Formasyon Almak İsteyenler Dikkat!

YÖK Genel Kurulu, pedagojik formasyon eğitimi alanında önemli kararlar aldı. Tezsiz yüksek lisans kaldırıldı formasyona 9 kriter geldi.

EĞİTİM .
formasyon almak isteyenler dikkat!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), eğitim fakültesi dışındaki öğrencilerin öğretmen olmak için mezuniyetten sonra aldıkları 'tezsiz yüksek lisans' eğitimini kaldırdı. Bunun yerine ise pedagojik formasyon eğitimine 9 kriter getirdi. Eski mezunlara da formasyon alma hakkı veren YÖK, başarılı öğrencilerin öğretmen adayı olması için formasyon alacaklara not şartı koydu.

YÖK Genel Kurulu, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi ve eğitim fakültelerinin görüşlerini alarak pedagojik formasyon eğitimi alanında önemli kararlar aldı. Bu kararlara göre YÖK'ün belirlediği formasyon eğitimi kriterlerini sağlamayan üniversiteler pedagojik formasyon eğitimi veremeyecek. YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Yekta Saraç amaçlarını 'daha kaliteli ve nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek' olarak özetlerken, mezuniyetten sonra 1 yılda alınan tezsiz yüksek lisansı pratikte öğrencilerin faydasına olmadığı için kaldırdıklarını belirtti. Saraç, ayrıca tezsiz yüksek lisansa giriş için kullanılan ALES ve yabancı dil bilgisi gibi şartlar yerine diploma notu kriteri getirdiklerini kaydetti.

YÖK'ün kararına göre 'pedagojik formasyon eğitimi vermek isteyen bir üniversitede eğitim fakültesi veya eğitim bilimleri bölümünün bulunması, bu alanda yeterli sayıda ve nitelikte kadrolu öğretim üyesi bulunması' şart olacak. Öğrenci, fen edebiyat veya başka bir fakültede okurken formasyon eğitimi de alabilecek, ancak formasyon eğitimi 5. yarıyılda başlayacak ve 2 yıla (dört yarıyıla) yayılarak verilecek. Formasyon eğitimine kabulde öğrencilerin ağırlıklı not ortalamasının 4 üzerinden en az 2,5 olması ve en fazla alttan başarısız 2 dersinin olması gerecek.

Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans eğitimleri 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren açılmayacak ve daha önce izin verilenlere öğrenci alınmayacak. Bu öğretim yılından itibaren mezun durumda olan öğrencilere de pedagojik formasyon sertifikası eğitimi verilmeye başlanacak. Mezun durumda olan öğrencilerin de diploma notu 4 üzerinden en az 2,5 olacak. Mezunların formasyon eğitimi süresi ise iki yarıyıla (1 yıl) yayılacak. Üniversiteler vermek istedikleri pedagojik formasyon eğitimi için her seferinde YÖK'ten izin alacak. YÖK, her izin sırasında öğretim üyesi sayısı gibi kriterleri kontrol edecek.

YÖK geçen yıl aldığı kararla fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin eğitimleri süresinde formasyon almalarına imkân vermiş, bu konuda başvuran bazı üniversitelerin talebini kabul etmişti. Mezun durumdaki fen edebiyatlılar ise tezsiz yüksek lisans yerine kendilerine de formasyon eğitimi verilmesini istiyordu.

Eğitim fakültesi öğrencileri üniversite eğitimleri esnasında pedagoji dersleri alarak öğretmen olabilecek durumda mezun oluyor. Fen edebiyat gibi fakülteleri bitirenler ise öğretmenlik yapmak isterlerse mezuniyetlerinden sonra tezsiz yüksek lisans veya pedagojik formasyon eğitimi almak zorundaydı. Fen edebiyat fakültesi öğrencileri dışında Talim ve Terbiye Kurulu'nun öğretmen olarak atanacakları düzenleyen 80 No'lu kararında sayılan branşlarda atanmak isteyenlerin de formasyon eğitimi alması gerekiyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Formasyon Almak İsteyenler Dikkat!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • Cemre Çarşamba, 21:17

  Formasyon alınca okulda Kac yıl kadroda kalabilirim
 • BARIŞ Perşembe, 11:37

  Turizm eğitim fakültesi kapandı mı ben Turizm öğretmeni olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor
 • ayşe Çarşamba, 13:48

  açıköğretim 3. sınıf öğrencisiyim.Hem okuyup hem formasyon alabilir miyim?ACİL YARDIM LÜTFEN...
 • Formasyonzede Pazartesi, 23:29

  Turizmcilere formasyon var ama tercih yok maalesef. Boşuna hem paranızı hem de emeğinizi harcamayın biz iki yıldır uğraşıyoruz ama sesimizi duyan yok.
 • merve Cumartesi, 22:27

  ben bu yıl mezun oluyorum ama bir dersim kaldı yaz okuluna girmeden tek ders sınavıyla temizlemeyi düşünüyorum tek ders sınavı eylülde formasyon tercihleri temmuzda yapılabilicek diyolar tek dersim kaldığı için formasyona başvuramama durumum var mı bilgisi olan lütfen cevaplayabilir mi
 • cigdem Çarşamba, 23:21

  Biri turizm isletmeciligi ve otelcilik bolumune formasyon var mi yazabilir mi lutfen simdiden tesekkurler...
 • hatice Cuma, 13:12

  Okul yine belirli sayidami verecek formasyonu
 • çiğdem kara Pazartesi, 14:58

  ben turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü okuyorum benimde formasyon alma şansım varmı
 • İbrahim Kapan Cuma, 09:00

  Düzce üniversitesinde turizm işletmeciliği ve otelcilik okuyorum. Bu bölüme formasyon varmı ?
 • necla Cuma, 19:51

  açıköğretim 3. sınıftayım hem okuyup hem de formasyon alabilirmiyim
 • glstn Çarşamba, 15:48

  Sağlık yüksek okullarında formasyon şartı nedir? Kaçıncı sınıfta alınmaya başlıyor ve hangi üniversiteler veriyor?
 • yagmur Perşembe, 22:31

  2014 te nekadar sürede formasyon verilcek
 • Burcu Perşembe, 22:29

  4. sınıfta olanlarda bu yıl pedagolojik formasyon alabicek mi? ÇünkÜ nİSAN 2013te 3 ve 4. sınfların hakları saklı tutuludur denilmişti?
 • filiz Pazar, 14:45

  merhaba,
  Aöf mezunlari da pedagojik formasyon alabiliyor lar mi?
 • ysmn Pazar, 13:35

  4 yıllık yuksekokul mezunlarıda formasyon alabılıyor mu acaba fakulte sartı var mıdır ?
 • yusuf Pazartesi, 22:48

  ben bu sene üniye başlıyıcam buralardan bi ünide edbyat okusam şartlar dgşiyormu agno kaç olması lazım nasıl alırım acil yardım ltfenn !!
 • utkukpln Çarşamba, 11:36

  bu formasyonun geçen sene fen edebiyata girenler ve bu sene girecekler olanları kapsamadığı söyleniyor doğru mu ?
 • nilgün Pazartesi, 00:00

  ben anadolu üniversitesi turizm işletmeciliği ve otelcilik mezunuyum,bu yıl aynı yerden formasyon aldım..bir sene boyunca emek verdim ama atanamadım. formasyon alsak bile atanamayacağımız söylendi şok oldum
 • dadaş Çarşamba, 00:00

  besyo antrönörlük mezunuyum .ya bizi atayın yada bizede FORMASYON HAKKI TANIYINNN
 • zeyhan Salı, 00:00

  formasyon parası kaldrlsn durum olmayanlar mağdr oluyo
 • nur Pazar, 00:00

  işletme mezunları da formasyon alabiliyormu
 • elaaaaaaaa Çarşamba, 00:00

  pedagojik formasyon kaçıncı sınıfta alınıyor
 • pınar Pazartesi, 00:00

  matematik ve bilgisayar bilimleri bölümünde okumaktayım bizim bölüme formasyon verilecek mi acaba , biz de fen-edebiyat fakültesi öğrencisiyiz ama bu bölümü boşuna okuyomuşum gibi geliyor bana mezun olunca ne yapacağımı hiç bilmiyorum
 • rky Pazartesi, 00:00

  boş vakti olan fefli arkadaşlar çok fazlayız lütfen birlik olup mücadele edelim bize aşagılık muamelesi yapmalarına izin vermeyelim
 • rky Pazartesi, 00:00

  yazık bize yeter ya nerden seçtim bu bölümü ismi bu kadar agır biliminsanı sözde içi bukadar boş bi bölüm görmedim nie ilerleyemiyoruz işte sebep bu nefret ediyorum bu bölümden resmen dalga geçiyorlar okadar çalış çalış üstelik bi sürü ders kalsın sonuç böyle aşagılık muamelesi keşke egitimi yazsaydım yada mühendislik keşke sakın kimse okumasın fef matematik sakııııııııııııııııınnnnnn!!!!
 • nurr Cuma, 00:00

  ben formasyon konusunda çok acemiyim bilgim yok net bişi öğrenmek istiyorum ben bu yıl diyelim ki 2012-2013 yılı felsefe okumaya başladım bitirince formasyon alabilecekmiyim? yazıda 2010-2011 tezsiz yüksek lisans açılmayacaktır ibaresi bulunuyor tam anlayamadım bilgisi olanlar yardım edebilirmi?
 • dilara.. Pazartesi, 00:00

  bence gayet adil.. bırakında başarılı öğrencilerin önü açılsın.. zaten üniversiteler kendi okullarına yüzde 60 kontenjan ayırıyo... bizim okulda geçmek zor falan demesin kimse...okuduğunuz okulun, notunuz düşük bile olsa önceliklisi oluyosunuz...
 • snn Pazartesi, 00:00

  nasıl bir zihniyettir bu ya.formasyon için 2.5 şartını koyan vatandaş üniversiteler arasındaki eğitim farkını hiçe sayıyor.yahu ankara üniversitesinde dersten geçmek başlı başına sorunken nasıl ortalama yapalım.doğru dürüst öğretim üyesi olmayıpta bol keseden atan ve öğrencilerinin ortalamasını yüksek tutan üniversiteler var .biz bunlarla nasıl başedelim.suçumuz ankarayı bitirmek mi yani.
 • Hemâ Cumartesi, 00:00

  Yalçın arkadaş: bölümünüze de bakar ama bildiğim kadarıyla tezli yüksek isans formasyon yerine geçmiyor, akademik kariyer sağlıyor sadece
 • yalcin Cumartesi, 00:00

  mrb arkadaslar ben tezli yukseklisans yapiyorum bitirdigimde formasyon yerine gececek mi?

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.