twitterfacebook

'Disiplin Yönetmeliği'

1980 darbesinden sonra hazırlanan öğretim üyeleri disiplin yönetmeliği kaldırılıyor.

Yönetmeliği yenilemeye karar veren YÖK, hocalar hakkında soruşturma açılmasına sebep olan maddeleri, 'adli suç' klasmanına sokmaya hazırlanıyor

12 Eylül 1980 darbesinin ardından çıkarılan 'öğretim üyeleri disiplin yönetmeliği' kaldırılıyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), önceki gün yaptığı toplantıda bir 'Hukuk Komisyonu' kurarak, disiplin yönetmeliğini yenileme çalışmalarına başladı.

Askeri yönetim zamanında 21 Ağustos 1982'de çıkarılan 'Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği' özellikle 80'li ve 90'lı yıllarda binlerce öğretim üyesinin soruşturma geçirmesine yol açmıştı. Hazırlanacak yeni yönetmelikle adli suçlarda öncelikle savcılıklar tarafından inceleme yapılmasının önü açılacak. Örneğin mevcut disiplin yönetmeliğinde 'borçlarını ödememek' kınama cezası gerektirirken, bu disiplin suçu yönetmelikten çıkarılacak. Mevcut yönetmelikte, 'verilen emirleri zamanında yapmamak', 'amire saygısız davranmak', 'borçlarını kasten ödememek', 'güven duygusunu sarsacak nitelikte hareket etmek' gibi ifadeler cezaya yol açıyordu.

ŞENGÖR'Ü YAKAN MADDE

Bir şirketin yönetim kurulunda olduğu ortaya çıkan Prof. Dr. Celal Şengör hakkında soruşturma açılmış, üniversiteden atılması istenmişti. Buna yol açan disiplin maddesi de değişecek. Herhangi bir şirketin yönetim kurulunda yer alan öğretim üyelerine 'kademe ilerlemesinin durdurulması' cezasının verilmesi veya hiç ceza verilmemesi planlanıyor. İntihal (aşırma) ile ilgili cezaları da düzenlemeyi planlayan YÖK, bu konuda sadece zamanaşımı konusunda fikir birliğine vardı. İntihal olduğu belirlenen eser yeniden basılmaya devam ederse dosya zamanaşımına uğramayacak. Öğretim üyesi referans verse dahi uzun bir bölümü aynen alıp eserinde kullanamayacak.

Rahatsız eden maddeler

Yönetmelikte öğretim üyelerinin tamamına yakınını rahatsız eden maddeler şunlar:
- Verilen emir ve görevleri yapmakta kayıtsızlık göstermek
- Taşıdığı sıfatın gerektirdiği vakara yakışmayan tutum ve davranışta
bulunmak
- Belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranmak
- İkamet ettiği ilin hudutlarını izinsiz terk etmek
- Görevin işbirliği içinde yapılması ilkesine aykırı davranışlarda bulunmak
- Öğrencilerle olan ilişkilerinde, öğretim elemanı saygınlığına aykırı davranışlarda bulunmak
- Amire hal ve hareketi ile saygısız davranmak
- Resmi sıfatın gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak
- Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak
- Yükseköğretim törenlerinin programlarını ihlal edecek hareketlerde bulunmak
- Üniversite içinde yetkililerden izin almadan görevle ilgili olmayan ilan yapıştırmak
- İşi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak ya da bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek
- Yasaklanmış her türlü yayını veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları iş yerine veya iş yerindeki eşya üzerine yazmak, resmetmek ve asmak
- Siyasi ve ideolojik eylemlerden arananları görev mahallinde gizlemek

Ömer Dincer üniversiteye dönebilecek

Yenilenen disiplin yönetmeliğinde, 'Kamu görevinden çıkarılan öğretim üyesi 5 yıl aynı suçu işlemezse üniversitede veya bir kamu kurumunda göreve başlayabilir' şeklinde bir düzenleme de yer alacak. 2006 yılında öğretim üyeliğinden atılan eski Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer 'intihal' gerekçesiyle mesleğinden çıkarılmıştı. Düzenleme kabul edilirse Ömer Dinçer'in üniversiteye dönüşünün yolu açılacak. Ayrıca 'herhangi bir gelir getiren bir işte çalışanın üniversiteden atılabileceği' maddesinde yapılacak düzenleme ile bu öğretim üyelerinin 'görevden çekilmiş' sayılacağı öğrenildi. Bu durumda Celal Şengör de istifa etmiş sayılacak.

yayın : 28 Ekim 11:05

eğitim darbe disiplin 12 eylül

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Hoca bize dua ediyor

  Hoca bize dua ediyor

  Darbecilikle suçlanan polisler hakkındaki dosya için ifade veren gizli tanık Fatih 25 Aralık'ı anlattı: Hocaefendi bu soruşturmayı yürütenlere dua ediyor' şeklinde konuşuyorlardı. Amaç hükümeti düşürmekti.

 • İşte yeni kimlik kartının tarihi! /

  İşte yeni kimlik kartının tarihi!

  Yerli teknoloji ile üretilecek elektronik kimlik uygulamasının 2015 yılı sonunda tamamlanarak vatandaşlara dağıtılacağı bildirildi.

 • Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı /

  Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı

  Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, yarın 18.00'den sonra fırtına ve hortum oluşabileceğini Marmara'da deniz seferlerinde aksaklıkların yaşanabileceğini bildirdi.

 • İşte Köşk'ün A takımı! /

  İşte Köşk'ün A takımı!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık dönemindeki ekibini Çankaya Köşkü'ne taşıyor. Erdoğan ile uzun süre çalışan ekibin Köşk'teki görevleri belli oldu. First Lady Emine Erdoğan ise Köşk'te artık yeni bir ekiple çalışacak.

 • Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz /

  Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz

  Türkiyede satılan en ucuz sıfır araçlar hangileri? Türkiye’de satılan en ucuz sıfır arabalar...

 • MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak? /

  MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak?

  Açık öğretim okullarının 2014-2015 eğitim öğretim yılı 1. dönem kayıtları alınmaya başladı. Kayıt işlemler ve nakiller nasıl yapılacak? MEB Açıköğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman sona eriyor? İşte detaylar

 • Süper Lig'de 2014 transferleri /

  Süper Lig'de 2014 transferleri

  Süper Lig'de 2014'ün ilk transfer sezonu bitti. İşte takımların transfer ettiği futbolcular...

 • Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti /

  Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

  Myanmar Yönetimi, Bangladeş’teki 2 bin 400 Arakanlı Müslüman mültecinin evlerine dönmesini kabul etti

 • Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır /

  Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır

  Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına ilişkin, "Doğru bir yaklaşım değil. Hepimizin devlet temsili anlamında muhatabı cumhurbaşkanıdır" dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js