twitterfacebook

Özel üniversitede okumanın bedeli ne kadar?

özel üniversitede okumanın bedeli ne kadar?
Vakıf üniversiteleri ücretlerini açıkladı. Küçük üniversiteler bile servet istiyor. Fiyatlar geçen yıla göre yüzde 20 daha pahalı. Tıp okumak masraflar hariç 50 bin liradan başlıyor.

Özel ortaöğretim kurumları gibi özel üniversiteler de artık kâr getiren işletmeler haline geldi. Velileri müşteri, öğrencileri para kapısı gören eğitim kurumları, yüksek ücretlerle kazançlarını artırmaya devam ediyor. En basit eğitimi veren üniversiteler bile açıkladıkları fiyatlarla dünyanın sayılı eğitim kurumlarıyla yarışmaya başladı. 2013-2014 eğitimöğretim yılı ücretlerine göre en fazla fiyat, tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri için belirlenirken, lisans programlarının ücretleri 14 ile 30 bin lira arasında değişiyor. Ön lisans programları ise 8 ile 14 bin lira arasında ücretler talep ediyor. Vakıf üniversitelerinin yıllık eğitim ücretlerine öğrencilerin barınma, ders-araç gereç, yemek ve ulaşım giderleri de dahil edildiğinde öğrenimleri süresince yapacakları masraf veliler için bir "servet" harcamayı gerektiriyor. 

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ: Tıp Fakültesi KDV hariç 41 bin 700 TL, mühendislikler 28 bin 425 TL. 

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ: Tıp ve diş hekimliği fakülteleri KDV dahil 27 bin, mühendislik 21 bin 500 TL. 

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ: Bütün bölüm ve programlar 22 bin 250 TL. 

İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ: Tıp fakültesi KDV hariç 34 bin 599 TL; fen edebiyat fakültesi 18 bin 631 TL 

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ: İngilizce hazırlık sınıfı ve lisans programları 22 bin 500 TL. 

İZMİR ÜNİVERSİTESİ: Mühendislik ve mimarlık fakülteleri 15 bin 500 TL. Hukuk 16 bin 500 TL. İngilizce hazırlık ve fakülteler KDV hariç 32 bin TL. 

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ: Tüm meslek yüksekokulları, yüksekokullar ve fakültelerin İngilizce hazırlık programları 27 bin 280 TL. 

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ: Mühendislik ve mimarlık fakültesi için KDV dahil 24 bin 800 TL, hukuk fakültesi KDV dahil 24 bin 200 TL. 

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ: Mühendislik ve doğa bilimleri, iktisadi, idari ve sosyal bilimler KDV hariç 27 bin 390 TL. 

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ: Mühendislik-mimarlık KDV hariç 20 bin 420 TL, fen-edebiyat, eğitim fakültesi, iktisadi ve idari bilimler ile iletişim fakültesi 20 bin 260 TL. 

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ: Diş hekimliği KDV hariç 40 bin TL, tıp fakültesi için KDV hariç 35 bin TL, eczacılık fakültesi için KDV hariç 30 bin TL, mühendislik-mimarlık ile hukuk fakültesi KDV hariç 25 bin TL. 

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ: Hukuk fakültesi KDV hariç 20 bin 371 TL. 

TOBB ÜNİVERSİTESİ: Tıp fakültesi KDV dahil 30 bin TL, uluslararası girişimcilik bölümü hariç öğrenim ücreti KDV dahil 21 bin 180 TL. 

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ: Tıp fakültesi hazırlık sınıfı KDV dahil 47 bin 500 TL. 

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ: Hemşirelik yüksekokulu KDV dahil 15 bin 500 TL, mühendislik fakültesi 21 bin 500 TL. 

IŞIK ÜNİVERSİTESİ: Hazırlık ve lisans programları için KDV hariç 23 bin 257 TL. 

KOÇ ÜNİVERSİTESİ: Tıp fakültesi KDV dahil 50 bin 300 TL. Tıp dışındaki programları için KDV dahil 33 bin 500 TL.

SABANCI ÜNİVERSİTESİ: Tüm programlar için KDV dahil 36 bin TL. 

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ: Hukuk ve mimarlık bölümü KDV dahil 19 bin 750 TL, diğer tüm lisans programları KDV dahil 18 bin 750 TL, meslek yüksekokulu programı 9 bin 400 TL. 

FATİH ÜNİVERSİTESİ: Tıp fakültesi KDV dahil 35 bin TL, mühendislik İngilizce programlar 25 bin 300 TL 

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ: Lisans programları KDV hariç 16 bin 500 TL, meslek yüksekokulu KDV hariç 10 bin TL, İngilizce lisans hazırlık KDV hariç 16 bin 500 TL, İngilizce ön lisans hazırlık KDV hariç 10 bin TL. 

Takvim

yayın : 21 Temmuz 18:00

özel üniversite ücretleri üniversite

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • Dershane yerine ücretsiz devlet kursu

  Dershane yerine ücretsiz devlet kursu

  Dershaneler özel okula dönüşünce öğrencilerin ihtiyaçlarını Halk Eğitim Merkezleri karşılayacak. Öğrenciye ayrı sınıf açılacak, dersler ücretsiz olacak.

 • Türkiye ve dünyada biten transferler /

  Türkiye ve dünyada biten transferler

  Transfer sezonunun bitmesine daha çok var ama büyük takımlar arasında hızlı bir transfer yarışıdır gidiyor. İşte bugüne kadar biten transferler...

 • Şiirin ipek sesi

  Şiirin ipek sesi

  Yazar

 • Paralel yapıya operasyonda ikinci dalga /

  Paralel yapıya operasyonda ikinci dalga

  İstanbul Organize Suçlar Şubesi’nin yürüttüğü 2. operasyon İstanbul merkezli 16 ilde başlatıldı. Kaç kişinin gözaltında olduğu belli değil.

 • Adaçayı her derde deva! /

  Adaçayı her derde deva!

  İnsanların sıkça rastladığı astım, öksürük, nefes darlığı ve böbrek rahatsızlıkları gibi temel sağlık sorunlarının dermanı adaçayı.

 • Hakan Fidan'a kelepçe takacaktı kendisine takıldı /

  Hakan Fidan'a kelepçe takacaktı kendisine takıldı

  7 Şubat'ta MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve istihbarat yöneticilerine yönelik operasyonu yürüten eski Terörle Mücadele Müdürü Yurt Atayün de gözaltına alındı.

 • Otobüs değil, bu başka bir şey /

  Otobüs değil, bu başka bir şey

  2 milyon dolarlık Oasis isimlik lüks otobüsün içinin lüks evlerden farkı yok Oasis isimli otobüs, lüks, stil ve konforun mükemmel biçimde harmanlandığı türünün tek örneği.

 • Hafızaya zararlı yiyecekler /

  Hafızaya zararlı yiyecekler

  IQ'yu yükselten yiyecekleri yemek için can atıyoruz. Peki zihni açtığını sandığımız bazı yiyecekler gerçekten bize faydalı mı, yoksa zararlı mı var?

 • KPSS başvuruları 24 Temmuz'da sona eriyor /

  KPSS başvuruları 24 Temmuz'da sona eriyor

  Ortaöğretim ve ön lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için son başvuru tarihi 24 Temmuz. Sınav, 27-28 Eylül'de gerçekleştirilecek.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js