twitterfacebook

ALES'e nasıl çalışılır?

ales'e nasıl çalışılır?
11 Mayıs 2014'te yapılacak ALES için başvurular başladı. Peki kalan sürede ALES'e nasıl çalışmalısınız? İşte yanıtı...

Yüksek lisans yapmak ya da akademik personel olmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınav olan ALES için geri sayım başladı. 2014 İlkbahar Dönemi ALES 11 Mayıs'ta yapılacak. Bu yıl ilk defa ALES’e girecek adaylar ve daha önce ALES’e girmiş, ancak daha yüksek bir puan alabilmek için tekrar girecek adaylar için ALES’e nasıl hazırlanmalı? konusunu ele alalım istedik. Bu kısa süreyi iyi değerlendirmek isteyenler için ALES’te çıkan soruların konu dağılımları ve soruları nasıl hızlı ve doğru bir şekilde çözebiliriz sorusunun cevabı...

ALES’te kaç soru cevaplamam gerekiyor?

İlkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere yılda 2 kez gerçekleştirilen ALES’te bir yükseklisans programına girebilmek için en az 55, akademik personel olmak için en az 70 puan almak gerekiyor. Sınav Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1, Sayısal 2 olmak üzere toplam 200 soru ve 4 bölümden oluşuyor. Adaylar, dört testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda 150 soru cevaplandıracaklar.  Örneğin, sözel bölüm öğrencisi Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1 testlerini cevaplandıracak; sayısal bölüm öğrencisi de Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 testlerini cevaplandıracaktır. Tabi siz isterseniz tüm soruları da cevaplayabilirsiniz. Ancak süre ve soruların puan kat sayıları düşünüldüğünde size yüksek puan getirmesi için böyle bir tercih yapmak bizce mantıklı. Ayrıca soruları cevaplamak için 3 saat veriliyor. Adayların 3 saat içerisinde 150 soruyu yanıtlayacağı düşünülürse, soru başına 1,2 dakika düşüyor. 

Hangi konulardan soru çıkıyor?

Türkçe ve matematik soruların sorulduğu sınavın konu dağılımları şöyle,

1. Mantıksal yetenek
• Şekil yetenek
• Mantık soruları
• Sözel mantık
• Sayısal mantık
• Sayı dizileri
• Şifreli sorular
• Çözümleme
• Aritmetik işlemli diziler
• İşlem
• Grafikler

2. Sayısal yetenek
• Sayılar
• Rasyonel sayılar ve mutlak değer
• Üslü sayılar
• Köklü sayılar
• Çarpanlara ayırma
• Denklemler
• Kümeler
• Oran ve orantı
• Permütasyon kombinasyon olasılık ve binom açılımı
• Dört işlem problemleri
• Açılar ve üçgenler
• Çokgenler ve dörtgenler
• Çember ve daire
• Alan ve hacimler
• Analitik geometri

3. Sözel yetenek
• Sözcüğün anlamı
• Cümlenin anlamı
• Paragrafın anlamı
• Paragrafın içeriği

Önemli olan hızlı soru çözebilmek!

Bu sözü çevrenizde ALES’e giren hemen hemen herkesten duymuşsunuzdur. Ama hakikaten de bu böyle. Uzun paragraf soruları ya da mantık soruları biraz vakit alabiliyor. ALES’te süreyi doğru kullanmak önemli. Çünkü yüksek puan alabilmek için kısa zamanda çok soru çözmek gerekiyor. Yukarıda belirtmiş olduğumuz konuların bu kadar uzun olması gözünüzü korkutmasın, çünkü soruların yapılabilir kolaylıkta olduğunu söylemek mümkün.

Çalışmaya nerden başlamalı?

ALES’e hazırlanırken en etkili yöntem çok fazla soru çözmektir. Hatta ALES’e çalışmaya nerden başlamalıyım diye düşünüyorsanız, ilk önce daha önceki yıllarda çıkmış soruları çözmenizi öneririz. Geçmiş yıllarda çıkmış sorulara buradan ulaşabilirsiniz. Ya da çeşitli yayınevlerinden çıkmış olan geçmiş yıllara ait sınav sorularından oluşan bir kitap edinebilirsiniz. Geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmek hangi konularda eksik olduğunuzu fark etmeniz açısından yararlı olacaktır. Eğer konu eksiğiniz varsa da bunları çok geç olmadan tamamlayabilirsiniz. Yüksek puan almak isteyenlere sınava son bir hafta kala her gün bir deneme çözmelerini öneririz. Bu onların soruları çok daha kısa sürede çözmelerine katkı sağlayacaktır.

İşte ALES’e çalışırken dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta:

1)Çalışmaya başlamadan önce bir önceki yılda çıkmış ALES sorularını alın ve hepsini çözün doğrularınızı yanlışlarınızı bulun, hangi konularda eksikleriniz çok veya en çok hangi derste zorlandınız? Eksiklerinizi bir yere not edin. Böylece Seviyenizi öğreniniz.

2) Hangi seviyede olduğunuzu öğrendikten sonra çalışmaya başlayacağınız kaynakları belirleyin çok kaynaktansa az ve kaliteli kaynak kitaplar almanızı tavsiye ederiz, böylece kaynak yığınları arasında kaybolup hangisinden başlayacağınızı düşünmek yerine belli kaynaklar hedefleyip bunları bitirmeye çalışmanız daha avantaj sağlayacaktır.

3) Kaynaklarınızı belirledikten sonra, ALES sınavına ne kadar bir zaman kaldığını hesaplayarak her ay için bir çalışma programı yapmanız fakat program yaparken sadece içinde bulunduğunuz ay ile ilgili bir program yapmanız daha verimli olacaktır. Çünkü sizin için önemli olan şimdilik içinde bulunduğunuz aydır ve bu ayı en verimli şekilde geçirmenizdir. Mesela bu ay şu dersleri ve şu konuları bitireceğim ve şu kadar test çözeceğim gibi bir plan yapabilirsiniz.

4) Bir aylık programınızı yaptınız sıra günlük programda, ALES’te kesin başarı kazanmak istiyorsanız aksatmamanız gereken bir günlük program şart. Bir gün aslında azımsanmayacak kadar önemli bir zaman dilimi ( her ne kadar önemsiz gibi görünse de). Çünkü saatler birbirini kovalamazsa günler, günler birbirini kovalamazsa aylar oluşmaz, mesela hayatınızdan bir günü silebilir veya durdurabilir veya geriye alabilir misiniz? Bu yüzden her gününüzün ayrı bir yeri ve önemi vardır. Günlük yapacağınız işler bir ayınızın nasıl geçeceğini de aslında haber verir hep yarınlara ertelediğimiz işler aslında ertelediğimiz bir hayatın da habercisidir. İşte bu yüzden ne olursa olsun mutlaka bir planınız olsun. Planlarınız da günlük olsun her akşam yatarken veya sabah kalktığınızda hemen planınızı oluşturun bugün şu kadar ders çalışacağım, şu kadar soru çözeceğim gibi.

5) Planınızı da yaptınız ve günlük olarak ders çalışmaya başladınız. Konu çalıştıktan sonra asla ve asla konunun ardından konuyla ilgili alabildiğine soru çözmeyi unutmayın. Sadece konu çalışması yeterli değildir. Çözeceğiniz her soru yeni bir bilgi demektir ve yanlış yapma olasılıklarınızı azaltan bir etkendir.

6) Konuları çalıştınız ve bitti ama sakın konuların bitmesi için son ayı beklemeyin mutlaka konularınızı son aydan önce bitirin ve son bir ay kala sadece deneme sınavları ve daha önceki yıllarda çıkmış ALES sorularının tümünü çözmeye çalışın.

7) Tüm bunları yaptınız ve sınav zamanı geldi çattı, o halde tek yapmanız gereken kazanacağınıza inanarak sınava girmek ve emeğinizin karşılığınız almak.

"ALES hakkında merak ettiğiniz herşey..." başlıklı haberi okumak için tıklayın!

Yararlanılan kaynaklar:
Ösym.gov.tr
Alesbilgimerkezi.org
İmtihan.org

yayın : 27 Eylül 12:23

ales alese nasıl çalışmalı aleste konu dağılımı alese nasıl hazırlanmalı

Yorumlarınız
Adınız

Ales icin yararlanilabilecek kaynaklar nelerdir? Deneme konu anlatim soru bankasinda hangi kaynaklari kullanmali

Cumartesi, 16 Ağustos

çok güzel öneriler oldu

Cuma, 9 Mayıs

Ales hakkında saglikli ve yeterli bilgiyi buradan aldim.tesekkur ederim

Salı, 18 Mart

merhabalar yazınızı okudum şu anda ikinci sınıf öğrencisiyim. Bugün itibari ile bu sınava hazırlanmaya başlayacağım. Bu yorumu da sizin bu yazıya vermiş olduğunuz bir emeğe karşı teşekkürdür :)

Cumartesi, 1 Mart

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazar, 22 Eylül

teşekkürler güdüleyici oldu bu yazı benim için

Perşembe, 19 Eylül

didem enistain , harcanıyor :(

Çarşamba, 18 Eylül

soru başına 5dk olmalıdı 2dk soruyu okumak 3 dk da soruyu çözmek

Cumartesi, 2 Şubat

soru başına 5dk olmalıdı 2dk soruyu okumak 3 dk da soruyu çözmek

Cumartesi, 2 Şubat

tşkler arkdaşıım sağolasın

Çarşamba, 16 Ocak

merak ettiklerimi öğrendim teşekkürler

Pazar, 6 Ocak

sayfayı hazırlayanlar sanki başka bir şey mi söylemiş?

Salı, 1 Ocak

3sa 180dk . 150 sorulduk bir sınavda soru basına 1.5 değil 1.2 dk yani 72 saniye düşer

Cumartesi, 13 Ekim


ÇOK OKUNANLAR
 • 'Istıraptan kaçmak yerine onunla yüzleşmeliyiz'

  'Istıraptan kaçmak yerine onunla yüzleşmeliyiz'

  Şair, psikiyatr Prof. Dr. Kemal Sayar ile yeni kitabı “Beni Sessiz de Sevebilir misin” üzerinden içinde şiir, aşk, ıstırap, mutluluk, hüzün, Gazze, vicdan ittifakı, psikiyatri geçen güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

 • Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı /

  Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yargı kurumları ve mensupları, yargıya sirayet etmeye çalışan, etki altına almaya çalışan siyasi, ideolojik ve zümrevi gruplara karşı dikkatli ve cesur olmalı" dedi.

 • Davutoğlu'ndan vekillere ilk talimat /

  Davutoğlu'ndan vekillere ilk talimat

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti milletvekillerine gönderdiği mesajda ilk talimatını verdi.

 • Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması /

  Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Arzumuz şudur; özellikle garantör ülkeler olarak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa aynı şekilde Yunanistan'ın da bu görevini yapmasıdır" dedi.

 • Emniyet'te 3'üncü dalga operasyonu /

  Emniyet'te 3'üncü dalga operasyonu

  İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı'nın da bulunduğu bazı polisler gözaltına alındı.

 • TEOG nakil başvuruları başladı /

  TEOG nakil başvuruları başladı

  TEOG sonuçlarına göre yapılan birinci nakil işlemleri sonucunda boş kalan 13 bin 398 boş kontenjan için ikinci nakil başvuruları bugünden itibaren alınmaya başlanacak. Bu hafta alınacak nakil başvuru sonuçları ise 5 Eylül Cuma günü açıklanacak.

 • AK Parti iç barışın teminatıdır /

  AK Parti iç barışın teminatıdır

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez AK Parti Grup Toplantısı'nda vekillere hitap etti.

 • Bakan Yılmaz'dan 'bedelli' müjdesi /

  Bakan Yılmaz'dan 'bedelli' müjdesi

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yüzbinlerce insanın beklediği bedelli askerlikle ilgili konuştu.

 • Başarılı mücadelenin sonunu getiremedik /

  Başarılı mücadelenin sonunu getiremedik

  FIBA Dünya Kupası'nda Türkiye, ilk 2 periyottaki başarılı oyununa karşılık son periyotta oyun düzeninden koparak ABD'ye 98-77 yenildi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js