TSK'dan "hastane vuruldu" iddiası için açıklama

Uluslararası ajanslar, yerel kaynaklara atfen, "Türkiye'nin Afrin'de bir hastaneyi vurduğu ve ölenler olduğu" iddialarını duyurdu. TSK ise resmi twitter hesabından "hastane bombalandığına dair haberler gerçek dışıdır." açıklaması yaptı.

GÜNCEL .
tskdan hastane vuruldu iddiası için açıklama

Fransız haber ajansı AFP, Kürt Kızılay görevlilerinin hastanenin vurulduğunu doğruladığını ancak ölü veya yaralılara ilişkin bir bilgi verilmediğini aktarmıştı.

AFP'ye konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin müdürü Rami Abdel Rahman, "Aralarında iki hamile kadının da olduğu 16 sivil hayatını kaybetti" demişti.

İngiliz Reuters haber ajansı da "hastane vuruldu" haberini Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamasına dayandırıyordu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Haberler üzerine TSK'nın resmi twitter hesabından şu açıklama yapıldı:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin'de hastane bombalandığına dair haberler gerçek dışıdır. Zeytin Dalı Harekâtı sivil/masumlara ve çevreye kesinlikle zarar verilmeyecek şekilde icra edilmektedir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, "Türkiye, Afrin meselesini büyük ölçüde çözmüş durumda. Afrin'in 4'te 3'ünde kontrolü sağladık." demişti.

Türkiye'deki yetkililer, önceki günlerde dile getirilen sivil ölümü iddiaları ile ilgili "propaganda" açıklaması yapmış, "sivillerin korunması için her türlü önlemin alındığını" kaydetmişti.

3. ayına giren operasyonda Birleşmiş Milletler ve bölgedeki bazı gruplar çatışmalarda çok sayıda sivilin arada kaldığını söylüyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git TSK'dan "hastane vuruldu" iddiası için açıklama
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.