Öğretmen mi Olmak İstiyorsunuz?

Öğretmen olmak için almanız gereken pedagojik formasyon eğitimi hakkında işte bilmeniz gereken herşey...

EĞİTİM .
öğretmen mi olmak istiyorsunuz?

Hazırlayan: Pınar Yıldız

Ülkemizde eğitim ve iş hayatına tamamen ve kesin olarak başlayana kadar herkese ortak bir ünvan verilir, "aday".  Hayatımızın ilk çeyreğinde, bu daha da uzun sürebilir, hepimiz herşey için sadece 'aday'ızdır. Önce engelleri aşmak, hatta engelleri aşarken de bonus toplamak zorundayızdır. Nedir o bonuslar? Eğer adaylıktan da atılırsak, köşeye kenara birkaç sertifika atmamız gerekiyordur. Sertifikalar, dersane eğitimleri, özel eğitim kuruluşlarından alınan diploma parçacıkları... Sonrası akarken doldur misali, gençken heybeyi doldurarak 'aday'lığa devam et, felsefesine döner.

Şansınız yaver gitmiş, hiçbir sorun çıkmadan 'aday'lık mertebesinden sırasıyla 'fen liseliye, üniversiteliye, mezun öğrenciye, kpss'den yüksek puan almışlığa, öğretmenliğe, atanmışlığa...' doğru yükselir durur. Bir olgunluk evresi var mıdır bilinmez ama bu döngü veraset sistemi misali devrederek devam eder. Elde var olan en önemli şey, sizden sonra gelenlere verilecek bolca tecrübe ve nasihat sözleridir.

Sistemimize dair bu kadar güzelleme yaptıktan sonra gelelim bu hafta sizlere bahsedeceğimiz bir 'aday'lık halinin eşiğine. Eğer öğretmen olmak istiyorsanız, KPSS sınavından da önce almamız gereken bir eğitim var, pedagojik formasyon. Ancak yeni yönetmelikle pedagojik formasyon alımlarında da birtakım değişiklikler oldu. İşte bu dosyada da size yeni yönetmeliğe göre nasıl formasyon alabileceğinizden bahsedeceğiz.

atamaÖncelikle pedagojik formasyon nedir, öğrenelim...

Pedagoji, İngilizce "Pedagogy" kelimesinden gelen "eğitim bilim ve teorisi" anlamını taşıyan bir kelimedir. (bkz: TDK Sözlük)

Formasyon ise İngilizce "Formation" kelimesinin Türkçesi olan "biçimlenme" olarak çevirebileceğimiz bir kelimedir. (bkz: TDK Sözlük)

Kelime anlamlarıyla bakıldığında "Pedagojik Formasyon" eğitim, öğretim verebilmek için sahip olunması gereken biçimlenme, oluşum olarak düşünülebilir. Diğer bir deyişle öğretmen olabilmek için sahip olunması gereken bir eğitimdir "Pedagojik Formasyon" eğitimi. Öğretim metodlarının doğru bir şekilde kullanılması olarak da açıklanabilir. Bu eğitime kısaca "Formasyon" da denilmektedir.

öğretmenNasıl Pedagojik Formasyon Alınır?

Ülkemizde eğitim fakültesi mezunları, üniversite eğitimleri esnasında pedagoji dersleri alarak öğretmen olabilecek durumda mezun olurlarken, diğer fakültelerin mezunları isterlerse ayrıca “Pedagojik Formasyon” eğitimi alabiliyorlar.

Önceki yıllarda üniversitelerde açılan 1 ya da 1,5 yıl süren tezsiz yüksek lisans programları ile bu eğitimi alıyorlarken YÖK’ün aldığı bir kararla 2010–2011 eğitim öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon, yüksek lisans eğitimi ile değil, sertifika eğitimi ile verilecektir.

2010–2011 eğitim öğretim yılına kadar fen-edebiyat fakülteleri mezunları bu eğitimi alabiliyorlardı. 28.01.2010 tarihli T.C. YÖK kararı gereği, hangi fakülteden ya da bölümden olduğuna bakılmaksızın öğrenci iken ya da mezuniyet sonrası gerekli koşulları sağlayan tüm fakültelerin ve tüm bölümlerin öğrencileri pedagojik formasyon eğitimi alabilecekler.

Geçmiş yıllarda sadece mezuniyetten sonra alınabilen bu eğitim, 28.01.2010 tarihli karar gereği bundan sonra öğrencilik devam ederken alınan ek dersler ile de alınabilecek.
 

öğretmenYeni Yönetmelik: Formasyon Yüksek Lisans Programları Kaldırıldı!

Yeni yönetmeliğe göre, formasyon eğitiminde köklü değişiklikler yapıldı:

Öncelikle, bundan böyle formasyon eğitimi tezsiz yüksek lisans programları ile değil "sertifika programı" şeklinde verilecek. Yönetmeliğin en köklü değişikliği bu.

Artık sadece fen-edebiyat fakültelerinin mezunları değil, bütün fakültelerin ve bütün bölümlerin mezunları "öğretmenlik eğitimi" alıp devlet okullarında öğretmen olarak atanabilme hakkı kazanacaklar. Bu durum, fen-edebiyat mezunu olmayıp öğretmen olabilme şansı tanınan kişilerin elbette mutluluğuna sebep oldu. Diğer yandan ise yoğunluktan dolayı zaten atanamayan binlerce eğitim fakültesi mezunu durumdan rahatsızlık duyuyor.

mezuniyetBunun dışında eskiden sadece mezun olduktan sonra alınabilen bu eğitim, bundan sonra öğrenci iken de alınabilecektir. Her üniversitenin "formasyon sertifikası" eğitimi veremeyecek olması, okuyan öğrencilerin eğer kendi üniversitelerinde bu eğitim verilmiyorsa ne yapacakları konusu da henüz netleşmiş değil. Formasyon veren üniversiteler her yıl YÖK onayı ile ilan edilecek ve bu durumda her yıl formasyon veren üniversiteler değişiklik gösterecek. 2010 yılında bu eğitimi verecek üniversiteler henüz açıklanmadı ancak eğitim fakültesi ya da eğitim bilimleri bölümleri bulunan birçok üniversitenin verebileceği belirtiliyor.

Yeni yönetmeliğin en çok tartışılan maddesi ise “en az 2.5/4.0” not ortalaması şartı konulması olarak belirtiliyor. Bu şarta göre geçmişte mezun olmuş ve ortalaması 2.5 altında olanlar hiçbir şekilde bu eğitimi alamıyorlar. Yani geçmişte kazanılmış hakları olan bazı fen-edebiyat mezunları da burada bir hüsranla karşı karşıyalar.

YÖK, yapacağı düzenlemelerle belki de mağduriyetleri giderecek bir hale sokacaktır bu yönetmeliği.
 

Kısaca Özetlemek Gerekirse:

Eskiden Pedagojik Formasyon Şu Şekilde Alınıyordu:

Lisans eğitimini tamamlayan fen-edebiyat fakültesi mezunları, ALES sınavına girerler ve aldıkları puan yeterliyse üniversitelerin Ortaöğretim Alan Öğretmenlikleri olarak adlandırılan tezsiz yüksek lisans programlarına başvurur ve kabul edilirlerse 1 ya da 1,5 yıl süren bir tezsiz yüksek lisans eğitiminin ardından pedagojik formasyona sahip olup öğretmen olarak atanabilme hakkı kazanırlardı.

2010-2011 Eğitim Öğretim Yılından İtibaren Formasyon Eğitimi Aşağıdaki Gibi Alınacaktır:

Eğer öğrenci iseniz; ağırlıklı not ortalamanız en az 2,5/4 ve alttan başarısız ders sayınız en fazla 2 ise, 5. Yarıyıldan itibaren başlayarak ve toplamda 4 yarıyıla yayılacak şekilde ek dersler (formasyon dersleri) alarak öğrenciliğiniz sırasında aynı zamanda formasyon eğitimi alabileceksiniz.

Eğer mezun iseniz ve lisans mezuniyet ortalamanız en az 2,5/4 ise doğrudan bu eğitimi verebilecek üniversitelere başvurarak mezuniyetinizden sonra da formasyon eğitimi alabileceksiniz.

YÖK, hangi üniversitelerin "Formasyon Eğitimi Sertifikası" verebileceğini her yıl yapacağı kontroller ile belirleyecek ve bu durumda formasyon sertifikası eğitimi verebilecek üniversiteler her yıl değişiklik gösterebilecektir.

MEZUNLAR İÇİN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI AÇILAN ÜNİVERSİTELER 2010

ÜNİVERSİTELER           Kontenjanlar

- Adnan Menderes Üniversitesi 250

- Akdeniz Üniversitesi 250

- Ankara Üniversitesi 500

- Anadolu Üniversitesi 300

- Atatürk Üniversitesi 500

- Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 250                    

- Dumlupınar Üniversitesi 250

- Fırat Üniversitesi 250

- Gazi Üniversitesi 500

- Gaziantep Üniversitesi 250

- Gaziosmanpaşa Üniversitesi 250

- İstanbul Üniversitesi 500                                             

- Kırıkkale Üniversitesi 250

- Marmara Üniversitesi 500

- Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 250

- Mersin Üniversitesi 250

- Ondokuz Mayıs Üniversitesi 500

- Rize Üniversitesi 200

- Sakarya Üniversitesi 500                                           

- Selçuk Üniversitesi 500

- Trakya Üniversitesi 250

- Uludağ Üniversitesi 250

- Yıldız Teknik Üniversitesi 500

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Öğretmen mi Olmak İstiyorsunuz?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • gece Salı, 17:23

  bir şey sormak istiyorum ben eğitim fakültesi mezunuyum açık öğretimden çocuk gelişimi bölümünü bitirirsem eğer mebe okul öncesi öğretmeni olarak atanabilir miyim biligisi olan var mı acaba
 • hilal Cuma, 18:00

  Merhaba Açıköğretimden lisans tamamlayanlar farmantasyon eğitimi alabiliyor mu ?
 • u.t Cuma, 00:47

  Merhaba arkadaslar, bende 4 yıllık iibf mezunuyum ayrıca iki yıllık aöf lojistik egitimimi de tamamladım. Diploma notum da 3,11 şimdi kafamı karıstıran sey, formasyonu alırsam daha sonra yükseklisans sartı yapma zorunlulugum olacak mı? Yükseklisans da Eğitim Programları ve Öğretimi üzerine tezsiz yükseklisansımı tamamlarsam ulastırma hizmetleri egitimi veren okullara atanabilme sansın var diyorlar ancak ankarada yasıyorum her okul bu bölümü acıyor mu ayrıca kadrolu olarak mı okullara atanıyorum nasıl oluyor arkadaslar bu konuda deneyimi olan arkadaslar bizi detaylı aydınlatırsa cok sevinirim tesekkür ederim
 • bgm Cuma, 01:01

  ortalama şartı var mı
 • ugur Cumartesi, 00:54

  alın size bir ikilem cevap verebilecek birini merak ediyorum. ben xxx üniversitesisin eğitim fakültesinin yyy öğretmenliği MEZUNUYUM. başka bi bölüm okuduğumda 4 yıllık olması şartı ile o bölümün öğretmeni olabiliyormuyum hadi beni aydınlatın
 • simge Cuma, 16:45

  merhaba muhasebe okuyorum lisans formasyon alabilirmiyim?
 • kırmızı Salı, 11:31

  mrb arkadaşlar maliye lisans mezunuyum formasyon alırsam öğretmen olabilir miyim
 • şerife Pazar, 16:17

  arkadaşlar ben şimdi liseyi ve üniversiteyi dıştan okuyarak sınıf öğretmeni olabilir miyim
 • pembe Perşembe, 22:56

  Bütün lisans mezunlarinini alacagi söylenmisya iktisat mezunlarida gerekli kosullari aciklamamislar tasirsa bu formasyondan faydalaniyormu
 • @@@@ Çarşamba, 16:20

  Arkadaslar bosuna sormayin her zamanki gibi bir Allahin kulu cevap yazmiyor
 • melda Salı, 00:00

  ya bu sene formasyon kesin veriliyor mu
 • gökçe Çarşamba, 00:00

  aöf okuyan sosyoloji bölümünde okuyan bir öğrenci formasyon alabilir.
 • Taha Cumartesi, 00:00

  2,5 barajı kaldırıldı ama artık bir önemi kalmadı. Başvurular ortalamaya göre alındığı için 3.00'ın altında bir ortalaması olanın formasyon alması pek mümkün değil.
 • atilla Cumartesi, 00:00

  2,5 barajı kaldırıldımı sorulara cvp veren yokkı:)
 • kübra Pazartesi, 00:00

  ya bn çocuk gelişimi 2 yıllık bitiricem aöfden başka bi bölüme devam edip bnd formasyon alıp anaokulu öğretmeni olabilirmiyim bilgi istiorum
 • ramazan ç Pazartesi, 00:00

  emel fen edb öğrencileri ve eğeitim öğrencileri öğretmen oldu sıra iktisatta mı
 • ramazan ç Pazartesi, 00:00

  ben fen edb okuyorum bizim 2.5 şartı 70 iken başka ünüversitelerde daha azdır bu haksızlık değil mi
 • mert c. Pazartesi, 00:00

  ben anadolu lisesi öğrencisiyim. malatyalıyım taliplerimi bekliyorum.
 • nalan Salı, 00:00

  ben çocuk gelişimi yüksek okul mezunuyum özel sektörde anasınıfı öğretmenliği yapıyorum 4 yıldır pedogogluğa basvurabilirmiyim
 • ahsen Çarşamba, 00:00

  PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI AÇILAN ÜNİVERSİTELER ne zaman açıklanıyor.
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 5 Şubat

 • BERRE Perşembe, 00:00

  MERHABALAR BEN MESLEK LİSESİ ÇOCUK GELİŞİMİ MEZUNUYUM AYRICA AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ HALKLA İLİŞKİLER MEZUNUYUM ÖZEL EĞİTİM KURUMUNDA MÜDÜRLÜK YAPTIM STAJERLİĞİM KAKTI BEN DE FORMASYON ALABİLİYORMUYUM?
 • emel Çarşamba, 00:00

  iktisat son sınıf ögrencisiyim ben de formasyon alıp öğretmen olabilir miyim .
 • DÖNE Cumartesi, 00:00

  BEN AÇIKÖĞRETİM 3.SINFTA FORMASYON ALINIYIR MU
 • ZEYNEP Pazartesi, 00:00

  BEN AÇIKÖĞRETİM 3. SINIF ÖĞRENCİSİYİM FORMASYON AABİLİYOR MUYUZ?
 • öztürkmen Salı, 00:00

  ben yurtdışından mezunum bugune kadar dışardan bıtırenler mart ayında gırılen formasyon sınavuıyla bu sertıfıkayı alıyorlarmış.fakat bu yıl böyle olcak mı bılmıyoruz ev öğrenemedık.yök ten bir haebr bılgı alamadık.
 • hasan Pazar, 00:00

  ortalama kaktı mı kalk madı
 • enes Salı, 00:00

  Ben de MSÜ mezunuyum ve bu yıl ilk defa MSÜ pedagojik formasyon açtı ve haklı olarak kendi öğrencilerine pozitif ayrımcılık yaptı. Normal kontenjanların çok üzerinde alım yapıldı. Gelecek yıl da aynı şekilde olacağı söyleniyor. Gelecek yıl temmuz ağustos gibi pedagojik formasyon duyurusu yapılacaktır. Takip etmelisiniz.
 • dilek Salı, 00:00

  mrha, mımar sınan unıversitesi mezunuyum.pedagoji dersi almak ıstıyorum. nerden alablırım yardımcı olurmusunuz?
 • EMRİYE Pazartesi, 00:00

  SLM BEN İST ÜNİVERSİTESİ COĞRAFYA BOLUMU AÇIKÖĞRETİM VE UZAKTAN EĞETİM FAKULTESİ ÖGRENCİSİYİM BEN DE BUNDN YARARLANABILIR MİYİM?

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.