twitterfacebook

ABD Üniversiteleriyle Çift Diploma

abd üniversiteleriyle çift diploma
Melikşah Üniversitesi, İngiltere ve Amerika'da eğitim veren üniversitelerle çift diploma protokolü imzaladı.

Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, yeni dönemde alacakları öğrencilerle birlikte üniversitelerinde öğretim gören öğrenci sayısının 800'ün üzerine çıkacağını belirtti.

Prof. Özkanca, "Öğrencilerimiz, İngiltere ve Amerika'da eğitim veren üniversitelerle yaptığımız anlaşma doğrultusunda çift diploma sahibi olacaklardır." dedi.

Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, üniversitedeki inşaat aşaması ve yeni açılan fakültelerle ilgili bilgi verdi. Üniversitelerinde yabancı dil eğitimine öğrencilerin geleceği açısından ciddi önem verdiklerini aktaran Özkanca, şöyle konuştu:

"Yeni dönem açılacak olan fakültelerimizle birlikte öğrenci sayımız 800'ün üzerinde olacaktır. Şu an yabancı öğrencilerin eğitimi için YÖK tarafından verilecek izin doğrultusunda üniversitelerin yabancı öğrenci alması söz konusudur. Biz üniversite olarak bu noktada açılacak olan 4 yeni fakültemiz için tam İngilizce eğitimi vereceğimizi belirten müracaatımızı YÖK'e yaptık. Kabul görür veya görmez ama biz bu konuda hazırlıklıyız. Üniversitemize yabancı öğrenci ilgisini de dikkate aldığımızda, başvurumuzun kabulüyle 50 kadar yabancı öğrenci kontenjanımız olacak. Açılacak ve tam İngilizce eğitiminin verileceği fakültelerimiz ise iktisat, işletme, bilgisayar mühendisliği ile elektrik ve elektronik mühendisliğidir."

Vakıf üniversitelerinin ağır getirileri olması nedeniyle düşünmedikleri makine mühendisliği bölümünü açacaklarını vurgulayan Özkanca, "Melikşah, açtığı bölümlerde geneli itibarıyla Kayseri ve ülkenin ihtiyacı olan meslekleri ön planda tutmuştur. Çünkü üniversiteyi bitirecek gençlerimizin hem iş bulabilme hem de sanayicinin personel bulabilme sorunlarını ortadan kaldırarak ülkenin yaşadığı sorunları ortadan kaldıracak. Burada vakıf üniversitesi olarak ülkemiz için elimizi taşın altına koyuyoruz ve büyük sorumluluk içinde makine mühendisliğini açıyoruz." dedi.

Prof. Dr. Reşit Özkanca, yabancı dil eğitiminin dünyadaki gelişmelerle birlikte ekonomik alanda büyük açılım yapan Türkiye'nin geleceği adına önemli olduğuna vurgu yaptı. Özkanca, yabancı dil eğitimine öğrencilerin de önem vermesini isteyerek, "Artık dünyaya ekonomi ve ticaret ile açılan ülkemizin de birçok meslek dalında yabancı dil bileni tercih ediliyor. Yabancı dil bilen gençlerimiz ise meslekleri ile ilgili iş bulma konusunda sıkıntı yaşamıyorlar." şeklinde konuştu.

Kayserili sanayicilerle bilimsel araştırmalara gireceklerini aktaran Prof. Dr. Özkanca, kurulacak olan laboratuarlarda farklı üretim konularında bilimsel çalışmalar yapılarak sanayiciye destek verileceğini ifade etti.

Özkanca, üniversitelerinin gelişimi noktasında kendilerine destek veren mütevelli heyeti, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, hayırseverlere ve basın mensuplarına teşekkür etti.

yayın : 21 Mayıs 09:33

melikşah üniversitesi çift diploma öğrenci eğitim yan dal

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Hoca bize dua ediyor

  Hoca bize dua ediyor

  Darbecilikle suçlanan polisler hakkındaki dosya için ifade veren gizli tanık Fatih 25 Aralık'ı anlattı: Hocaefendi bu soruşturmayı yürütenlere dua ediyor' şeklinde konuşuyorlardı. Amaç hükümeti düşürmekti.

 • Başsavcılık: Operasyonun gerekçesini açıkladı /

  Başsavcılık: Operasyonun gerekçesini açıkladı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu 3. dalga paralel operasyonun gerekçesini açıkladı; darbe ve casusluk...

 • TEOG nakil başvuruları başladı /

  TEOG nakil başvuruları başladı

  TEOG sonuçlarına göre yapılan birinci nakil işlemleri sonucunda boş kalan 13 bin 398 boş kontenjan için ikinci nakil başvuruları bugünden itibaren alınmaya başlanacak. Bu hafta alınacak nakil başvuru sonuçları ise 5 Eylül Cuma günü açıklanacak.

 • Süper Lig'de 2014 transferleri /

  Süper Lig'de 2014 transferleri

  Süper Lig'de 2014'ün ilk transfer sezonu bitti. İşte takımların transfer ettiği futbolcular...

 • Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması /

  Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Arzumuz şudur; özellikle garantör ülkeler olarak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa aynı şekilde Yunanistan'ın da bu görevini yapmasıdır" dedi.

 • Hastalıklara iyi gelen meyveler /

  Hastalıklara iyi gelen meyveler

  Hangi meyve hangi hastalığa iyi geliyor. İşte meyvelerin inanılmaz faydaları...

 • Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz /

  Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz

  Türkiyede satılan en ucuz sıfır araçlar hangileri? Türkiye’de satılan en ucuz sıfır arabalar...

 • Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti /

  Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

  Myanmar Yönetimi, Bangladeş’teki 2 bin 400 Arakanlı Müslüman mültecinin evlerine dönmesini kabul etti

 • Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır /

  Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır

  Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına ilişkin, "Doğru bir yaklaşım değil. Hepimizin devlet temsili anlamında muhatabı cumhurbaşkanıdır" dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js