twitterfacebook

Yüksek Lisans Nedir, Nasıl Yapılır

yüksek lisans nedir, nasıl yapılır
Yüksek lisans eğitimi yapmak istiyor ama bu konuda nasıl yol alacağınızı bilmiyorsanız, işte dosyamız...

Hazırlayan: Pınar Yıldız

Günümüzde eğitimin önemi tartışılmaz. Artık sadece lisans mezunu olmak yetmiyor. Kimi eğitim hayatına devam etmek ve alanında uzmanlaşmak kimi de iş hayatında yükselmek için mutlaka yüksek lisans eğitimi almayı tercih ediyor. Üstelik talep oldukça fazla olduğu için özel üniversiteler çalışanlar için işten sonra gidebilecekleri, akşam saatlerine denk gelen pek çok yüksek lisans programı için seçenek sunuyorlar.

Geçmişe baktığımızda yüksek lisans daha çok akademik kariyere giden yolda bir basamak olarak görülüyordu ve kariyerine akademik hayatta devam etmek isteyenlerin tercihi oluyordu. Oysa günümüzde çeşitlenen programlar her yaştan insanlar için cezbedici oluyor.

Siz de lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans yapmak istiyor ve bu konuda nasıl yol alacağınızı bilmiyorsanız, işte sizin çin hazırladığımız yüksek lisans dosyamız... 

Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek Lisans, lisans eğitimi bittikten sonra devam edilen eğitime verilen isimdir. Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans olarak ikiye ayrılır. Yüksek lisans eğitimi "Master" olarak da adlandırılır. Yüksek lisans başvurusu yapmak için ALES sınavına girip yeterli puan almış olmak ve başvuru yapılan programın gerekliliklerini yerine  getirmek gerekmektedir.

Tezli Yüksek Lisans; Tezli yüksek lisans programının amacı, öğrencinin bilimsel araştırma yaparak bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmasını sağlamaktır.

Yüksek Lisans programlarına, yabancı dil sınavı ve mülakat yapılarak güz ve bahar yarıyılları başında öğrenci alınır. Adaylar aynı veya farklı anabilim dalındaki iki farklı programa aynı anda devam edemezler.

Yüksek lisans ne kazandırır?

• Alanınla ilgili olarak bir kez daha düşünme fırsatı sunar.
• Daha derinlemesine düşünmeyi sağlar.
• Eleştirel bakış ve yeni yöntemler geliştirme kapısı açar.
• İşe girişte avantaj sağlar.
• Bir unvan verir.
• İş arkadaşlarınız arasında konumunuzu yükseltir.
• Akademisyen olmak isteyenler için ilk adım olur.

Başvuru Koşulları:

1. Lisans diploması: Bir yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların lisans diplomasına sahip olması gerekir. Yurt dışından alınmış lisans diplomalarının denklikleri Yüksek Öğretim Kurulu'nca onaylanmış olmalıdır. Yüksek lisans programlarına, hangi lisans programlarından mezun olanların başvurabileceği Üniversitelerarası Kurul kararı ile belirlenir. Ancak bu programlar dışından da öğrenci kabulüne anabilim dalları kurul önerileri, ilgili Fakülte Merkez Yetkili Kurullarının görüşleri, Dekanlık kanalı ile alınarak Enstitü Kurulunda karara bağlanır ve Senatonun onayından sonra her yarıyıl başından önce ilan edilir.

2. ALES puanı:  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'ndan (ALES) başvurduğu programın puan türünde en az 55 standart puan almış olmalıdırlar. Ancak ALES puanı üniversiteden üniversiteye göre değişmektedir. Bu yüzden başvurulacak üniversiteden mutlaka bilgi alınılmalıdır.

ALES HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ...

3. Yabancı Dil Sınavı: Gerekli başvuru şartlarını tamamlamış adaylar eğer bölüm talep ediyorsa yabancı dil sınavına tabi tutulur ya da yabancı dil yeterliliklerini gösterir belgeler talep edilir.

4. Değerlendirme: Bir adayın "bilimsel başarı düzeyi" notu, başvurduğu programın puan türünden ALES puanının %50'si, lisans kademesi not ortalamasının %15'i, mülakat notunun %20'si ve Enstitüce yapılan yabancı dil sınavının %15 'inin toplamıdır. Adayın başarılı sayılabilmesi için bu puanın en az 60 olması gerekir.

Tezsiz Yüksek Lisans; Tezsiz yüksek lisans programının amacı, öğrenciye mesleki konuda derin bilgi kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programı İkinci Lisansüstü Öğretim'de de yürütülebilir. Bu program toplam otuz krediden az olmamak koşuluyla en az on adet ders ile dönem projesi dersinden oluşur. Dönem projesi dersi kredisiz olup başarılı veya başarısız olarak değerlendirilir. Öğrenci, dönem projesinin alındığı yarıyılda dönem projesine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı bir rapor vermek zorundadır. İlgili senato tarafından belirlenen esaslara bağlı olarak tezsiz yüksek lisans programının sonunda yeterlik sınavı uygulanabilir.

yayın : 25 Ağustos 09:39

yüksek lisans master eğitim akademik kariyer üniversite pınar yıldız

Yorumlarınız
Adınız

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.. :)

Çarşamba, 12 Mart

çok açıklayıcı olmuş çarptı beni :D

Salı, 17 Eylül

her bolüm için yüksek lisans var mı

Pazar, 28 Temmuz

16 yıllık öğretmenim bu yaştan sonra yüksek lisans yapayım diye düşünüyorum konu hakkında çok bilgim yoktu teşekkür ederiz.

Salı, 21 Mayıs

Ben 7. sınıfa gidiyorum ve geleceğim hakkında plan yapmam gerekiyo bu yüzden sizlere teşekkür ederim bana çok yardımcı oldunuz...

Salı, 30 Nisan

tezsiz yüksek lisans yapmak için not ortalama onemli mi? ales ten yüksek puan aldıktan sonra okulda mulakat oluyormu?

Pazartesi, 24 Eylül

ilginiz için teşekürler.

Pazar, 9 Eylül

yüksek lisans boyunca herhangi bir maddi destek alıyor muyuz bu konuda bilgi nereden bulabilirim?

Perşembe, 17 Mayıs

bu bilgilendirme yazısı tercih olarak güzel ama ales ve dil puanı tercihiyle değerlendirmedeki katkıları her üniversiteye göre farklılık gösteriyor. bu yüzden bu yazı bilmeyenleri yanlış yönlendirebilir. ayrıca biraz geç kalınmış bir yazı olmuş, çoğu üniversitede başvurular bitti.

Salı, 24 Ağustos


ÇOK OKUNANLAR
 • 15 soruda af paketi

  15 soruda af paketi

  Öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar 20 milyonu ilgilendiren prim, vergi ve idari para cezaları yeniden yapılandırıldı. İşte 15 soruda barış paketi...

 • Emeklilik bekleyenlere müjde! /

  Emeklilik bekleyenlere müjde!

  Hükümet'in üzerinde çalıştığı yeni torba yasaya göre, emeklilik için yaş ve prim günü sorununa takılan 600 bin kişiye müjdeli haber getirilmesi gündemde.

 • Vakıflardan öğrencilere burs desteği /

  Vakıflardan öğrencilere burs desteği

  Üniversite öğrencilerinin eğitim hayatlarında maddi imkansızlık yaşamalarını bir nebze de olsa engellemeye çalışan vakıflar, burs imkanı sunuyor. Burs ücretleri 150 TL ve 400 TL arasında değişim gösteriyor.

 • Torba yasadan vergi cezalarıyle ilgili ne çıktı? /

  Torba yasadan vergi cezalarıyle ilgili ne çıktı?

  Vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.

 • Fethullah Gülen'i Zaman Gazetesi yaktı /

  Fethullah Gülen'i Zaman Gazetesi yaktı

  Zaman gazetesinin tirajı üzerinden cemaatin örgüt modeli hakkında ilginç bir matematiksel yapı kuran Dilipak gazetenin tiraj kaybına dikkat çekti.

 • Gülmeye mi ihtiyacınız var? /

  Gülmeye mi ihtiyacınız var?

  Gülmeye mi ihtiyacınız var? Sosyal medyanın en komik ve ilginç fotoğrafları...

 • Sağlık konusunda radikal bilgiler

  Sağlık konusunda radikal bilgiler

  Yazar

 • Okula hoş geldin karikatürleri /

  Okula hoş geldin karikatürleri

  2014-2015 eğitim-öğretim yılı bugün başladı. Tüm öğrenci arkadaşlarımıza zihin açıklığı dilerken biraz moral olsun diye onları en güzel okul karikatürleriyle baş başa bırakıyoruz.

 • Davutoğlu:

  Davutoğlu: "Artık muhatabınız benim"

  Başbakan Davutoğlu muhalefet liderlerine seslenerek, “Muhatabınız artık benim, Cumhurbaşkanı değil. O siyaset ve partiler üstü bir konumda” dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js