'Cygnus' kargo mekiği uzaya fırlatıldı

Uzay aracı ve roket üreticisi Amerikan firması Orbital ATK'ya ait 'Cygnus' kargo mekiği uzaya gönderildi.

GÜNCEL .
cygnus kargo mekiği uzaya fırlatıldı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA), uzay aracı ve roket üreticisi Amerikan firması Orbital ATK'ya ait 'Cygnus' kargo mekiğinin uzaya fırlatıldığını belirtti.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) devam eden yaklaşık 250 bilimsel deney ve araştırma için donanım ve malzeme ihtiyacını karşılaması amaçlanan ikmal mekiği, yaklaşık 3 bin 350 kilo ağırlığında yük taşıyor.

Mekiğin 14 Kasım'da UUİ'ye ulaşması bekleniyor. Orbital ATK'nın 'Cygnus' mekiğiyle yaptığı beşinci sefer olan ikmal misyonuna Ay yüzeyinde yürüyen son insan olan Amerikalı astronot Gene Cernan'ın adı verildi.

Ocak ayında 82 yaşında hayata veda eden Cernan, hem Ay yörüngesinde hem de Ay yüzeyinde en fazla zaman geçiren astronot unvanına sahipti.

Orbital ATK'nın 'Cygnus' mekikleri, Rusya'nın 'Progress', uzay aracı ve roket üreticisi Amerikan SpaceX'in 'Dragon', Avrupa Uzay Ajansının 'ATV' mekikleri, Japonya'nın 'H-2' nakil araçları ile UUİ'ye hayati ihtiyaç ve deney malzemeleri taşıyan uzay araçları filosunda yer alıyor.

Kaynak: AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Cygnus' kargo mekiği uzaya fırlatıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.