twitterfacebook

Okula Gitmeyen Çocuk Kalmayacak

okula gitmeyen çocuk kalmayacak
MEB koordinatörlüğünde bir araya gelen kamu kurum ve kuruluşları, okula gitmeyen çocukların önündeki engellerin kaldırılması için işbirliği yapacaklar

Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma, Kadının Statüsü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, TRT, Ceza ve Tevkifevleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri, Emniyet, İller İdaresi, Mahalli İdareler, Konsolosluk İşleri ve Çalışma genel müdürlükleri ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlköğretim, Okul Öncesi Eğitimi, Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri, Çıraklık Yaygın Eğitim, Eğitim Teknolojileri ve Dış İlişkiler genel müdürlükleri ile Strateji Geliştirme ve Eğitim Araştırma ve Geliştirme Dairesi başkanlıklarının temsilcileri, zorunlu eğitim yaşında olduğu halde okula gidemeyen çocuklar sorununun ele alındığı ''İlköğretim Erişimin ve Devamının İzlenmesi'' konulu toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda, MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü'nün, okula gitmeyen çocuklarla ilgili çalışmada elde edilen sonuçlar, diğer kurumların temsilcileriyle değerlendirildi.

İlköğretim Genel Müdürlüğünün Adrese Dayalı Kayıt Sistemi veri tabanından yararlanarak belirlediği, ''zorunlu eğitim çağında olduğu halde okula gitmeyen çocukların yoğun olduğu iller ve çocukların okula gitmeme nedenleri''nin diğer kurumların temsilcileriyle paylaşıldığı toplantıda, bu çocukların okula kayıtlarının yapılması ve devamlarının sağlanması için işbirliği yapılması benimsendi. DEKLARASYON Söz konusu kurumlar, toplantıda ''İlköğretime Erişim ve Devamın İzlenmesi İşbirliği Deklarasyonu'' hazırladı. Deklarasyonda, şunlar kaydedildi:

''İnsan gücü kaynağı ve ekonomik kalkınmanın itici gücü olan eğitim, bir toplumu millet yapan ve kısaca 'kültür' adı verilen unsurların yeni kuşaklara aktarılmasında ve çoğulcu bir demokratik toplumun temel ilişkilerinin benimsetilmesinde büyük önem taşır.

Bu sebeple okullaşma süreci artırılıp ve eğitimin niteliği yükseltilerek toplumda cinsiyetler arası eşitliğe sahip bir bakış açısıyla bireyler arası anlayış, barış, hoşgörü geliştirilip demokratik yaşama, toplumsal ilerlemeye ve böylece uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlanacaktır.
Bu hedefe ulaşmak için işbirliği toplantısına katılan bütün kurumlar, hizmet alanlarında yer alan eğitime erişimin önündeki bütün engelleri kaldırarak, zorunlu eğitim çağındaki kız ve erkek tüm çocukların ilköğretim erişimlerinin sağlanmasında işbirliği içinde çalışacaktır.''

OKULA GİTMEYEN 326 BİN ÇOCUK

MEB'in okula gitmeyen çocuklarla ilgili geçen eğitim-öğretim yılında yaptığı çalışma sonucunda Türkiye'de zorunlu eğitim çağında ''okula kayıtsız'' 326 bin 513 çocuk saptanmıştı.
Okula gitmeyen çocukların en fazla olduğu iller İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Van, Gaziantep, Kahramanmaraş, Muş, Mersin, Diyarbakır, Erzurum, Mardin, Ağrı, Batman, Hakkari ve Adana olarak sıralanmıştı.

''Eğitime erişimin'' önündeki engeller ''Nüfus ve Adres Kaydıyla İlgili Sorunlar'', ''Çalıştırılan Çocuklar'', ''Engellilik Hali'', ''Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Nedenler'' başlıkları altında toplam 26 nedene göre sorgulanmış, okula gitmeyen çocukların bir kısmının sistemde görünen adreslerinde bulunmadığı, nüfus bilgilerinde sorun olduğu belirlenmişti.

Yoksulluk nedeniyle masrafların karşılanamaması, çocuğun özürlü olması ve geleneksel ve ailevi nedenler ile çocuk fiziksel olarak küçük veya büyük göründüğü için ailenin okula göndermek istememesi, göçebe halinde yaşama gibi nedenler de okula göndermeme gerekçeleri arasında yer almıştı.

yayın : 16 Ekim 19:36

eğitim zorunlu eğitim deklarasyon okul öğrenci meb

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Hoca bize dua ediyor

  Hoca bize dua ediyor

  Darbecilikle suçlanan polisler hakkındaki dosya için ifade veren gizli tanık Fatih 25 Aralık'ı anlattı: Hocaefendi bu soruşturmayı yürütenlere dua ediyor' şeklinde konuşuyorlardı. Amaç hükümeti düşürmekti.

 • İşte yeni kimlik kartının tarihi! /

  İşte yeni kimlik kartının tarihi!

  Yerli teknoloji ile üretilecek elektronik kimlik uygulamasının 2015 yılı sonunda tamamlanarak vatandaşlara dağıtılacağı bildirildi.

 • Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı /

  Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı

  Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, yarın 18.00'den sonra fırtına ve hortum oluşabileceğini Marmara'da deniz seferlerinde aksaklıkların yaşanabileceğini bildirdi.

 • İşte Köşk'ün A takımı! /

  İşte Köşk'ün A takımı!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık dönemindeki ekibini Çankaya Köşkü'ne taşıyor. Erdoğan ile uzun süre çalışan ekibin Köşk'teki görevleri belli oldu. First Lady Emine Erdoğan ise Köşk'te artık yeni bir ekiple çalışacak.

 • Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz /

  Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz

  Türkiyede satılan en ucuz sıfır araçlar hangileri? Türkiye’de satılan en ucuz sıfır arabalar...

 • Süper Lig'de 2014 transferleri /

  Süper Lig'de 2014 transferleri

  Süper Lig'de 2014'ün ilk transfer sezonu bitti. İşte takımların transfer ettiği futbolcular...

 • MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak? /

  MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak?

  Açık öğretim okullarının 2014-2015 eğitim öğretim yılı 1. dönem kayıtları alınmaya başladı. Kayıt işlemler ve nakiller nasıl yapılacak? MEB Açıköğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman sona eriyor? İşte detaylar

 • Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti /

  Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

  Myanmar Yönetimi, Bangladeş’teki 2 bin 400 Arakanlı Müslüman mültecinin evlerine dönmesini kabul etti

 • Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır /

  Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır

  Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına ilişkin, "Doğru bir yaklaşım değil. Hepimizin devlet temsili anlamında muhatabı cumhurbaşkanıdır" dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js