twitterfacebook

MYO'lara Lisans Diploması

myo'lara lisans diploması
YÖK, meslek yüksek okulu öğrencilerini sevindirecek bir imkan getiriyor. 2 yıllık meslek yüksek okulu öğrencileri kendi branşlarında yatay geçiş yapabilecek.

Yeni sisteme göre, meslek yüksek okulu mezunu, 2 yıllık eğitiminin ardından 2 yıl daha okursa 4 yıllık lisans diploması alabilecek.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, “Meslek Yüksek Okulları'ndan mezun olanlara lisans yapma imkanı tanıyacağız” açıklaması, gözleri 2+2 sisteminin ayrıntılarına çevirdi. YÖK'ün hazırlıklarını sürdürdüğü çalışmaya göre; Meslek Yüksek Okulları'ndan mezun olanlar, kendi branşlarında 4 yıllık lisans diploması alabilecek.

UZAKTAN EĞİTİM İMKANI

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, “İşyeri Tabanlı Eğitim Sistemi” olarak adlandırdıkları yeni formülle, artık isteyen öğrencilerin 2 yıllık eğitimin ardından aynı branşta 2 yıl daha örgün eğitim alarak 4 yıllık lisans diploması alabileceklerini söyledi.

2 yıllık okuldan mezun olup çalışma hayatına atılanlar ise internet üzerinde uzaktan eğitim alarak lisans eğitimlerini tamamlayabilecekler. Prof. Günay, çalışmaların hızla sürdüğünü, yeni formülün en geç 1 yıl içinde uygulanmaya başlanacağını dile getirdi. Günay, yeni sistemin Meslek Yüksek Okulu'ndan mezun olanlara kendi branşlarında lisans eğitimi için yatay geçiş imkanı vereceğini belirtti. Yeni sistemle, bilgisayar bölümünden mezun bir Yüksek Meslek Okulu mezunu, Bilgisayar Mühendisliği okuyabilecek.

KATSAYIYA 2+2 FORMULÜ

Üniversiteye girişte uygulanan katsayıdan dolayı sadece Meslek Yüksek Okulu'nu tercih etmek zorunda kalan öğrencilerin önündeki engel de 2+2 formülüyle aşılacak. YÖK'ün ÖSS'de 0.02'ye indirdiği katsayı uygulaması nedeniyle, meslek lisesinin bilgisayar bölümünde okuyan bir öğrenci, bilgisayar mühendisliğini tercih ettiği taktirde puanı düşüyordu. Yeni formül, eski katsayı uygulamasından mağdur olanlara da 4 yıllık lisans diploması almanın yolunu açacak.

yayın : 4 Ocak 15:02

meslek lisesi lisans diploma üniversite eğitim yök

Yorumlarınız
Adınız

Biz 4yıllık çocuk gelişimini alnımızın akıyla çalışıp kazanıyoruz içinizde sınavsız geçişle yerleşenlerde var onlara böyle bir hakkın tanınması bize haksızlık olur.

Perşembe, 10 Temmuz

bende yazan arkadaşlarım gibi yıllardır lisans tamamlama bekliyorum lütfen mağdur edildiğimiz yeter bu hakkımızı verin artık

Perşembe, 3 Temmuz

bizimde hakkımız lisans tamamlama lütfen bizide unutmayın çocuk gelişimi bölümü okuduk kaldık ortada köylerde çalışıyoruz aldığımız para yola ihtiyaçlara gidince elimizde bişey kalmıyo bu yüzden köy okullarınada gidemiyoruz sizden sadece hakkımız olan lisans tamamlama hakkının bizede verilmesi biz her yere gitmeye razıyız.

Cuma, 20 Haziran

Ben defalarca bimerden yazdım fakat herhangi bir sonuç alamadım bu konu hakkında çeşitli söylentiler var fakat sonuca maalesef ulaşamadık çocuk gelişimi 2 + 2 yıllık uzaktan eğitim almak istiyoruz ve oldukça talep var biz çocuk gelişimi ön lisans mezunları olarak mağduruz fakat bizi kimse maalesef umursayıp dikkate almıyorlar.Biz mağduriyetimiz sadece en kısa zamanda giderilmesi konusunda desteklerinizi bekliyoruz

Perşembe, 5 Haziran

ÇOCUK GELİŞİMİ ÖNLİSANS MEZUNLARI OLARAK UZAKTAN EĞİTİM LİSANS TAMAMLAMA HAKKINDAN FAYDALANMAK İSTİYORUZ.UZAKTAN EĞİTİM ÇOCUK GELİŞİMİ VE OKUL ÖNCESİ BÖLÜMLERİNİN AÇILMASINI RİCA EDİYORUZ..LÜTFEN BU KONUDA DESTEK OLUN..

Perşembe, 5 Haziran

bizede lisans tamamlama hakkı versinler çocuk gelişimi mezunları ortada kalıyo herzaman neden bizimde hakkımız lisans tamalama duyun sesimizi artık

Pazartesi, 2 Haziran

inş bu haktan çocuk gelişimi bölümüde yararlanırrrr.............

Cuma, 25 Nisan

İşallah olur da bize lisans tamamla imkanı buluruz

Saygılarımla ....

Perşembe, 23 Ocak

inşallah bu çalışmalar sözde kalmaz içraatıda olurda 2013 yılına yetiştirirlerse çok iyi olur pek umutlu değilim.

Çarşamba, 14 Mart

Yök yalanlarını sevsinler garibanlarla ne güzel dalga geçiyosun YÖK şeytan bile senin kadar şeytan olamaz yök...

Salı, 22 Kasım

ne zaman belli oluca bu haber bizede halar errilsin bizede yardımcı olun 4 yıllı tamamlama haı bizede verilsin sesimizi duyun yardımcı olun bize

Pazartesi, 12 Eylül

çok güzel bi olay ama peki bu ne zaman gerçekleşcek bu okullara yerleşebilmemiz için tercihmi yapacağız bilgisi olan yazsın arkadaşlar

Pazartesi, 29 Ağustos

hadi artık yapında myo olarak bizlerde ezilmeyelim

Pazar, 3 Temmuz

Şükür Meslek Yüksekokulu mezularınıda sevindiren bir müjde çıktı bari yapnda AÖF'lerle başımızdaki dertler sona ersin bizler 4 yıllık eğitimi 2 yılda aldık zaten işimizi kolaylaştırın

Pazar, 1 Mayıs

çocuk gelişimi önlisans mezunuyum lisans tamamlama ne derece dogru bilgisi olan varsa paylaşsın

Perşembe, 18 Şubat

1 yıl içinde olur mu acaba lisans tamamalma

Perşembe, 18 Şubat

bu sene çıkar inşalllah

Çarşamba, 27 Ocak

bu sene çıkarsa seviniriz. Emekliliğimiz geldi

Cuma, 22 Ocak

helal olsun hakkımızı yerde bırakmayacak bır haber

Pazar, 17 Ocak

süper bir haber açık öğretimle başım dert te biran önce uygulansın...

Cuma, 15 Ocak

Bence çok geç kalınmış bir uygulama.

Açıköğretim ile cebelleşip duruyoruz 4 senedir.

Pazartesi, 4 Ocak


ÇOK OKUNANLAR
 • Gideon Levy: İsrail dünyayı yanıltıyor

  Gideon Levy: İsrail dünyayı yanıltıyor

  İsrailli bazı analizciler, Gazze'ye yönelik saldırılarda başarı sağlanamadığı görüşünü savunuyor.

 • MHP Milletvekiline şantaj /

  MHP Milletvekiline şantaj

  Yaşadışı dışı dinlemeler çerçevesinde MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin de dinlendiği ve Bahçeli ile ilgili sözlerinde dolayı kendisine şantaj yapıldığı ortaya çıktı.

 • İslam alemi bayram namazında buluştu /

  İslam alemi bayram namazında buluştu

  İslam alemi ramazan bayramını kutlarken Gazze'de bayram namazı, İsrail topçu birliklerinin topçu ateşinin gölgesinde kılındı.

 • "Her işgalciye karşı direnişin yanındayız"

  Mursi, Ramazan Bayramı sebebiyle mesaj yayımladı.

 • Bedelli askerlik gündeme gelebilir! /

  Bedelli askerlik gündeme gelebilir!

  Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7'de "İskele Sancak Özel" programında, Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sorularını yanıtladı.

 • 'Bayram boyunca ateşkes' çağrısı /

  'Bayram boyunca ateşkes' çağrısı

  BM Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail ile Hamas arasında Gazze'de yaşanan çatışmalara 'acil ve ön koşulsuz olarak insani ateşkes' sağlanmasını isteyen başkanlık açıklaması üzerinde anlaştı.

 • BM raporu: Kırım Tatarlarına tacizler yoğunlaştı /

  BM raporu: Kırım Tatarlarına tacizler yoğunlaştı

  BM Ukrayna Raportörü Magazzeni, yaklaşık 14 bin kişinin Kırım'ı terkettiğini, Kırım Tatarlarına yönelik ayrımcılık ve tacizlerin yoğunlaştığını bildirdi.

 • Süreç yoğun şekilde devam edecek /

  Süreç yoğun şekilde devam edecek

  Başbakan Erdoğan, emniyette "paralel yapı" operasyonuna ilişkin, "Bu başlayan süreç, elde edilecek bilgiler çerçevesinde daha da yoğun bir şekilde devam edecektir" dedi.

 • Katil İsrail bayram dinlemiyor! /

  Katil İsrail bayram dinlemiyor!

  İsrail'in abluka altında tuttuğu Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında yaralanan 3 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı bin 34'e yükseldi

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js