Belçika ve Hollanda sınırları yeniden çiziliyor

Belçika ve Hollanda sınırındaki Maas nehrinin yatağının değiştirilmesiyle ortaya çıkan sınır sorunu, çözüme bağlandı. İki ülke, sınırlarının tekrar çizilmesi konusunda anlaştı.

DÜNYA .
belçika ve hollanda sınırları yeniden çiziliyor

İki Avrupa ülkesi Belçika ve Hollanda, sınırlarında yer alan Maas nehrinin yatağının değişmesiyle ortaya çıkan sınır problemini çözdü. Sınırların tekrar çizilmesi konusunda anlaşan iki ülkenin paylaşacağı alan eşit değil. Belçika Dışişleri Bakanı Reynders konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Sınırların barışçıl yollarla yeniden çizilebileceğini gösterdik" dedi.

Belçika ve Hollanda, karşılıklı olarak toprak alıp verme konusunda anlaştı. Independent'ta yer alan habere göre, iki ülke arasında değişilecek toprak parçaları eşit büyüklükte değil.

16 hektarlık 2 arazi verecek olan Belçika, karşılığında Hollanda'dan 3 hektarlık arazi alacak. Anlaşma, iki ülke sınırında yer alan Mmas nehiri yatağının, insan eliyle değiştirilmesinin ardından geldi.

Belçika

Kırmızı ile çizilen yerler, eski Belçika topraklarını gösteriyor. Mavi ile gösterilen yerler ise, Belçika'nın Hollanda ile yaptığı anlaşma sonucu sınırlarına kattığı alanı gösteriyor.

Kırmızı ile çizilen yerler, eski Belçika topraklarını gösteriyor. Mavi ile gösterilen yerler ise, Belçika'nın Hollanda ile yaptığı anlaşma sonucu sınırlarına kattığı alanı gösteriyor.

Belçika'nın 1830'da Hollanda'dan bağımsızlığını kazanmasından sonra, iki ülke arasındaki sınır Maas nehri boyunca çizildi. 1961'de nehir yatağı, ulaşımın daha kolay sağlanması için düzleştirilince sınır sorunu ortaya çıktı.

YASADIŞI FAALİYETLERİN MERKEZİ

Maas nehrinin yeni yatağı Belçika'nın küçük bir toprak parçasının Hollanda tarafında kalmasına neden oldu. Böylece, Hollanda'nın hakimiyetinde olmayan ve Belçika'nın kontrolünde zorlandığı toprak parçası, yasadışı faaliyetlerin merkezi oldu. Bölgede 2012'de başı olmayan bir ceset bulundu.

YENİ SINIR 2018'DE UYGULAMADA OLACAK

Belçika'nın bu toprak parçasını kontrol etmekte zorlandığı için Hollanda'ya vermeyi kabul ettiği belirtiliyor. Yeni sınırın 2018'de yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders varılan anlaşmanın, sınırların barışçıl yollarla yeniden çizilebileceğinin kanıtı olduğunu söyledi.-Karar

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Belçika ve Hollanda sınırları yeniden çiziliyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.