Dünyayı 30 Kez Turlamak Ona Kısmetmiş

Samanyolu Televizyonu'nun 18 yıllık programı Ayna'nın yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan, bugüne kadar 1 milyon 200 bin kilometrelik yol kat etti.

GÜNCEL .
dünyayı 30 kez turlamak ona kısmetmiş

Samanyolu Televizyonu'nun 18 yıllık programı Ayna'nın yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan, bugüne kadar 1 milyon 200 bin kilometrelik yol kat etti.Yani dünyayı 30 kez turladı.

Papua Yeni Gine'den Venezuela'ya, Kolombiya'dan Srilanka'ya kadar dünyayı gezdi. Haritada nokta gibi görünen Mauritius isimli ada ülkesi dahil.

Buz kalınlığının 3 kilometreyi bulduğu Grönland'da çekim yapan ender televizyon ekiplerinden biri olduklarını anlatan Orhan, "Ayna'dan başka Angola'ya gidip çekim yapan TV ekibi görmedik." diyor.

Ekibin yeni yayın dönemindeki rotasında ise Vanuatu, Fiji ve Solomon Adaları gibi ismi pek duyulmamış ada ülkeleri var. Anadolu insanına mutlaka yurtdışındaki ülkeleri ziyaret etmesini tavsiye eden ünlü sunucu, "Dünyayı gezip gördükçe daha iyi anlayacaklar." yorumunu yapıyor.

Orhan, artık Türkiye'nin, köprüsünden cumhurbaşkanına kadar yayılan bir yelpazede her şeyiyle bilinen, tanınan bir ülke olduğunu dile getiriyor. Orhan, "Yani bir Zambiya'ya gittiğinizde Zambiya cumhurbaşkanı artık ülkenizi, ülkenizin açtığı kolejleri, Türkiye'yi size anlatıyor, bu vesileyle Türkiye ziyareti yapıyor.

Siz bunu 130 ülkeye vurduğunuzda hakikaten çok büyük bir rakam ortaya çıkıyor ki o ülkelerin yerel televizyonlarında, gazetelerinde, toplantılarında konuşulan bir Türkiye olmak bizleri çok daha mutlu ediyor." diyor.

Gidip gördüğü ülkelerdeki Türk kolejlerinin başarısına dikkat çeken Orhan, "Daha düne kadar Madagaskar'a, Benin'e, Zambiya'ya gittiğinizde oradaki halkın Türkiye diye bir ülkenin varlığından haberi yoktu. Ama şu anda artık dünyanın dört bir köşesinden Türkiye'yi, Türkiye'nin âdetlerini anlatan, o toplumda kültürümüzü yayan, daha güzeli, dilimizi o topraklarda yaygınlaştıran Türk kolejleri var." diye konuşuyor.

Zaman

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dünyayı 30 Kez Turlamak Ona Kısmetmiş
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz


paykasa

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.