Ödev nasıl yapılır?

Ödev yapmak hep gözümüzde büyür. Genellikle de nerden başlayacağımızı bilemeyiz. İşte ödev yaparken işinize yarayacak birkaç öneri...

EĞİTİM .
ödev nasıl yapılır?

Ödev yapmak zor zanaat. Küçükken ebeveynler salonda televizyon seyrederken ya da aileniz gelen misafir amca ve teyzelerle sohbet edip gülüp eğlenip çay içerken siz de ızdırap içinde ev ödevinizi yapmaya çalıştığınızı hatırlıyor musunuz? “Büyüyünce akşamları ders çalışmak zorunda olmamak ne süper bir şey” dediğinizi? Neyse, fazla kişiselleştirmeyelim olayı ama ne yalan söyleyelim, biz büyümenin en büyük avantajı olarak geceleri rahatça televizyon karşısına yayılabilme hakkımız olmasını görürdük.

Evet, büyüdük ama yeterince değil... Zira hâlâ ödevler ve projelerle boğuşmakla meşgulüz. Burada bize düşen, işinizi bir nebze kolaylaştırmaya çalışmak. Haydi hayırlısı...

Öncelikle biraz ahkâm kesmek zorundayız, kusura bakmayın. Ödev ve proje neden gerekli şeylerdir, bize hayatta faydaları nelerdir konulu bir söylev çektikten sonra da kendimizi affettirmek için web’de ödev konulu sitelerden söz edeceğiz ve bazı adresler vereceğiz.

Bize faydası ne?

Ödev yapmak hayatta ne işimize yarar dedik. Bir kere, ileride çok işimize yarayacak “araştırma becerisi” kazanmamızı sağlar ki okul sonrası hayatta bize en fazla katkısı olacak faydası da budur. Ayrıca, ödev yaparken zar zor öğrendiğiniz şeyleri kolay kolay unutmazsınız ve sınavlarda bunun ödülünü alırsınız. İlgi ve bilgi alanlarınızı genişletirsiniz. Ayrıca bir ödev ya da projeyi lâyığıyla yapmak, kendi yaratıcı gelişiminiz için çok önemlidir. Tabii ki bir de yıl sonu notunuzu yükseltmek gibi bir avantajı var ki bunu da göz ardı edecek değiliz.

Ödeve başlayamıyorum!

Tamam, ödev yapmak çok yararlı bir şeymiş, onu anladık. İyi de, bir başlayabilsem! "Başlamak bitirmenin yarısıdır" diye bir cümle kurmuş atalarımız biliyorsunuz. Burada tabii ki konuyu kelime anlamıyla ele almamız pek gerçekçi olmaz, aksi takdirde “nasılsa başladım, yarısını da yapar bitiririm elbet” şeklinde bir yanılgıya düşebilirsiniz. Ama başladığınız zaman artık önünüzde sayfalar daha kolay açılır, yolunuzu daha iyi çizersiniz. Bunun için:

Önce, eğer size bırakılmış ise ödevinizin konusunu belirlemelisiniz. Bunu yaparken ilgi alanınıza giren, mümkünse ileride çalışmak istediğiniz alanla ilgisi olan, en önemlisi de kaynaklara kolay erişebileceğiniz bir konuya yönelin. Ama konu serbest değilse bu maddeyi atlayacağız haliyle.

Konunuz hazır... Sıra geldi bilgileri bulmaya. Bunun için abla ve ağabeylerimizin yaptığı gibi ansiklopedilerin tozlu yaprakları arasında kaybolmak, fotokopiler çektirmek zorunda değiliz çok şükür. Elimizin altında dünyanın kaynağı var: İnternet! Yeter ki araştırma yaparken kendinizi sörf rüzgârına kaptırıp oyun ve dedikodu sitelerine doğru sürüklenmeyin.


Çok güzel kaynaklar buldunuz. Güzel... Bulduklarınız hakkında notlar alın. İster kâğıt kalemle ister bilgisayar üzerinde, nasıl rahat ediyorsanız. Ama not almanın gücünü küçük görmeyin ve ne olur notlarınız derli toplu olsun. Karman çorman alınan notları ayıklamakla vakit öldürmeyelim bir de.

Bilgileri toparladınız. Notlarınızı aldınız. Şimdi toparlama zamanı. Ödevinizin hedefi neyse bilgileri ona göre bir sıraya dizin, aynı şeylerden tekrar tekrar bahsetmeyin. Biliyorsunuz her yazılı eser “giriş, gelişme, sonuç” bölümlerinden oluşur. Ödevinizin de buna uyacağını bilin.

Kopyala-yapıştır yapmak kimseye bir fayda sağlamaz. Kendi cümleleriniz sizi en iyi ifade edendir; kısa ve sade cümlelerle derdinizi anlatın.

Uzun ödev yüksek not alır diye bir şey artık yok, o eskidenmiş. Asıl marifet sadede kısa ve öz biçimde gelebilmek ve anlatmak istediğinizi doğru bir şekilde kâğıda yansıtabilmektir.

Ödev kolay okunur biçimde düzenlenmeli. Kapak, içindekiler sayfası, son kısımda referanslar ve varsa ekler bölümü mutlaka belirtilmeli.

Ödevinizi sıkı bir imlâ kontrolünden geçirmenin faydası olur, zararı olmaz!

Bu arada ödevi şık bir biçimde sunmanızın size ne kadar puan kazandıracağını söylememize gerek var mı bilemiyoruz. Ama söyledik artık. Temiz, düzgün kâğıtlar, güzel bir dosya, kırtasiyede yapılan bir spiral cilt, sunum yapacaksanız sade ve renkli bir powerpoint dosyası hazırlamak... Bunlar hep size yüksek not ve öğretmeninizin gözünde bir basamak üste terfi etme olarak geri dönecektir.

Faydalı ipuçları

Alıntı nasıl yapılır? Kaynağınızdan, yani büyük ihtimalle bulduğunuz internet sitesinden aldığınız bir cümleyi değiştirmeden aynen kullanacaksanız, bu bilgiyi nereden aldığınızı belirtmeniz gerekli. Yaptığınız alıntının profesyonelce görünmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç kural var. Alıntı yaptığınız yazarın adı alıntının içinde geçiyorsa, eseri ve sayfa numarasını belirtmelisiniz, eserde geçiyorsa sadece sayfa numarası vermelisiniz. Alıntı yaptığınız yazarın adı alıntının içinde geçmiyorsa yazarın adını da eklemelisiniz. Cümlenin içinden çıkardığınız bir kısım varsa bunu da […] şeklinde belirtmelisiniz.

Örnek verelim: “Dondurma ikram edecekseniz sıradan cam kaplar yerine kendi imalatınız çikolata kaseler kullanmaya ne dersiniz? Çikolata eritmeyi boşuna anlatmadık herhalde.” (İş’te Genç, Yemek Canavarı, 2). Ya da ‘Yemek Canavarı’ yazısında ‘Dondurma ikram edecekseniz sıradan cam kaplar yerine kendi imalatınız çikolata kaseler kullanmaya ne dersiniz? Çikolata eritmeyi boşuna anlatmadık herhalde.’ (2) denir”

Kaynakça nasıl gösterilir? Ödev yaparken bilgileri göbeğimizden uydurmayacağımıza göre kaynaklar kullanmamız, bu kaynakları da ödevin sonunda listelememiz gerekir.

Kaynakları listelerken alfabetik bir düzenleme yapılmalı, yazarın ve kitabın (makale de olabilir elbette) adı, yayın yeri ve yılı, yayın evi, kaçıncı basım olduğu açıkça belirtilmeli. Kaynakça keyfi bir ek değil, bir zorunluluk. Yazarın önce soyadı, sonra adı yazılır, unvanı varsa bunu yazmaya gerek yok. Kısacası kitabın iç kapağındaki tüm bilgileri yazmanız gerek.

İnternetteki kaynaklar

Zaman zaman başa bela olabilen, aradığını bulamama ve bir yerden başlayamama durumlarında, işinizi kolaylaştırmak için başvurabileceğiniz online kaynaklar var.

Ödev Online: Diğer ödev siteleri gibi daha önce yaptığınız bir ödevle kaydolup aradığınız konuda hazır bir ödeve ulaşmıyorsunuz. Ücretsiz üye olduktan sonra üniversite öğrencileri tarafından hazırlanmış örnek ödevleri inceliyor ve istenilen şekilde örnek ödevler hazırlatabiliyorsunuz. Haliyle de bir lise öğrencisi, bir orta öğretim öğrencisinin hazırladığı ödevle çalışmak zorunda kalmıyor.

Ödevtr: Burada ilkokuldan doktora tezine kadar her seviyede kaynak var. Genellikle yüksek öğretimin hedeflendiği görülüyor. Hazır ödev önermiyorlar, kategorilere ayırdıkları kaynakları, belli bir konuda ödev hazırlamaya çalışanların hizmetine sunuyorlar. Burayı ödevlerin araştırılabileceği bir ortam olarak düşünebiliriz. Size özel hizmet istiyorsanız onu da alabilirsiniz. Üyelik ücretli.

Ödev Ara: Epey kapsamlı ve aradığınızı kolayca bulmanız için güzelce sınıflandırılmış kaynaklara ulaşabileceğiniz bir site.

İncelemeye değer diğer ödev araştırma siteleri de şunlar;http://www.odevrehberi.com/, http://www.acilodev.com/,http://www.odevindir.com/, http://www.odevsitem.com/,http://www.odevci.com/, http://www.odevbul.net/, http://www.bilgilik.com/ve http://www.gencbilim.com/

İştegenç.com

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ödev nasıl yapılır?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • Okulu sevmeyen kişi Pazartesi, 19:53

  Lanet olası ödevler keşke okul olmasa
 • kevser Pazartesi, 18:58

  uff bayılıyorum matematik yapmya ama fenden nefret ediyorum bazı fen de eğlendiğimde oluyooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
 • melahat Pazartesi, 18:56

  ödev yapmak aşıırı iyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
 • ariana Cuma, 17:54

  uff bayılıyorum PowerPoint yapmaya ama Matematik bana göre değil benim sözelim daha iyi
 • Berra. Nur Cuma, 19:45

  Ben. Ödev. Yapmayı. Çooooooooook. Seviyorum
 • hayat ödev olmuş Çarşamba, 08:49

  ben ödev yapmayı bazen seviyorum bazen nefret ediyorummmmmmmmmmmmmmmmmm çünkü bazen çokkkkkkkkkkkk veriyolar
 • hayat ödev olmuş Çarşamba, 08:47

  sıkıcı olyo nbazen bazende zevkli
 • sıkıcı ödev Çarşamba, 08:45

  bazen ödev yapmak istiyorum bazen istemiyorum
 • seray Çarşamba, 23:27

  Ben ödev yapmayı seviyorum ama sıkıcı, zor ödevlerden hemen bıkıyorum:(((
 • nefret odev Pazartesi, 15:29

  Odevlerden coooooooook nefret ediyorum coook sıkıcı
 • asya Perşembe, 17:47

  Aynen esroşa katılıyommmm
 • Asya Perşembe, 17:45

  Valla bence ödev yapmak bazen de eylenceli oluyo
 • esra Pazar, 18:02

  ödev yapmak çok sıkıcı oluyor hiç sevmiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
 • fatmanur günyel ödev Cuma, 19:16

  ödev uzun olmadığı sürece benim için ödev yapmak süper. ama performans ödevi hiç sevmem . çünkü uzun . ama kısa olunca güzel . ödev yapmak çok güzel . ödev yapmayı seviyorum . kısa olduğu sürece tabiki
 • seda Pazar, 18:43

  Ödev yapmak çok güzel. Ben ödev yapmayı çok seviyorum
 • ödevci ÇOCUK Çarşamba, 18:15

  ödev yapmayı seviyorum özellikle araştırma ödevleri ama bazen de sıkıcı geliyor anımız istemiyor olabilir yapamayız ama okula gittiğimizdede hoca bizi ortadan ikiye ayırır ve hem öğretmen korkusu azıcık da ailemize ÖDEV YAPIYORMUŞ gibi gözükmek için yapanlar oluyor ama ben ödev yapmayı seven bir kişiyimdir.
 • 123 Pazar, 14:37

  Bazı kişilere ödev yapmak zor gelebilir. Oysaki bana ödev yapmak zevk veriyor. Çünkü ödev yaparak okulda işlediklerimizi tekrar ediyoruz.
 • Gülçin Ayçiçek Cumartesi, 21:31

  Bence ödev yapmak: Bazı kişilere sıkıcı gelebilir. Ama unuttuğumuz konuları aklımızda tazelenmesidir. Okuldan dönünce, ödevi yanınızda yük gibi taşıdığınızı düşünüyorsunuz. Ancak öğretmeninizden büyük bir ilgi, hatta 100 veya + alınmasından güzel bir şey olamaz.
 • mert nas Pazartesi, 09:14

  işte buuuuuuuuu
 • 12345 Pazar, 14:12

  başlamak sıkıcı oluyo
 • sena Pazar, 14:19

  her ödev yapan birinci olamaz ama
 • selinnnn Perşembe, 20:54

  eh işteee
 • dilara Perşembe, 17:17

  güzel
 • hoho nuyel baba Çarşamba, 21:42

  anatomi gibi bir dersiniz varsa kolay gelsin.
 • betül urhan Perşembe, 00:37

  bence bu konu yanlis
 • BieberSaliha Pazartesi, 19:43

  birkaç öneri ama çok uzun okuyamadım...(tembelmisiniz de bakıyorsunuz ben performans için baktım).üşeniyorum
 • fatma gül Cumartesi, 00:00

  buse dalga geçme
 • fatma gül Çarşamba, 00:00

  kübra dağru söylüyor gerçekten çok güzel buse hanım
 • kübra Salı, 00:00

  ayla hanım ne güzel ödev yapıyorsunuz işte
 • fatma gül Salı, 00:00

  buse hanım ne güzel şanslısın matamatik dersini çok güzel

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.