twitterfacebook

Evli öğrencinin öğrenim kredisi borcu silinecek

evli öğrencinin öğrenim kredisi borcu silinecek
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni evlenen gençlere 10 bin liraya kadar kredi verme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da evli üniversite öğrencileri için harekete geçti.

Esra Serim-İsmail Özyurt’un haberi 

Bakanlık, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere verdiği aylık 280 TL öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini, üniversite okurken evlenen öğrencilerden almayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerinde geçmişe dönük borçları silinecek. Öğrenciler böylece kişi başına 13 bin TL borçtan kurtulmuş olacak.

Uygulamadan yararlanmakisteyen öğrencilerin evlilik cüzdan ıile bakanlığa başvurması yeterli olacak. Bakanlığın belirlemelerine göre, yeni uygulamadan yaklaşık 3 bin üniversite öğrencisi yararlanacak.

YURTLAR DA BEDAVA

Evliliği teşvik amacı taşıyan uygulama, üniversite öğrenimi devam ederken evlenen çiftlere önemli bir destek sağlayacak. Öğrencilerin, üniversite yaşamları boyunca aldıkları öğrenim ve katkı kredisi bursa çevrilecek, ayrıca geçmişe dönük kredi borçları sıfırlanacak.Öğrenim hayatı bitene kadar evli öğrencilere burs verilecek. Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda eski sistemde olduğu gibi kız ve erkek ayrı olmak şartıyla devlet yurtlarından yararlanabilecek. Evli üniversite öğrencisine yurt da ücretsiz olacak.

Habertürk 

yayın : 1 Kasım 09:48

öğrenim kredisi borç

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • Salih Mirzabeyoğlu tahliye edildi

  Salih Mirzabeyoğlu tahliye edildi

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Salih Mirzabeyoğlu olarak tanınan yazar Salih İzzet Erdiş hakkında yeniden yargılama kararı verdi. Mahkeme oy birliği ile Salih Mirzbeyoğlu'nun tahliyesine karar verdi.

 • Bonzai’ye karşı nasıl mücadele edilmeli? /

  Bonzai’ye karşı nasıl mücadele edilmeli?

  Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz’la Bonzai ve diğer uyuşturucu maddelere karşı nasıl mücadele edilebileceğini konuştuk.

 • İşte İstanbul'un yeni çılgın projesi! /

  İşte İstanbul'un yeni çılgın projesi!

  2023’e kadar İstanbul’un Doğu ve Batı diye ikiye ayrılması planlanıyor. Tarihi yarımada ise 'Eski İstanbul' diye adlandırılarak, Prag veya Roma gibi tamamen turistik bölge olacak.

 • 9. sınıflar okula bir hafta erken başlayacak /

  9. sınıflar okula bir hafta erken başlayacak

  Milli Eğitim Bakanlığı, 40 ilde 82 lisede 9. sınıf öğrencilerini okula bir hafta erken başlatacak.

 • Meclis kürsüsünde İsrail protestosu /

  Meclis kürsüsünde İsrail protestosu

  İsrail’in Gazze saldırılarını kınayan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Meclis kürsüsüne “İs’real Terrorist” yazılı bir döviz astı.

 • Tahliye olan Mirzabeyoğlu'nun ilk sözleri /

  Tahliye olan Mirzabeyoğlu'nun ilk sözleri

  Tahliye edilen İBDA/C davası hükümlüsü Salih İzzet Erdiş, "Tahliye edildiğim için mutluyum, içeride olmak istemezdim ama bu, benim için hayatımın boşa geçmiş safhası değil" dedi.

 • Gazze'de şehit sayısı 600'ü geçti /

  Gazze'de şehit sayısı 600'ü geçti

  İsrail'in Gazze'ye saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 636'ya yükseldi.

 • Devlet 'Selam'ı aldı /

  Devlet 'Selam'ı aldı

  Devlet, uydurma Selam Örgütü bahanesiyle binlerce kişiyi dinleyen çeteye en büyük darbeyi vurdu.

 • Pet şişeleri dönüştürün /

  Pet şişeleri dönüştürün

  Pet şişelerin dönüşümü Her gün kullanıp çöpe attığımız pet şişeleri atmak yerine çok daha faydalı şekilde kullanıalbilir hale getirebilirsiniz. İşte pet şişelerden yapılmış birbirinden yararlı örnekler...

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js