Mavi Marmara Erbakan'ın fikriydi

Türkiye tarihinin en önemli siyasetçi ve fikir adamlarından Necmettin Erbakan'ın Mavi Marmara filosunu kurmak için kendilerini cesaretlendirdiğini söyleyen İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Mavi Marmara'ya saldırıdan sonra öğrendik ki, Erbakan hoca gemiye binmeyi çok istemiş ancak rahatsızlığı nedeniyle buna imkan bulamamış” dedi.

GÜNCEL .
mavi marmara erbakanın fikriydi

28 Şubat askeri vesayet sürecinin sembol ismi ve Refah-Yol Hükümetinin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatının üzerinden 5 yıl geçti. 85 yıllık ömrünün yarısından fazlasını siyasetin tam orta yerinde geçiren Erbakan'a asla sadece ismiyle hitap edilmedi. Üniversitede arkadaşları Necmettin değil "Erbakan Hoca" derdi.

Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli mühendislerinden ve siyasetçilerinden olan Milli Görüş'ün merhum lideri Necmettin Erbakan'ı vefatında da yüz binin üstünde kişi uğurladı. Yeni Türkiye'nin mimarlarından Erbakan Hoca bilim, siyaset, sanat ve din gibi alanlarda yeri doldurulamayacak büyüklükte bir liderdi.

PARMAĞI KOPUKKEN NAMAZINI KILDI

Vefatının beşinci yılında tvnet'te "Büyük Türkiye İdealine Adanan Ömür: Necmettin Erbakan" adıyla bir belgesel yayınlandı. Erbakan Hoca'ya yakın isimlerin onu anlattığı belgeselde Milli Selamet Partisi'nin (MSP) kurucularından işadamı Osman Nuri Önügören, merhum Başbakan'ın ibadetine düşkünlüğünden bahsetti.

Erbakan hocayla Bursa İnegöl'e gittiklerini anlatan Önügören, "Hocanın arabanın kapısında parmakları koptu. Biz de kopan parmağı İstanbul'a götürüp, diktirmek için buzluğa koyduk. Yolda ilerlerken arabayı durdurdu. 'Şuradan bir tuğla getirin' dedi. Biz de hocamızın aklına bir şey oldu diye düşündük. Tuğlayı getirdik. Teyemmüm etti ve o haliyle namazını kıldı" diye konuştu.

ONUN İSTEĞİYLE HAZIRLANDI

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım ise Mavi Marmara Özgürlük Filosu'nu Erbakan Hoca'nın teşvikiyle hazırladıklarını söyledi. Yıldırım, "Erbakan hoca bir gün Allan Bilal isimli bir Filistinli vatandaşı yanımıza yolladı. Allan bize gelmeden önce rahmetli Hocam'a gitmiş Gazze'de durumun çok zor olduğunu bir filonun düzenlenmesi gerektiğini söylemiş. Hocamız da bunu yapsa yapsa İHH yapabilir demiş. Tabii biz o ara bir filo hazırlığındaydık ama ihmal etmiştik. Hoca'nın o uyarısı bizi tekrar harekete geçirdi. Mavi Marmara'ya İslam dünyasındaki en büyük desteği Erbakan Hocamız topladı" ifadelerini kullandı.

SESİ GEMİDEKİLERE MORAL OLDU

"Biz Mavi Marmara'dayken bile hiç boş bırakmadı, hep aradı, sordu, dua etti. Onu hep yanımızda hissettik" diyen Yıldırım, "İsrail'in Mavi Marmara'ya Kadife Operasyon yapacağını kendi medyasından duymuştuk. Bu operasyon yapılırsa mutlaka bir zaiyat olacağı belliydi. Yaptığımız 7 saatlik canlı yayın sırasında Rahmetli Hoca bizi aradı. Sesi titriyordu, bize dua etti. Onun bu telefonundan sonra kalbimize bir ferahlık geldi. Hocayı tanıyorduk, elinde imkân olsa kendisi de gemiye katılırdı. Olaydan sonra öğrendik ki, gemiye binmeyi çok istemiş ancak rahatsızlığı nedeniyle buna imkan bulamamış" şeklinde konuştu.-Yenişafak

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mavi Marmara Erbakan'ın fikriydi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz


paykasa

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.