twitterfacebook

ABD Üniversiteleriyle Çift Diploma

abd üniversiteleriyle çift diploma
Melikşah Üniversitesi, İngiltere ve Amerika'da eğitim veren üniversitelerle çift diploma protokolü imzaladı.

Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, yeni dönemde alacakları öğrencilerle birlikte üniversitelerinde öğretim gören öğrenci sayısının 800'ün üzerine çıkacağını belirtti.

Prof. Özkanca, "Öğrencilerimiz, İngiltere ve Amerika'da eğitim veren üniversitelerle yaptığımız anlaşma doğrultusunda çift diploma sahibi olacaklardır." dedi.

Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, üniversitedeki inşaat aşaması ve yeni açılan fakültelerle ilgili bilgi verdi. Üniversitelerinde yabancı dil eğitimine öğrencilerin geleceği açısından ciddi önem verdiklerini aktaran Özkanca, şöyle konuştu:

"Yeni dönem açılacak olan fakültelerimizle birlikte öğrenci sayımız 800'ün üzerinde olacaktır. Şu an yabancı öğrencilerin eğitimi için YÖK tarafından verilecek izin doğrultusunda üniversitelerin yabancı öğrenci alması söz konusudur. Biz üniversite olarak bu noktada açılacak olan 4 yeni fakültemiz için tam İngilizce eğitimi vereceğimizi belirten müracaatımızı YÖK'e yaptık. Kabul görür veya görmez ama biz bu konuda hazırlıklıyız. Üniversitemize yabancı öğrenci ilgisini de dikkate aldığımızda, başvurumuzun kabulüyle 50 kadar yabancı öğrenci kontenjanımız olacak. Açılacak ve tam İngilizce eğitiminin verileceği fakültelerimiz ise iktisat, işletme, bilgisayar mühendisliği ile elektrik ve elektronik mühendisliğidir."

Vakıf üniversitelerinin ağır getirileri olması nedeniyle düşünmedikleri makine mühendisliği bölümünü açacaklarını vurgulayan Özkanca, "Melikşah, açtığı bölümlerde geneli itibarıyla Kayseri ve ülkenin ihtiyacı olan meslekleri ön planda tutmuştur. Çünkü üniversiteyi bitirecek gençlerimizin hem iş bulabilme hem de sanayicinin personel bulabilme sorunlarını ortadan kaldırarak ülkenin yaşadığı sorunları ortadan kaldıracak. Burada vakıf üniversitesi olarak ülkemiz için elimizi taşın altına koyuyoruz ve büyük sorumluluk içinde makine mühendisliğini açıyoruz." dedi.

Prof. Dr. Reşit Özkanca, yabancı dil eğitiminin dünyadaki gelişmelerle birlikte ekonomik alanda büyük açılım yapan Türkiye'nin geleceği adına önemli olduğuna vurgu yaptı. Özkanca, yabancı dil eğitimine öğrencilerin de önem vermesini isteyerek, "Artık dünyaya ekonomi ve ticaret ile açılan ülkemizin de birçok meslek dalında yabancı dil bileni tercih ediliyor. Yabancı dil bilen gençlerimiz ise meslekleri ile ilgili iş bulma konusunda sıkıntı yaşamıyorlar." şeklinde konuştu.

Kayserili sanayicilerle bilimsel araştırmalara gireceklerini aktaran Prof. Dr. Özkanca, kurulacak olan laboratuarlarda farklı üretim konularında bilimsel çalışmalar yapılarak sanayiciye destek verileceğini ifade etti.

Özkanca, üniversitelerinin gelişimi noktasında kendilerine destek veren mütevelli heyeti, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, hayırseverlere ve basın mensuplarına teşekkür etti.

yayın : 21 Mayıs 09:33

melikşah üniversitesi çift diploma öğrenci eğitim yan dal

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans programlarında 30 bin 684, ön lisans programlarında 28 bin 328 olmak üzere üniversitelerde 59 bin 12 kontenjan boş kaldı.

 • Paralel operasyonda önemli gelişme /

  Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda, gözaltına alınan 75 emniyet mensubu hakkında ek gözetim süresi alındı.

 • Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var? /

  Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  İngiliz enerji devi British Gaz'da(BG) uzun yıllar görev yapan Mehmet Öğütçü, İsrail'in Gazze'ye (Gaza) yaptığı saldırıların altında yatan en önemli nedenlerden birinin de enerji olduğunu söyledi.

 • TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat! /

  TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  Lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Uzmanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı sıralamaları açıklamadığı için liste oluştururken yüzdelik dilimlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.

 • Gazze ve Türkiye /

  Gazze ve Türkiye

  Yeni Şafak'tan Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman, Akif Emre, Gökhan Özcan; Star gazetesinde Orhan Miroğlu, Halime Kökçe; Sabah gazetesinden Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu, Mehmet Barlas bugün neler yazdı?

 • İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi! /

  İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi!

  Apple iPhone 6'yı bu tarihte tanıtmayı planlıyor.

 • KPSS başvuruları bugün sona eriyor /

  KPSS başvuruları bugün sona eriyor

  Ortaöğretim ve ön lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için bugün son gün.

 • İsrailli hahamdan kan donduran çağrı /

  İsrailli hahamdan kan donduran çağrı

  İsrail'in Gazze katliamı sürerken Haham Dov Lior, tüm Filistinliler'in öldürülmesini istedi.

 • Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz /

  Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz

  Ramazan Bayramı tatili kapsamında 26 Temmuz saat 00.00'dan 31 Temmuz saat 07.00'a kadar otoyollar ve boğaz köprülerinden ücretsiz olarak yararlanılabilecek.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js