Brezilya, Papa için Guy Fawkes maskesini yasakladı

Brezilya'da güvenlik güçleri, Rio de Janerio kentinde düzenlenecek olan ve Papa Francis'in açılış ayinini yapacağı Katolik Dünya Gençliği Günü'nde, 'Guy Fawkes' maskelerinin takılmasını yasakladı.

DÜNYA .
brezilya, papa için guy fawkes maskesini yasakladı

Brezilya'da güvenlik güçleri, Papa Francis'in gelecek hafta Rio de Janeiro'da düzenlenecek bir ayinle açılışını yapacağı Katolik Dünya Gençliği Günü'nde, "Guy Fawkes maskeleri" takılmasını yasakladı. Salı günü düzenlenecek ayine bir milyondan fazla kişinin katılması beklenirken, törende 7 bin asker görev yapacak.

BBC Türkçe'nin haberine göre yetkililer, Papa'nın ziyaretinin, Haziran ayındaki protesto gösterileri benzeri eylemleri yeniden tetikleyebileceğinden endişeli. Düzenlenecek törenin güvenliğinden sorumlu komutan General Jose Alberto da Costa Abreu, "düşmanca tutum" takınan kişi ve grupların, bölgeye sokulmayacağını söyledi. Yeni protesto eylemlerinin önlenmesi amacıyla, Papa Francis'in bir haftalık Brezilya ziyareti sırasında, 35 bin güvenlik görevlisinin çalışacağı belirtildi.

Brezilya'da geçen ay düzenlenen Konfederasyon Kupası sırasında başlayan hükümet karşıtı eylemlerde pek çok protestocu, dünyanın farklı yerlerindeki eylemlerin de sembolü haline gelen Guy Fawkes maskeleri takmışlardı.

Eylemler planlanıyor

Alınan güvenlik önlemlerine rağmen, gelecek hafta çeşitli eylemler düzenleyecek olan gruplar bu eylemleri sosyal medya üzerinden planlıyor. General Jose Alberto da Costa Abreu, güvenlik önlemleri hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Maskeli kişilerin tören alanına girmesine izin vermeyeceğiz. Bu, maskeli eylemler için doğru yer değil. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

General Abreu, barışçı olduğu sürece hiçbir protestoya müdahale edilmeyeceğini vurguladı ve "Elinde bir pankart tutan kişiler herhangi bir tehdit oluşturmaz" diye belirtti.

Papa Francis, bir haftalık Brezilya ziyaretinde, Rio'nun ünlü plajı Copacabana'da da, yaklaşık iki milyon kişinin katılmasının beklendiği bir ayin düzenleyecek.

BBC Türkçe 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Brezilya, Papa için Guy Fawkes maskesini yasakladı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz


paykasa

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.