twitterfacebook

Bebek Yüzlü Boşnak Katili Yakalandı

bebek yüzlü boşnak katili yakalandı
Simonoviç'in yıllar sonra yakalanması Müslüman Boşnak'lara uygulanan vahşeti yeniden gündemleştirdi... Kulak ve burun kesen, göz oyan cani yakalandı..
Bülent Şahin Erdeğer/on5yirmi5.com

Bosna soykırımı (1992-1995) sırasında işlediği savaş suçlarından aranan ve ''bebek yüzlü canavar'' olarak adlandırılan Monika Simonoviç'in gözaltına alındı.
 
Bosna-Hersek'in Brçko kentinde 1992'de kurulan ''Luka'' esir toplama kampında işlediği korkunç suçlar nedeniyle, mağdurlar arasında ''bebek yüzlü canavar'' olarak adlandırılan ve 18 yaşında genç bir kız olarak işlediği savaş suçlarından aranan Monika Simonoviç (38), Priyedor'da sevgilisi ve çocuğu ile yaşadığı evinde yakalandı."Kamptaki işkencecilerin önde gelenlerinden biri, 18 yaşındaki Monika Simonoviç adındaki Sırp kızı idi. Monika, sorguya çektiği tutsakların bazen kırık şişe ile gözlerini oyar, kulak ya da burunlarını keserdi."
 
Brçko polisinin sözcüsü Halid Emkiç, yaptığı açıklamada, Monika Simonoviç'in gece saatlerinde Priyedor'da yakalandığını ve daha sonra Brçko'ya getirildiğini kaydetti.
 
Emkiç, daha önce Bosna-Hersek dışında kaldığı düşünülen, ancak istihbarat servislerinin Simonoviç'in Priyedor'da ikamet ettiğini tespit etmesi üzerine, düzenlenen operasyonla yakalandığını bildirdi.
 
Eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan mahkemece 2001 yılında 40 yıl hapis cezasına çarptırılan Goran Jelisiç'in savaş sırasındaki ''kız arkadaşı'' olarak da hatırlanan Simonoviç, Luka toplama kampında Boşnak esirlere yönelik dayak, işkence gibi suçlar işlediği belirtiliyor.
 
İşlediği savaş suçlarından dolayı 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Simonoviç'in kardeşi Konstantin Simonoviç de Bosna-Hersek'in Foça kentinde cezaevinde bulunuyor.

PEKİ NE YAPMIŞTI SİMONOVİÇ?!

Simonoviç ve benzeri canilerin Boşnak Müslümanlara neler yaptığını hatırlayalım. İşte Bosna Soykırımı hakkında o dönemde Türkiye basınına yansıyan haberler:

"Banya Luka yakınlarındaki Mayanka'da çocuklara işkence ettiler. Bir keresinde yedi çocuğu caddeye yatırıp üzerlerinden tank geçirdiler." (Hürriyet, 7 Ağustos 1992)


Sırp zulmünden en büyük payı alanlardan bir kısmı da çocuklardı. Savaş nedeniyle binlerce çocuk yetim ve öksüz kalırken, pek çoğu da sakat kaldı.

"Fahri Başkonsolos Sılaycı, vahşetin insanlık sınırlarını çok aştığını belirterek, Ölüm olayları normal bir şekilde meydana gelmiyor. 2 günlük bir çocuğu hançeri üzerinde bırakarak, kalbinden hançerlenmiş bir şekilde annesinin kucağına atıyorlar. 10 yaşındaki bir kız çocuğunun kafasını kesip, başıyla top oynuyorlar" şeklinde konuştu." (Türkiye, 25 Temmuz 1992)

"CESETLERİN KOKMASI"


Bosna soykırımı tüm dünyanın gözleri önünde, Avrupa'nın orta yerinde gerçekleştirildi. Radikal Sırp çeteleri, geçtikleri yerlerde arkalarında neredeyse tek bir canlı bile bırakmıyorlardı. Sırp saldırganlar, ele geçirdikleri kasaba ve köylerde önce halka çeşitli işkenceler uyguluyor, kadınlara ve genç kızlara tecavüz ediyor sonra da toplu olarak halkı kurşuna diziyorlardı.

"Halk top ateşi altında yakınlarının cesetlerini kaldırmaya cesaret edemediğinden cesetlerin artık kokmaya başladığını kaydeden Saraybosna Sağlık Merkezi yetkilileri, şehirde salgın hastalık tehlikesinin de baş gösterdiğini ifade ediyorlar." (Türkiye, 29 Haziran 1992)

"KULAK BURUN KESME"

"Kamptaki işkencecilerin önde gelenlerinden biri, 18 yaşındaki Monika Simonoviç adındaki Sırp kızı idi. Monika, sorguya çektiği tutsakların bazen kırık şişe ile gözlerini oyar, kulak ya da burunlarını keserdi." (Cumhuriyet, 9 Ağustos 1992)

"Müslüman esir, 'Sırpların 30 erkek esiri bir alanda toplayarak boğazlarını kestiklerini, gözlerini oyduklarını, burun ve kulaklarını kopardıklarını kendi gözlerimle gördüm. Aklımı kaçırıyordum' diye konuştu." (Sabah, 6 Ağustos 1992)
 

BOĞAZLAYARAK ÖLDÜRME

"Gardiyanların tutukluların boğazlarını keserken 'çılgın kasaplar gibi' olduklarını belirten Alia Lujinoviç, şöyle dedi: 'Genç adamları boğazlarını kesebilmek için yere yatırıyorlardı. Kaçmaya çalışanı da vuruyorlardı. Sırp gardiyanlar dizlerini yere yatırdıkları tutuklunun beline dayayıp, saçlarından kafalarını yukarıya çekiyorlar, daha sonra da boğazlarını kesiyorlardı." (Zaman, 14 Ağustos 1992)

"KÖPEKLERE PARÇALATMA"

"Lujinoviç, cesetlerin beyinlerinin köpeklere yedirildiğini, doktorların da öldürülenlerin organlarını özel soğutma sistemine sahip bir kamyona koyduklarını anlattı." (Zaman, 14 Ağustos 1992)

HAMİLE KADINLARIN KARINLARININ YARILMASI

"Hadzici Spor Merkezi'nde kadınlara ve kız çocuklarına tecavüz ettiler. 13 yaşındaki bir kız çocuğuna 25 askerin tecavüz ettiği öğrenildi. Ayrıca hamile bir kadının karnı yarılarak, çocuğu alındı." (Hürriyet, 7 Ağustos 1992)

"HAYVANLARA YEM YAPMA"

"Kendisini 'Meho' olarak tanıtan bir Müslüman esir, Sırpların kamplarda toplu katliam yaptıklarını, cesetlerin ya çırılçıplak nehre atıldığını ya da esirlerin çektiği el arabalarıyla hayvan yemi fabrikalarına gönderildiğini belirtti. Sırpların bu vahşeti zevkle izlediğini belirten Meho, her fırsatta kendilerine balıklara ve hayvanlara yem olacaklarının söylendiğini bildirdi." (Sabah, 6 Ağustos 1992)

on5yirmi5.com

 

 

yayın : 22 Aralık 14:19

bosna soykırım monika simonoviç simonovitch boşnak sırp balkan

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Hoca bize dua ediyor

  Hoca bize dua ediyor

  Darbecilikle suçlanan polisler hakkındaki dosya için ifade veren gizli tanık Fatih 25 Aralık'ı anlattı: Hocaefendi bu soruşturmayı yürütenlere dua ediyor' şeklinde konuşuyorlardı. Amaç hükümeti düşürmekti.

 • İşte Köşk'ün A takımı! /

  İşte Köşk'ün A takımı!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık dönemindeki ekibini Çankaya Köşkü'ne taşıyor. Erdoğan ile uzun süre çalışan ekibin Köşk'teki görevleri belli oldu. First Lady Emine Erdoğan ise Köşk'te artık yeni bir ekiple çalışacak.

 • İşte yeni kimlik kartının tarihi! /

  İşte yeni kimlik kartının tarihi!

  Yerli teknoloji ile üretilecek elektronik kimlik uygulamasının 2015 yılı sonunda tamamlanarak vatandaşlara dağıtılacağı bildirildi.

 • Süper Lig'de 2014 transferleri /

  Süper Lig'de 2014 transferleri

  Süper Lig'de 2014'ün ilk transfer sezonu bitti. İşte takımların transfer ettiği futbolcular...

 • Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz /

  Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz

  Türkiyede satılan en ucuz sıfır araçlar hangileri? Türkiye’de satılan en ucuz sıfır arabalar...

 • Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı /

  Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı

  Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, yarın 18.00'den sonra fırtına ve hortum oluşabileceğini Marmara'da deniz seferlerinde aksaklıkların yaşanabileceğini bildirdi.

 • Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti /

  Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

  Myanmar Yönetimi, Bangladeş’teki 2 bin 400 Arakanlı Müslüman mültecinin evlerine dönmesini kabul etti

 • Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır /

  Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır

  Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına ilişkin, "Doğru bir yaklaşım değil. Hepimizin devlet temsili anlamında muhatabı cumhurbaşkanıdır" dedi.

 • MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak? /

  MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak?

  Açık öğretim okullarının 2014-2015 eğitim öğretim yılı 1. dönem kayıtları alınmaya başladı. Kayıt işlemler ve nakiller nasıl yapılacak? MEB Açıköğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman sona eriyor? İşte detaylar

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js