'Türkiye'ye silah ambargosu uygulayanlar, PKK'ya silah veriyor'

Avrupa Birliği Bakanı Çelik, Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaktan söz eden bazı müttefik ülkelerin, terör örgütü PKK/PYD'ye silah vermekten geri durmadıklarını belirtti.

GÜNCEL .
türkiyeye silah ambargosu uygulayanlar, pkkya silah veriyor

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaktan söz eden bazı müttefik ülkelerin, terör örgütü PKK/PYD'ye silah vermekten geri durmadıklarını belirtti.

Londra temaslarının ikinci gününde Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinde verilen resepsiyonda konuşan Çelik, bazı müttefik ülkelerin Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaktan söz etmesini eleştirdi.

Bakan Çelik, "Teröre karşı beraber mücadele ettiğimiz müttefiklerimizin bazıları, bugünlerde Türkiye’ye silah ambargosu uygulamaktan bahsediyorlar. Fakat bir NATO müttefiki olan Türkiye’yi tehdit eden terör örgütü olan PYD’ye silah vermekten geri durmuyorlar. Düşünebiliyor musunuz, bir terör örgütüne silah verenler, bize silah ambargosu uygulamaktan söz ediyorlar." dedi.

Türkiye'nin bu konuda kaygı taşımadığını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti büyük devlettir, her koşul altında güvenliğini sağlar, zaafa düşmez. Türkiye 55 ülkenin koalisyonunun DEAŞ’la mücadele konusunda başaramadığını tek başına başarmıştır. Darbe girişiminden 1 ay sonra, ordumuz yara almışken, Türk ordusu Suriye’ye girmiştir ve DEAŞ’ı Türkiye’nin sınırlarından temizlemiştir."

DEAŞ terör örgütünün Türkiye’nin sınırlarından temizlenmesinin aynı zamanda NATO ve Avrupa sınırlarından da temizlenmesi anlamına geldiğini belirten Çelik, Türkiye'nin bu yönde çalışmayı sürdüreceğini ifade etti.

Terör mücadelede iş birliği konusunda İngiltere'nin tutumunu öven Çelik, "Doğru yaklaşım nedir? Doğru yaklaşım İngiltere'nin yaklaşımıdır. Bir NATO müttefiki olarak bir NATO müttefiki ile bir araya geliyor, milli muharip uçağı geliştiriyor, savunma sanayisi konusunda ortak güvenliğimiz için daha çok proje geliştirilmesinde istekli davranıyor. İngiltere'nin yaklaşımının bugün aleyhimizde konuşan Avrupa ülkelerine de örnek olması gerekiyor." diye konuştu.

Bakan Çelik, İngiltere'nin Türkiye ile savunma sanayisi alanında geliştirdiği ortaklıklara dikkat çekerek "Herhangi bir müttefikimiz bize, 'Size savunma sanayisi ve güvenlik konusunda nasıl yardımcı olabiliriz ' derse, gidin İngilizlere sorun, onların yaptığı gibi yapın diyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Türkiye'ye silah ambargosu uygulayanlar, PKK'ya silah veriyor'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.