Batı Trakya'da Şeriat zorunlu olmaktan çıkarıldı

Batı Trakya’daki Müslümanlar için uygulanan İslam Hukukunu zorunlu olmaktan çıkarken, İslami kuralların yanı sıra Yunanistan Medeni Kanunu’nun da geçerli olması yönünde hazırlanan yasal düzenleme kabul edildi

DÜNYA .
batı trakyada şeriat zorunlu olmaktan çıkarıldı

Batı Trakya Müslüman azınlık mensuplarıyla ilgili miras, evlenme ve boşanma gibi konularda İslami kuralların yanı sıra Yunanistan Medeni Kanunu’nun da geçerli olması yönünde hazırlanan yasal düzenleme Yunanistan Parlamentosu’nda kabul edildi.

Euronews'in haberine göre; Yapılan oylamada tüm partiler lehte oy verirken, tek ret oyu parti aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nden geldi.

Syriza Partisi Milletvekili Dr. Mustafa Mustafa söz konusu yasal düzenlemenin azınlık açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi:

“Elbetteki Yunanistan’da şeriatın ve müftünün yetkisinin tamamen kaldırılmasından yanayız. Bugün bu yasayla ülkedeki Müslüman azınlığının geçmişin ağırlıklarından kurtulması ve daha çok eşitlik kazanması adına önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise, bu yasanın Müslümanlar-Hristiyan ayrımı gözetmeksizin tüm Yunan vatandaşlarının kanunlar karşısında eşitliğinin güvence altına alınmasını amaçladığını söyledi.

Selanik Üniversitesi İlahiyat fakültesi profesörü Halil Cihat ise ülkedeki Müslümanların haklarının göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti:

“Şeriatın uygulanması nedeniyle Yunanistan’ın yargılanmasını yanlış buluyorum . Maalesef medyanın da gerçeği yansıtmayan haberleriyle , Avrupa’da büyük çoğunluk şeriatın kurallarına karşı ön yargılı ve konuyu derinlemesine bilmiyor. Bugün sadece şeriat kelimesi bile hep olumsuzluklarla ve korkuyla anılıyor.”

Öta yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Batı Trakya Türkleri için geçerli olan şer’i yetkilerin kullanımını kısıtlayan yasaya tepki gösterdi. Türkiye, Yunanistan’da taraflar arasında bir ihtilaf olması halinde “Medeni Hukuk”un kullanılmasını mümkün kılan bir yasanın olduğunu hatırlattı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Batı Trakya'da Şeriat zorunlu olmaktan çıkarıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.