Buldozerler tarihimizi yıkıyor

Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri'nden dünyaya çağrı var.

GÜNCEL .
buldozerler tarihimizi yıkıyor


Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri'nden dünyaya çağrı var. Çin, modernleşme bahanesiyle mimari hazineleri buldozerlerle yıkıyor. Uygurların tarihî yapıları da bina katliamından nasibini alıyor.

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak da bilinen Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri'nden dünyaya çağrı var. Fransız le Figaro gazetesinin geniş yer verdiği haberde Çin'in modernleşme adı altında İpekyolu üzerinde bulunan eski şehrin mimari hazineleri buldozerler altında kayboluyor. Kaşgarlı Uygur Türkleri ise sitemli: “Kültürümüz ve geleneksel hayat stilimiz yok oluyor.” Sincan bölgesinde de korkulan oldu ve Kaşgar şehrinin Müslüman mimarisinin tarihî mücevherleri olarak simgeleşen yapıları birer birer yıkılarak yerine devasa gökdelenler dikilmeye başlandı. Uygurların tarihi olarak simgeleşen yapıları da bina katliamından nasibini alıyor. Çinli yetkililerin yeni parolası olan modernleşme, sosyal konut, deprem standartları adı altında itfaiyenin girebilmesi için geniş cadde ve sokaklar yapılıyor ve tarihi binalar yok oluyor. Yazıda, Çin'in ucuz fiyatlarla kamulaştırdığı tarihî binalar satın alınarak yıkılıyor. Urimçi'deki Uygur Türkleri'nin ayaklanmasından sonra hızlanan bu planlarla Uygurluların hayat tarzı artık yok ediliyor. Pekin Üniversitesi Profesörlerinden Wu Dianting de, Çin'in bu konudaki politikalarına şüpheli yaklaşanlardan... Bölgenin hayat şartlarını iyileştireceğim diyerek Kaşgar'da yaptığı çalışmaların bir tarihi yok etmek olduğunu dile getiriyor. Bölgede yaşayan insanların hayat şartlarını iyileştirmek için çok yönlü metodlar olduğunu dile getiren Wu, “Tarih ve şehrin gerçek değerini anlamadığınızda, dünya mirası da yok olur” diyerek sitemlerini dile getirdi.
Tarihî binalar, modernleşme uğruna yeni yolların açılması için Çin tarafından yerle bir ediliyor.

Uygurlar, Çinli işçiler tarafından balyoz darbeleriyle acımasızca yıkılan evlerini seyrediyor.Uygur'da yıkılmayı bekleyen eski binalar güzelliklerini koruyor. Ancak vatandaşlar tedirgin...

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Buldozerler tarihimizi yıkıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Osmanoglu Pazar, 00:00

    Bütün Islam devletleri,Cin devleti ile olan iliskilerini tekrar gözden gecirsin,gerekirse ticaret antlasmalari ni iptal ederiz diye ihtarda bulunsun.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.