Üniversitelilerin burs yönetmeliği değişti

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yönetilen ve temsil edilen vakıf üniversitelerinde öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere özel eğitim yardımı yapılacak.

EĞİTİM .
üniversitelilerin burs yönetmeliği değişti

"Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.     

Buna göre, yönetmeliğin "Özel Eğitim Yardımı" başlıklı maddesi değiştirildi.     

"Akademik başarı ve özel eğitim yardımı" başlığı verilen yeni maddeye göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yönetilen ve temsil edilen mazbut vakıflar adına kurulan üniversitelerde öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere, yönetmelik uyarınca bir öğretim döneminde verilen toplam yükseköğrenim burs miktarının beş katını geçmemek kaydıyla özel eğitim yardımı verilebilecek.     

Söz konusu üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerden, her akademik yıl bitiminde,kendi sınıfında sorumlu olduğu zorunlu ve seçmeli tüm dersleri başarıyla tamamlamış, dönem sonu sınavlarında bütünlemelere kalmamış, yıllık not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 veya üzeri olan ve kendi sınıfındaki öğrenciler arasında ilk yüzde 10'luk dilime girmeyi başaran öğrencilere, her bir öğrenci için bir öğretim döneminde verilen toplam yükseköğrenim burs miktarının beş katına kadar olan tutarlarda burs verilebilecek.

Tıp fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerden ise akademik yıl bitiminde en az 58 kredi almış ve tüm almış olduğu dersleri bütünlemeye kalmadan başarıyla tamamlayarak not ortalaması 100 üzerinden 80 ve üzeri olan öğrenciler ile yurt içi ve yurt dışı yatay geçişlerle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yönetilen ve temsil edilen mazbut vakıflar adına kurulan üniversitelerin tıp fakültelerine geçiş yapan ve genel not ortalaması 4.00 üzerinden 3.50 ve üzeri olan öğrenciler, eğitim ücretlerinin yüzde 50 ve üzeri oranlarına tekabül eden tutarlarda akademik başarı bursu alabilecek. -Hürriyet    

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Üniversitelilerin burs yönetmeliği değişti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz


paykasa

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.