LYS'de Türkçe ve edebiyata nasıl çalışmalı?

Üniversiteye hazırlanan adaylar için 'LYS'de çıkacak Türkçe ve edebiyat konularına nasıl çalışılmalı?' konusunu hazırladık.

EĞİTİM .
lysde türkçe ve edebiyata nasıl çalışmalı?

Gizem Gül'ün haberi

YGS sonuçları açıklandı, üniversite sınavı maratonu LYS ile devam ediyor. Haziran ayında yapılacak olan LYS’ye kısa bir zaman kala, öğrenciler için LYS’de soru çıkan derslerde çalışmalarına rehber olabilecek bir yazı dizisi hazırlıyoruz. Bugün Türkçe-Edebiyat derslerine nasıl çalışmalı? Haberi ile başlayan yazı dizisi matematik, geometri, coğrafya, fizik, kimya, tarih, felsefe gibi LYS’de tüm soru çıkan dersleri kapsayacak.

2013 YGS Türkçe ve edebiyat soruları zor muydu? LYS’de hangi Türkçe ve edebiyat konularından kaç soru çıkıyor? Türkçe ve edebiyat sorularının sınav puanına etkisi ne kadar? LYS’ye nasıl çalışmalı gibi sorularımızı yanıtlayan İlim Yayma Cemiyeti İrfan Dershaneleri Türkçe Öğretmeni Mehmet Eskin, öğrencilere de önemli tavsiyelerde bulundu.

YGS’de çıkan Türkçe ve edebiyat soruları geçen yıllara oranla zor muydu?

2013 YGS soruları önceki yıllarda çıkmış sorularla değerlendirildiğinde önemli bir farklılık gözlemlenmediğini söyleyebilirim. 40 Türkçe sorusundan 30’u yani yüzde 75’i anlam bilgisi (sözün, cümlenin ve paragrafın anlamı ve yorumu) şeklindeydi. 10 soru ise dilbilgisi kurallarını uygulayabilme, yazım-noktalama ve anlatım bozukluğu konularından oluşmaktaydı.

YGS'de Türkiye geneli ortalaması 16,8 soru

Bir önceki YGS’yle karşılaştırıldığında sorular biraz daha kısa tutulmuş. Biliyorsunuz, soruların uzun olması geçen yıl çokça eleştiri almıştı. Genel anlamda sorular ezberleyen veya sadece bilen öğrencilerin değil, okuduğunu anlayan ve yorumlayan, dil bilgisi kurallarını uygulayabilen öğrencilerin yapabileceği düzeydeydi. Ama maalesef öğrencilere okuma alışkanlığı istenen düzeyde kazandırılamadığı ve öğrenciler dil bilgisinden adeta korktuğu için YGS’de Türkiye geneli Türkçe ortalaması 16,8 olarak gerçekleşmiştir. YGS’de 40 sorudan 30’u anlama dayalı. Yani okuduğunu anlayabilme, değerlendirebilme ve yorumlayabilme yeteneğini ölçmeye yönelik. Bu soruları da kendi içinde değerlendirdiğimizde 3 soru verilen bir sözü değerlendirme, 7 soru cümleyi değerlendirme, 20 soru da paragrafı değerlendirme şeklindedir.

Türkçe sorularını çözebilmek için kitap okumak çok önemli

Görüldüğü gibi soruların dörtte üçü yoruma dayalı. Bunun için öğrencilerin bol miktarda kitap okumaları gerekir. Kitap okuma işi de sadece roman düzeyinde olmamalı. Sınav sorularının önemli bir bölümü deneme, eleştiri, makale türü yazılardan alınan metinlerden oluşmaktadır. Öğrencilerin bu tür metinlerle ilgili de okuma yapmaları oldukça önemlidir. Tabi bol bol anlam soruları çözmeli.          
10 soruluk bölüm ise yazım-noktalama, dilbilgisi ve anlatım bozukluğundan oluşmakta. Yazım-noktalama ve anlatım bozukluğu sorularındaki amaç, dili doğru şekilde kullanabilme, yazıya aktarabilmedir. Dil bilgisi konularına ait sorular da bu kuralları uygulayabilmeye, metin üzerinde bulabilmeye dayalı. Yani sadece ezberleyerek yapılabilecek sorular değil. Bilgilerin metin üzerinde uygulanmasına dayalı sorular. Öğrenciler çalışırken bu durumu dikkatten kaçırmamalı. Konuyu çalıştıktan sonra mutlaka uygulama yapmalı, yani soru çözmeli; yanlış sorulardan hareketle konu tekrarı yapmalıdır.

LYS’ye nasıl çalışmalı?

LYS ile ilgili yanlış bir algı var. LYS denince sadece edebiyat soruları anlaşılıyor. 2012 LYS’yi baz aldığımızda 23 sorunun Türkçe, 33 sorunun edebiyat sorusu olduğunu görürüz. Öğrencilerin Türkçe’den kopmamaları, yani YGS konularını tekrar etmeleri son derece önemli. 

Edebiyat sorularına gelince bunları da iki gurupta incelememiz mümkün. Birinci grupta, kafiye, redif, söz sanatları, şiir türleri, düz yazı türleri gibi edebiyat bilgilerini ölçen sorular. Bu konular öğrenildikten sonra soru çözümü ile bilgiler pekiştirilmeli. İkinci grupta yer alan sorular ise edebiyat tarihi ile ilgili. Yani başlangıcından günümüze edebiyat tarihi. Bunlar içerisinde de Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatına özel bir önem veriliyor. Bu sorular bilgi esaslı sorular. Öncelikle konu çalışması yapılmalı. Çalışırken ezber yapmaktan ziyade sanatçılarla ilgili okumalar yapmak; özetler, biyografiler okumak, edebi dönemleri araştırmak yararlı olacaktır. Bütün bunlara rağmen bazı soruların büyük ölçüde ezbere dayalı olduğu da gözden kaçırılmamalı.

Türkçe ve edebiyat soruları sınav puanına ne kadar etki ediyor?

YGS Türkçe soruları sayısal bölümler için yüzde 20, sözel bölümler için yüzde 30 ile yüzde 40, eşit ağırlık bölümleri içinse yüzde 33 ile yüzde 37 arasında bir katkıya sahip.

LYS Türk Dili ve Edebiyatı testi ise YGS ‘deki derslerle beraber eşit ağırlık bölümleri için yüzde 18 ile yüzde 25, sözel bölümler için ise yüzde 15 ile yüzde 20 arası bir katkıya sahip.

Bunu şöyle bir örnekle somutlayabiliriz. TS-2 puan türünde derslerin katkı yüzdeleri şu şekildedir. Türkçe:18, Temel Matematik:6, Sosyal Bilgiler:11, Fen Bilgisi:5,Türk Dili ve Edebiyatı:25, Coğrafya-1testi:5, Tarih:15, coğrafya-2 testi:5, Felsefe grubu:10.

Tablodan da anlaşılacağı gibi Türkçe (YGS) ve Edebiyat (LYS) testlerinin TS-2 puanı hesaplanmasında (18+25=43) yüzde  43 gibi bir katkısı var.

"LYS Türk Dili ve Edebiyatı sorularının 90'ından 25'i yanlış" başlıklı haberimizi okumak için tıklayınız!

On5yirmi5

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git LYS'de Türkçe ve edebiyata nasıl çalışmalı?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • aslı Cumartesi, 12:21

  coğrafyaya nasıl çalişabılırım
 • edebiyat Çarşamba, 11:10

  tarihe nasıl çalışmalıyım ?
 • merve Çarşamba, 18:28

  lys de herkese başarılar diliyorum.............................}
 • feride Perşembe, 12:02

  hem ts hem de tm ölümleri için Türkçe ve edebiyat çok önemlidir
 • lale Pazartesi, 00:00

  Bununla ilgili zaten bir haber var. LYS İngilizce sınavına nasıl çalışılmalı?
  http://www.on5yirmi5.com/genc/haber.125817/lys-ingilizce-sinavina-nasil-calisilmali.html
 • ali Pazar, 00:00

  LYS DİL5 İÇİN NASIL ÇALIŞILMASI GEREKİYOR

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.