twitterfacebook

Kimler Anaokulu Öğretmeni Olacak?

kimler anaokulu öğretmeni olacak?
Okul öncesi eğitim kurumlarında görevlendirilecek öğretmenlerle ilgili kriterler belirlendi. İşte o kriterler!

Memurlar.net'in haberine göre, öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli atanan öğretmenler yoluyla giderilememesi durumunda, okul öncesi çağı çocuklarının gelişim özellikleri dikkate alınarak Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar çerçevesinde; okul öncesi eğitim kurumlarında görevlendirilecek öğretmenlerin kriterleri ve öncelikleri, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendinin 2. alt bendinde; öğretmen sayısının yetersiz olması halinde yüksek öğrenimli olmak koşuluyla; resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilebileceği hükmü yer almaktadır. Bu madde kapsamında yapılacak görevlendirmelerde aşağıdaki kriterler ve öncelikler uygulanacaktır.

1. 07.07.2009 tarih ve 80 Sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararına göre Okul öncesi Öğretmenliğine kaynak teşkil eden yüksek öğretim programlarından mezun, kadrolu veya sözleşmeli ataması yapılamamış öğretmenlerden, yüksek lisans belgesi/diploması olanlar. (KPSS puan üstünlüğüne göre)

2. 07.07.2009 tarih ve 80 Sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararına göre Okul Öncesi Öğretmenliğine kaynak teşkil eden yüksek öğretim programlarından mezun, (Anadolu Üniversitesi Açıkögretim Fakültesi mezunları dâhil) kadrolu veya sözleşmeli ataması yapılamamış öğretmenlerden, lisans belgesi/diploması olanlar. (KPSS puan üstünlüğüne göre)

3.Üniversitelerin Ev Ekonomisi Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü mezunları.

4.Üniversitelerin okul öncesi öğretmenliği, anaokulu öğretmenliği, çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitimi öğretmenliği, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği veya çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü önlisans mezunları.

5. Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü, Meslek Yüksekokulu Hemşirelik ve Bakım Hizmetleri Bölümü Çocuk Gelişimi Programı önlisans mezunları.

6. Açıkögretim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği Bölümünde okuyup Önlisans mezunu olduğunu belgelendirenler.

7. Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi mezunu olup, herhangi bir alanda yüksek okul mezunu olanlardan okul öncesi eğitim alanında düzenlenecek 14.10.2009 tarih ve 2975 sayılı yazı eki Sınıf Öğretmenlerine Yönelik Okul öncesi Eğitim Öğretmenliği Eğitim Seminer Çerçeve Programını (60 saat) başarı ile tamamlayanlar.

8. Halen ilköğretim okullarında görevli norm kadro fazlası sınıf öğretmenleri ile sınıf öğretmenliği alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olup, kadrolu veya sözleşmeli olarak atanamamış olanlardan okul öncesi eğitim alanında düzenlenecek 14.10.2009 tarih ve 2975 sayılı yazı eki Sınıf Öğretmenlerine Yönelik Okul öncesi Eğitim Öğretmenliği Eğitim Seminer Çerçeve Programını (60 saat) başarı ile tamamlayanlar.

9. 07.07.2009 tarih ve 80 Sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararında yer alan alanlardan mezun olup kadrolu veya sözleşmeli olarak atanamamış olanlardan okul öncesi eğitim alanında düzenlenecek 14.10.2009 tarih ve 2975 sayılı yazı eki Sınıf Öğretmenlerine Yönelik Okul öncesi Eğitim Öğretmenliği Eğitim Seminer Çerçeve Programını (60 saat) başarı ile tamamlayanlar.

yayın : 6 Eylül 16:41

okul öncesi ek ders ücretler öğretmen meb

Yorumlarınız
Adınız

başka bir sitede gordum açık ogretım fakultelerınden okul oncesı egıtım programları kaldırılmış bu yüzden aöf mezunlarının bole bı hakkı yokmuş. bu karar 2012de cıkms. ne kadar doğru bu bılgı yardımcı olablrmısınz?
ayrıca AÖF SOSYAL HIZMETLER BÖLÜMÜ okuyup KPSS puanıyla okul oncesı ogretmenlıgı tercıhınde bulunabılırmym?
mutlaka o bolumden mı mezun olmak gerekiyor başka alternatıf benzer bolumlerdende mezun olsak olurmu?
aklım cok karışık örgün egıtmden kazandm ama uzak olduğu ıcın gıdemıyem acık ogretımdede kararsızm yardımcı olursanız sevınrm..
TEŞEKKÜRLER...

Cuma, 29 Ağustos

aslında ben anaokulu ogretmenlıgı ,avukat veya psıkolok dusunuyorum yanı cocukları sevdıgım ıcın bunuda ıstıyorum.

Pazartesi, 21 Temmuz

Dun ya cok guzel de ama bide biraz ahiretide dusunun orayada calisin

Pazar, 20 Temmuz

4 yıllık çocuk gelişimi bölümü okusam devlet okulunda anaokulu öğretmeni olabiliyor muyum?

Cuma, 4 Temmuz

gaziantepte 2 yıllık okul öncesi bölümü var mı ve ygs den kac puanla girerim

Salı, 1 Temmuz

ben çocuk gelişimi bölümü lise mezunuyum erzurumda dışardan 2 yılı 4 yıla tamamlama şansı varmış bu doğrumu

Salı, 10 Haziran

Bende olmak istiyorum dualar bana♥♡♥♡♥♡

Salı, 27 Mayıs

ben anasinifi öğretmeni olmayı çok istiyorum ama bir türlü çalamıyorum ne yapabilirim

Salı, 15 Nisan

Ben Suudi Arabistan'da liseyi bitirdim Türkiye'de ünüversiteyi açık öğretimden okumak istiyorum ama hiç bir bilgim yok bilgisi olan bana yorum yazarsa sevinirim ve hangi branşlar var onuda bilmiyorum

Çarşamba, 19 Mart

Merhaba ben aöl de 2.senem ve Eczacılık okumak istiyorum nasıl olucak bilgisi olan paylaşırsa sevinirim :(

Salı, 25 Şubat

bende kreş öğretmeni olmayı düşünüyorum

Cuma, 7 Şubat

güzel bir sayfa

Perşembe, 6 Şubat

selam ben azerıyım evlıyım esım turk üc sene sora turk kımlıgı alacam ancak teskerem var turk kımlık numaram var tek düz lise mezunuyum ana okul ögretmenliyini okumak isdiyorum acıkdan kabul ederlermi beni kimlik noyum var teskerem var hangi unversdeye bas vurmam gerek lutfen cevap bekliyorum

Çarşamba, 15 Ocak

bana rica etsem bilgisi olan cevap verebilir mi ?

Pazar, 8 Aralık

ben bankacılık ön lisans mezunuyum. Şu an açıktan işletme okuyorum; ayrıca çocuk gelişimi kursuna gitmek istiyorum. Eğer gidersem kpss de çocuk gelişimi bölümünden atanabilir miyim çocuk gelişimi bölümünden memur olabilme şansım var mı ? Bir bilginiz varsa cevap alabilir miyim

Pazar, 1 Aralık

BEN AÇIK LİSEDEN OKUYORUM EYER ÇOCUK GELİŞİM BÖLÜMÜNÜ OKURSAM ANA SINIFI ÖĞRETMENİ OLABİLİRMİYİM

Pazar, 1 Aralık

merhaba kız meslek lisesi olgunlaştırma 2013 mezunuyum 2 yıllık
plato meslek yüksek okulu okumak istiyorum,bunun sonucunda devlette sözleşmeli veya kadrolu öğretmenlik yapabilecekmiyim yoksa 4 yıl şartı mı aranıyor teşekkürler...

Cumartesi, 6 Temmuz

merhaba anaokulu öğretmeni olmak isitoyurm hangi liseye gitmelim

Cumartesi, 15 Haziran

Merhaba ben almanyada yasiyorum. Fachabitur um var sozialwesen bölümünden. Su an Fachschule für Sozialpädagogik bölümünü okuyorum. 2 yil sonra  staatlich anerkannte Erzieherin olacagim.Bu diplomamla Türkiyede anaokulu ögretmenligi yapabilirmiyim? Ne gibi bir yol izlemem gerekiyor?Bilgilendirirseniz cok memnun olurum.

Pazartesi, 27 Mayıs

meslek lisesi mezunuyum bende olabilirmiyim
imam hatip lisesi

Çarşamba, 15 Mayıs

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Çarşamba, 8 Mayıs

güzel bir sayfa

Çarşamba, 8 Mayıs

büşracım 5 sene diye biliyorum ama umarım yanlış değildir

Cumartesi, 4 Mayıs

bencede herkez yorum yapa bilir

Cuma, 26 Nisan

Arkadaşlar ben 8. sınıf öğrencisiyim fakat derslerim biraz kötü ama sözel derslerde çok iyiyim sizce kazanır mıyım ?

Perşembe, 25 Nisan

8ıncı sınıftayım anaokulu ogretmenı olmak ıstıyorum ınsallahta olurum

Çarşamba, 24 Nisan

çocuk gelişimi ve egitimi ögretmeni olarak bölümüm çok güzel ve tafsiye ederim.şu an aktif olarak meslegimi icra ediyorum.baya geniş ve kapsamlı bir bölüm çünkü her çocuk farklı bir alem heleki genel çocuk tanımı...
darısı istiyenlerin başına:)

Pazar, 21 Nisan

BEN 5. SINIFINDAYIM İNŞALLAH BENDE ÖĞRETMEN OLURUM

Salı, 16 Nisan

ŞUAN 7. SINIFTATIM KARAR VEREMEDİM AMA ANAOKULU ÖĞRETMENİ OLMAK İSTİYORUM

Salı, 16 Nisan

düz lise türkçe matematik mezunuyum .bir yerde ön şart cocuk gelişim meslek lisesi okumuş olmak ön şart diordu dogrumudur lütfen cevap werinn.s

Perşembe, 21 Mart


ÇOK OKUNANLAR
 • 'Istıraptan kaçmak yerine onunla yüzleşmeliyiz'

  'Istıraptan kaçmak yerine onunla yüzleşmeliyiz'

  Şair, psikiyatr Prof. Dr. Kemal Sayar ile yeni kitabı “Beni Sessiz de Sevebilir misin” üzerinden içinde şiir, aşk, ıstırap, mutluluk, hüzün, Gazze, vicdan ittifakı, psikiyatri geçen güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

 • Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı /

  Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yargı kurumları ve mensupları, yargıya sirayet etmeye çalışan, etki altına almaya çalışan siyasi, ideolojik ve zümrevi gruplara karşı dikkatli ve cesur olmalı" dedi.

 • Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması /

  Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Arzumuz şudur; özellikle garantör ülkeler olarak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa aynı şekilde Yunanistan'ın da bu görevini yapmasıdır" dedi.

 • Davutoğlu'ndan vekillere ilk talimat /

  Davutoğlu'ndan vekillere ilk talimat

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti milletvekillerine gönderdiği mesajda ilk talimatını verdi.

 • Hastalıklara iyi gelen meyveler /

  Hastalıklara iyi gelen meyveler

  Hangi meyve hangi hastalığa iyi geliyor. İşte meyvelerin inanılmaz faydaları...

 • TEOG nakil başvuruları başladı /

  TEOG nakil başvuruları başladı

  TEOG sonuçlarına göre yapılan birinci nakil işlemleri sonucunda boş kalan 13 bin 398 boş kontenjan için ikinci nakil başvuruları bugünden itibaren alınmaya başlanacak. Bu hafta alınacak nakil başvuru sonuçları ise 5 Eylül Cuma günü açıklanacak.

 • Emniyet'te 3'üncü dalga operasyonu /

  Emniyet'te 3'üncü dalga operasyonu

  İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı'nın da bulunduğu bazı polisler gözaltına alındı.

 • AK Parti iç barışın teminatıdır /

  AK Parti iç barışın teminatıdır

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez AK Parti Grup Toplantısı'nda vekillere hitap etti.

 • Bakan Yılmaz'dan 'bedelli' müjdesi /

  Bakan Yılmaz'dan 'bedelli' müjdesi

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yüzbinlerce insanın beklediği bedelli askerlikle ilgili konuştu.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js