirket bünyesinde faaliyet yürüten 12 okulda arama ve el koyma işlemi yapıldı.

Haklarında gözaltı kararı çıkarılan 37 yönetici ve öğretmenden 17'si gözaltına alındı, 19 kişinin ise yakalama çalışmaları devam ediyor.

Okulların sahibi Yurteri gözaltına alındı

Ekipler, daha önce bu okullarda görev yapmış bir yöneticinin Ankara Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptığı ihbar üzerine başlatılan soruşturma kapsamında okulların sahibi İdris Yurteri, eşi Fatma Yurteri ile okulların gayri resmi ortağı olduğu ileri sürülen bir kişiyi gözaltına aldı.

Bir şüphelinin ise yurt dışında olduğu tespit edildi.

Şüpheli İdris Yurteri'nin kurucusu olduğu, soruşturmaya konu okullar ise şunlar:

"Özel Akıllı Okul İvedik OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (İvedik OSB Teknik Koleji), Özel Akıllı Okul İvedik OSB Teknokent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Akıllı Okul Keçiören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Akıllı Okul Sincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sincan Teknoloji ve İnovasyon Lisesi), Özel Akıllı Okul Mamak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Akıllı Kolej Mamak Teknoloji İnovasyon Liseleri), Özel Akıllı Okul Eryaman İlkokulu, Özel Akıllı Okul Eryaman Ortaokulu, Özel Akıllı Okul Etimesgut Anadolu Lisesi, Özel Akıllı Okul Etimesgut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Akıllı Okul Çankaya Vecihi Hürkuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Akıllı Okullar Sivil Havacılık Lisesi), Özel Akıllı Okul Çankaya Anadolu Lisesi, Özel Akıllı Okul Keçiören Vecihi Hürkuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Akıllı Okullar Keçiören Sivil Havacılık Lisesi.)"AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Özel Okul'a FETÖ baskını
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz


paykasa

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.