twitterfacebook

İşte Türkiye'nin En İyi 10 Üniversitesi

işte türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi
Türkiye'nin en iyi üniversiteleri sıralamasında, tüm üniversitelerin genel puan tablosunda 9 kritere göre Hacettepe Üniversitesi birinci sırayı aldı.

Türkiye’de 2012 yılı Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) verilerine göre 170 üniversite bulunuyor. Bu sayıya da her gün bir yenisi daha eklenirken eğitimde kalite sorusu akıllara geliyor. Dünyada üniversitelerde verilen eğitimin kalitesini ölçebilmek için farklı kriterlere göre sıralamalar yapılıyor. Peki Türkiye'de durum nasıl?

Türkiye’nin en iyi üniversitelerini saptamak amacıyla ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarı tarafından bir çalışma yapılarak ''Üniversitelerin Akademik Performansa Dayalı Genel Sıralaması'' saptandı.

Bu çalışmada Türkiye'deki 125 üniversitenin, ''Makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel döküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel döküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı'' olmak üzere toplam 9 kritere göre sıralandı.

Buna göre, Tüm Üniversitelerin Genel Puan Tablosu'nda 9 kritere göre en yüksek puanı Hacettepe Üniversitesi alarak listenin zirvesine yerleşti. Hacettepe'nin ardından ODTÜ 2., İstanbul Üniversitesi de 3. oldu. Ankara Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sırada yer aldı.

Alana göre sıralamada ise, ''makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı'' olmak üzere toplam 4 kriterden elde edilen puanlar kullanıldı.

MÜHENDİSLİĞİN BİRİNCİSİ ODTÜ OLDU

Belirlenen 4 kritere göre, mühendislik alanında ODTÜ 1., İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Gazi Üniversitesi 3. oldu. Listeye göre, Ege Üniversitesi 4., Yıldız Teknik Üniversitesi 5., Dokuz Eylül Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., Fırat Üniversitesi 8., Erciyes Üniversitesi 9., Selçuk Üniversitesi de 10. sıraya yerleşti.

Temel Bilimler alanının birincisi de yine ODTÜ oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., İstanbul Üniversitesi 7., Bilkent Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Ondokuz Mayıs Üniversitesi de 10. oldu.

SOSYAL BİLİMLER SIRALAMASINDA SÜRPRİZLER ÇIKTI

''Sosyal Bilimler'' Alanında ise ODTÜ yine birinci oldu. Bilkent Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Koç Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Selçuk Üniversitesi 9., Dokuz Eylül Üniversitesi de 10. oldu.

TIP ALANININ BİRİNCİSİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Tıp alanının birincisi İstanbul Üniversitesi oldu. Hacettepe Üniversitesi 2., Ankara Üniversitesi 3., Ege Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Başkent Üniversitesi 6., Gülhane Askeri Tıp Akademisi 7., Marmara Üniversitesi 8., Dokuz Eylül Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sıraya yerleşti.

Yaşam Bilimleri Alanının ilk 10'unda yer alan üniversiteler ise sırasıyla Hacettepe, İstanbul, Ankara, Gazi, Ege, Atatürk, Marmara, Dokuz Eylül, Uludağ ve Akdeniz üniversitesi oldu.

Ziraat-Çevre alalında ise Ankara Üniversitesi birinci sırayı aldı. Ankara Üniversitesi'ni, Ege, Atatürk, Selçuk, İstanbul, Erciyes, Çukurova, Uludağ, Ondokuz Mayıs ve Hacettepe Üniversiteleri izledi.

ÖZEL ÜNİVERSİTELER SIRALAMASINDA SABANCI ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ SIRADA 

Özel üniversiteler sıralamasında ise sıralama şöyle, Sabancı Üniversitesi 1., Bilkent Üniversitesi 2., Koç Üniversitesi 3., Başkent Üniversitesi 4., Fatih Üniversitesi 5., TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 6., Yeditepe Üniversitesi 7., Çankaya Üniversitesi 8., Atılım Üniversitesi 9. ve Doğuş Üniversitesi 10. sırada yer alıyor.

İşte yeni açılan üniversite ve bölümler (2013-2014)

Türkiye'deki tüm özel ve devlet üniversiteleri hakkında her şey!

yayın : 13 Ocak 16:27

üniversite üniversiteler sıralama en iyiler hacettepe odtü istanbul sabancı koç ege gazi

Yorumlarınız
Adınız

boooooooooooooooo

Salı, 23 Eylül

Ben hacettepe üniversitesinde tıp fakültesine gidiyorum ve okuduğum üniversitenin türkiye sıralamasında birinci olmasına çok sevindim.. Aynı zamanda unutmadan ben 540 puanla yerleştim

Salı, 23 Eylül

istanbul üniversitesi bir çok eğitim dalında iyi.

Cuma, 12 Eylül

Erciyes universitesi berbat herşey torpil

Pazartesi, 8 Eylül

Bence en iyi üniversite HACETTEPE....

Çarşamba, 23 Temmuz

Çok güzel...

Çarşamba, 23 Temmuz

Çok iyi

Cumartesi, 12 Temmuz

ülkemizin en iyi üniversiteleri bunlar (itü, odtü, bogazici, hacettepe, ege, sabanci, koc, bilkent, gazi ve ankara). kendi iclerinde siralama yapmak kriterlere göre degiskenlik gösterir ancak yurtdisinda bulunan ve su anda doktora yapan biri olarak size tavsiyem, bu üniversitelerden birini secmeniz ve kendinizi donatmaniz yönünde.

Pazartesi, 7 Temmuz

Hacetepe daha iyi

Perşembe, 3 Temmuz

Hiç kuşkusuz en iyi üniversite boğaz içi üniversitesidir.

Cumartesi, 7 Haziran

bende hacettepe üniversitesinden 2012 de mezun oldum benim okulumun 1.olduğuna ve çilekeş hayatın bir cilvesi olarak gördüğüm üniversitemin 1.sırada yer aldığına sevindim mutlu oldum

Pazartesi, 26 Mayıs

Bütün üniversiteler cokk güzel ben liseli oldugum icin üniversiteleri guzel buluyorum :) insallah allah bana da nasip eder guzel bir universite kazanmama(Amin) :) :) cokk seviyom üniversiteyi kazanmayi :)

Pazar, 20 Nisan

Hacettepe üniversitesi birinci diyorlar siz gelmiş gazi bilkent yok boğaziçi diyorsunuz sıralamanın neye göre yapıldığını araştırın sonra yorum yapın

Pazar, 13 Nisan

Abi obu değilde Galatasaray Üniversitesini En başlarda biryerlere yazmamak büyük gaflettir.Akademik değer,hocalarımız, camia,manzara taban puanları,ünlü mezunları vs vs vs herşey Gsü de fakat ismi yok listede

Cuma, 7 Şubat

Gazi dandik bir üniversite. Listelerde ne işi var onu anlamıyorum. TIP haricindeki bölümler açısından; Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, KOÇ ya da Bilkent çok avantaj sağlar iş yaşamında.
Tıpta ise Hacettepe, İstanbul, Ankara ve Ege üniversiteleri iyidir.

Cuma, 27 Aralık

Kocaeli'nin listede olmaması ilginç.. Tam burslu özellerden ve Odtü gibi ağır top devletlerden sonra gelen en yüksek puanlı okul..

Cumartesi, 30 Kasım

Gaziyi 5ci yapmışlar ya, her kes biliyor Gazinin en iyi 3 üniversite arasında olduğunu

Cuma, 8 Kasım

en iyisi ODTÜ olmalı

Pazartesi, 28 Ekim

Koskoca Yıldız Teknik Üniversitesi'ni utanmasalar Erzurum Üniversitesi'nin altına koyacaklar, geçiniz... Hiçbir şekilde gerçekliği yansıtmayan listeler.

Cumartesi, 26 Ekim

Bir numara GAZİ

Salı, 15 Ekim

çok taraflı olmuş bu çalışma. Herkes biliyor ki en iyi Boğaziçi ve İTÜ

Pazar, 29 Eylül

biraz daha açık anlatılırsa seviniriz

Çarşamba, 21 Ağustos

bilkent

Salı, 30 Temmuz

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazar, 21 Temmuz

mlss off

Pazar, 21 Temmuz

bu sıralamalar neye göre yapılıyor?boğaziçinin bu kadar geri de kalmasının sebebi ne ya da eger böyleyse okulların taban puanları neye göre belirleniyor...?*?

Salı, 16 Temmuz

boğaziçi,üniverste çok gzl keza arkadaşlıklar boğz içi odtü itü harika...

Pazartesi, 8 Temmuz

çok güzel

Salı, 2 Nisan

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazar, 31 Mart

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ ÇOK GÜZEL FAKAT YÖNETİM İÇİN AYNI ŞEYİ SÖYLEYEMİYECEĞİM.AKADEMİSYENLERİN ÖZLÜK HAKLARININ VERİLMEMESİ EN BÜYÜK SORUN.

Perşembe, 28 Şubat


ÇOK OKUNANLAR
ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js