Irak mahkemesi IKBY için kararını verdi

Irak Federal Mahkemesi, ülkedeki bileşenlerin ayrılma hakkının bulunduğuna dair anayasada bir maddenin olmadığına hükmetti.

DÜNYA .
irak mahkemesi ikby için kararını verdi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gayrimeşru referandumuna ilişkin kararını açıklayan Irak Federal Mahkemesi, anayasanın ülkedeki hiçbir bileşene ayrılma hakkı vermediğini belirtti.

Federal Mahkeme Sözcüsü İyas Samuk, yaptığı yazılı açıklamada 'Anayasanın 1. ve ilgili diğer maddeleri, Irak'ın birliğinin korunması gerektiğini belirtiyor. 109. madde de tüm kentlerdeki federal yönetimlere bu birliği muhafaza etme sorumluluğunu yüklüyor.' ifadelerini kullandı.

Samuk şunları kaydetti:

'Federal Mahkeme buradan hareketle, 'ülkedeki bileşenlerin ayrılma hakkının bulunduğuna dair anayasada bir maddenin olmadığı' kararını almıştır.'

25 Eylül'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) eski lideri Mesud Barzani, bir çok dünya ülkelerinden gelen uyarılara rağmen gayrimeşru bir şekilde referandum gerçekleştirmişti. Irak'ın toprak bütünlüğünü tehdit eden girişimi hiç bir ülke tanımadı. Süreç, Barzani'nin görevi bırakmasına kadar uzandı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Irak mahkemesi IKBY için kararını verdi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.