twitterfacebook

MYO'lara Lisans Diploması

myo'lara lisans diploması
YÖK, meslek yüksek okulu öğrencilerini sevindirecek bir imkan getiriyor. 2 yıllık meslek yüksek okulu öğrencileri kendi branşlarında yatay geçiş yapabilecek.

Yeni sisteme göre, meslek yüksek okulu mezunu, 2 yıllık eğitiminin ardından 2 yıl daha okursa 4 yıllık lisans diploması alabilecek.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, “Meslek Yüksek Okulları'ndan mezun olanlara lisans yapma imkanı tanıyacağız” açıklaması, gözleri 2+2 sisteminin ayrıntılarına çevirdi. YÖK'ün hazırlıklarını sürdürdüğü çalışmaya göre; Meslek Yüksek Okulları'ndan mezun olanlar, kendi branşlarında 4 yıllık lisans diploması alabilecek.

UZAKTAN EĞİTİM İMKANI

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, “İşyeri Tabanlı Eğitim Sistemi” olarak adlandırdıkları yeni formülle, artık isteyen öğrencilerin 2 yıllık eğitimin ardından aynı branşta 2 yıl daha örgün eğitim alarak 4 yıllık lisans diploması alabileceklerini söyledi.

2 yıllık okuldan mezun olup çalışma hayatına atılanlar ise internet üzerinde uzaktan eğitim alarak lisans eğitimlerini tamamlayabilecekler. Prof. Günay, çalışmaların hızla sürdüğünü, yeni formülün en geç 1 yıl içinde uygulanmaya başlanacağını dile getirdi. Günay, yeni sistemin Meslek Yüksek Okulu'ndan mezun olanlara kendi branşlarında lisans eğitimi için yatay geçiş imkanı vereceğini belirtti. Yeni sistemle, bilgisayar bölümünden mezun bir Yüksek Meslek Okulu mezunu, Bilgisayar Mühendisliği okuyabilecek.

KATSAYIYA 2+2 FORMULÜ

Üniversiteye girişte uygulanan katsayıdan dolayı sadece Meslek Yüksek Okulu'nu tercih etmek zorunda kalan öğrencilerin önündeki engel de 2+2 formülüyle aşılacak. YÖK'ün ÖSS'de 0.02'ye indirdiği katsayı uygulaması nedeniyle, meslek lisesinin bilgisayar bölümünde okuyan bir öğrenci, bilgisayar mühendisliğini tercih ettiği taktirde puanı düşüyordu. Yeni formül, eski katsayı uygulamasından mağdur olanlara da 4 yıllık lisans diploması almanın yolunu açacak.

yayın : 4 Ocak 15:02

meslek lisesi lisans diploma üniversite eğitim yök

Yorumlarınız
Adınız

ne zamanın haberi keşke bizede çıksa tamamlasak tarihine zaman olacak

Cumartesi, 9 Ağustos

Biz 4yıllık çocuk gelişimini alnımızın akıyla çalışıp kazanıyoruz içinizde sınavsız geçişle yerleşenlerde var onlara böyle bir hakkın tanınması bize haksızlık olur.

Perşembe, 10 Temmuz

bende yazan arkadaşlarım gibi yıllardır lisans tamamlama bekliyorum lütfen mağdur edildiğimiz yeter bu hakkımızı verin artık

Perşembe, 3 Temmuz

bizimde hakkımız lisans tamamlama lütfen bizide unutmayın çocuk gelişimi bölümü okuduk kaldık ortada köylerde çalışıyoruz aldığımız para yola ihtiyaçlara gidince elimizde bişey kalmıyo bu yüzden köy okullarınada gidemiyoruz sizden sadece hakkımız olan lisans tamamlama hakkının bizede verilmesi biz her yere gitmeye razıyız.

Cuma, 20 Haziran

Ben defalarca bimerden yazdım fakat herhangi bir sonuç alamadım bu konu hakkında çeşitli söylentiler var fakat sonuca maalesef ulaşamadık çocuk gelişimi 2 + 2 yıllık uzaktan eğitim almak istiyoruz ve oldukça talep var biz çocuk gelişimi ön lisans mezunları olarak mağduruz fakat bizi kimse maalesef umursayıp dikkate almıyorlar.Biz mağduriyetimiz sadece en kısa zamanda giderilmesi konusunda desteklerinizi bekliyoruz

Perşembe, 5 Haziran

ÇOCUK GELİŞİMİ ÖNLİSANS MEZUNLARI OLARAK UZAKTAN EĞİTİM LİSANS TAMAMLAMA HAKKINDAN FAYDALANMAK İSTİYORUZ.UZAKTAN EĞİTİM ÇOCUK GELİŞİMİ VE OKUL ÖNCESİ BÖLÜMLERİNİN AÇILMASINI RİCA EDİYORUZ..LÜTFEN BU KONUDA DESTEK OLUN..

Perşembe, 5 Haziran

bizede lisans tamamlama hakkı versinler çocuk gelişimi mezunları ortada kalıyo herzaman neden bizimde hakkımız lisans tamalama duyun sesimizi artık

Pazartesi, 2 Haziran

inş bu haktan çocuk gelişimi bölümüde yararlanırrrr.............

Cuma, 25 Nisan

İşallah olur da bize lisans tamamla imkanı buluruz

Saygılarımla ....

Perşembe, 23 Ocak

inşallah bu çalışmalar sözde kalmaz içraatıda olurda 2013 yılına yetiştirirlerse çok iyi olur pek umutlu değilim.

Çarşamba, 14 Mart

Yök yalanlarını sevsinler garibanlarla ne güzel dalga geçiyosun YÖK şeytan bile senin kadar şeytan olamaz yök...

Salı, 22 Kasım

ne zaman belli oluca bu haber bizede halar errilsin bizede yardımcı olun 4 yıllı tamamlama haı bizede verilsin sesimizi duyun yardımcı olun bize

Pazartesi, 12 Eylül

çok güzel bi olay ama peki bu ne zaman gerçekleşcek bu okullara yerleşebilmemiz için tercihmi yapacağız bilgisi olan yazsın arkadaşlar

Pazartesi, 29 Ağustos

hadi artık yapında myo olarak bizlerde ezilmeyelim

Pazar, 3 Temmuz

Şükür Meslek Yüksekokulu mezularınıda sevindiren bir müjde çıktı bari yapnda AÖF'lerle başımızdaki dertler sona ersin bizler 4 yıllık eğitimi 2 yılda aldık zaten işimizi kolaylaştırın

Pazar, 1 Mayıs

çocuk gelişimi önlisans mezunuyum lisans tamamlama ne derece dogru bilgisi olan varsa paylaşsın

Perşembe, 18 Şubat

1 yıl içinde olur mu acaba lisans tamamalma

Perşembe, 18 Şubat

bu sene çıkar inşalllah

Çarşamba, 27 Ocak

bu sene çıkarsa seviniriz. Emekliliğimiz geldi

Cuma, 22 Ocak

helal olsun hakkımızı yerde bırakmayacak bır haber

Pazar, 17 Ocak

süper bir haber açık öğretimle başım dert te biran önce uygulansın...

Cuma, 15 Ocak

Bence çok geç kalınmış bir uygulama.

Açıköğretim ile cebelleşip duruyoruz 4 senedir.

Pazartesi, 4 Ocak


ÇOK OKUNANLAR
 • Paralel yapı Almanya'nın maşası mı?

  Paralel yapı Almanya'nın maşası mı?

  Araştırmacı Yazar Zihni Çakır PKK heykelinin yıkılması olayı ve Almanya'nın Türkiye'yi dinlediği iddilarını değerlendirdi.

 • Yezidilik nedir? Yezidilik hakkında bilinmeyenler /

  Yezidilik nedir? Yezidilik hakkında bilinmeyenler

  İçine kapalı bir topluluk olan Yezidîlerin farkına, Türk amme efkârı, 80'lerdeki anarşi devrinde siyasî sebeplerle toplu halde İsveç'e iltica etmeye başladıkları zaman vardı.

 • Papalık, Atatürk, Hilafet, Müslümanlar /

  Papalık, Atatürk, Hilafet, Müslümanlar

  Papalık yeni kurulan önce IŞİD, daha sonra İslam Devleti ismini alan, başındaki zata halife unvanını veren kuruluş aleyhinde bildiri yayınlamış… Bildiride Atatürk edebiyatı da yapılmış... “Atatürk’ün kaldırdığı Hilafet” denmiş…

 • Ayrılık ümmete zarar veriyor /

  Ayrılık ümmete zarar veriyor

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, "Alimlerin bir ihtilaf ve ayrılık içinde olması ümmete büyük zarar vermektedir. Alimlerimiz ümmetin bu hale düşmesinde büyük rol oynamışlardır" dedi.

 • Tarihinde ilk kez ABD'ye gözlemci gönderdi! /

  Tarihinde ilk kez ABD'ye gözlemci gönderdi!

  Uluslararası Af Örgütü, ABD'de siyahi bir gencin öldürülmesinden sonra çıkan olaylarla ilgili "polis şiddetine son verin" çağrısı yaptı ve tarihinde ilk kez ABD'ye gözlemci heyeti gönderdi.

 • Apple iPhone 6 böyle olacak! /

  Apple iPhone 6 böyle olacak!

  Apple iPhone 6'nın nasıl görüneceğini merak ediyor musunuz?

 • Bonzai tehlikesine dikkat! /

  Bonzai tehlikesine dikkat!

  Türkiye’de geçen yıl suça sürüklenen çocuk sayısı, önceki yıla göre yüzde 14,5 artarak 115 bin 439 oldu.

 • Hayrünnisa Gül neden haksız? /

  Hayrünnisa Gül neden haksız?

  Hüseyin Yayman Vatan gazetesindeki bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Bey’in eşi Hayrünnisa Gül Hanım’ın sözlerini değerlendirdi.

 • Teşvikten yararlanmak için son 2 gün /

  Teşvikten yararlanmak için son 2 gün

  MEB'in devlet okullarında okuyan öğrencilere özel okullara gitmeleri için vereceği teşvikten yararlanmak için son hafta

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js