Trump’tan Kanada’ya yeni gümrük vergileri

ABD Başkanı Donald Trump, ticari anlaşma imzalamaması halinde Kanada’ya yönelik otomotiv sektöründe yeni gümrük vergileri getireceğine dair uyarıda bulundu.

DÜNYA .
trump’tan kanada’ya yeni gümrük vergileri

Trump, dün, twitter hesabı aracılığıyla yayınladığı mesajda, “Meksika ile vardığımız uzlaşı yolunda gidiyor. Otomotiv sektöründe çalışan işçiler ve çiftçilerin hakları gözetilmediği sürece yeni bir anlaşma olmayacak. Meksika’nın yeni Cumhurbaşkanı çok saygılı bir kişilik” ifadelerine yer verdi.

ABD Başkanı, mesajını şöyle sürdürdü;

“Kanada beklemeli. Gümrük tarifeleri ve ticari yaptırımları oldukça büyük. Onlarla anlaşmaya varamazsak otomotiv sektöründe de yeni gümrük vergileri getireceğiz.”

ABD ve Meksika, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi’nde (NAFTA) düzenlemelere gitmek amacıyla müzakereler yürütüyor. İki taraf arasında, dün, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlendikleri müzakere oturumunda uzlaşıya vardı.

ABD 5 yıllık anlaşma istiyor

ABD ve Meksika heyetleri arasında gerçekleştirilen müzakereler, üçüncü haftasını geride bırakırken, Meksika heyetinin başkanlığını yapan Ekonomi Bakanı Elvido Guajardo, ay sonundan evvel anlaşmaya varılabileceğini belirtti. Guajardo, Trump ekonomik anlaşmanın her 5 yılda yenilenmesi gibi zor meseleleri geride bıraktıklarını sözlerine ekledi.

Bakan, Meksika ve ABD heyetlerinin ikili görüşmelere devam edeceklerini, Kanada heyetinin ise üç ülke arasında 24 yıllık bir anlaşmanın ön görüldüğü görüşmelere önümüzdeki dönemde katılacağını kaydetti.

Washington yönetiminin, anlaşmaların 5 yılda bir yenilenmesi konusunda ısrar etmesi, NAFTA’da yapılmak istenen düzenlemelerin önünde engel teşkil ediyordu.

Kanada-ABD gerilimi

ABD, ve Kanada, Haziran ayında düzenlenen G7 zirvesinde gerilim yaşamıştı. Beyaz Saray müsteşarları, G7 zirvesinde Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya şiddetli eleştiriler yöneltmişti.

ABD resmi kaynakları tarafından yayınlanan verilere göre, Washington yönetimi, 2016 yılında Ottawa ile yapılan ticaretten 12.5 milyar dolar gelir elde etmişti. Kanada’dan 320.1 milyar dolar ithalat yapan ABD, bu ülkeye 307 milyar dolar değerinde ihracat yapmıştı.Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Trump’tan Kanada’ya yeni gümrük vergileri
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.