Facebook ve Google'a eleştiri

Dünyanın en büyük reklam verenlerinden olan Unilever, dijital reklamcılık konusunda dünyanın tepesinde duran Facebook ve Google’a ağır eleştiri getirdi. Reklam kaybetmemek için bu platformların, kullanıcılarına karşı daha sert önlemler almaları bekleniyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
facebook ve googlea eleştiri

Sahte ve çirkin içerikler devleri yaktı

Facbook’un ve Google’ın platformlarını sahte haberler ve etik olmayan içeriklerle dolu tam bir bataklığa benzeten Unilever yöneticileri, ürünlerinin reklamlarının bu mecralarda görünmesinden rahatsız olduklarının da altını çizdiler.

Artık kontrolden çıkmış bir boyuta ulaşan Facebook ve Google için devlet kurumlarından sonra özel şirketlerin de sabrının taştığını işaret eden bu eleştiri, iki dev şirketin ayakta durmasını sağlayan dev reklam gelirlerini kaybetmek üzere olduğunun da bir ispatı kabul ediliyor.

Geçtiğimiz yıl dev şirketler YouTube’daki şiddet içeren videolarda görünen reklamları nedeniyle bu tür şiddet akımlarına sponsor oldukları imajının doğması nedeniyle tepki vermiş ve reklam bütçelerinden YouTube’u kaldırmıştı. Bu da YouTube için milyar dolar seviyesinde bir kayıp anlamına geldiğinden, Google önlem olarak YouTube’da yayınlanacak ve reklam alacak her videoyu bir editörün inceleyeceği yeni bir düzenek kurmak zorunda kaldı.

Unilever her yıl 10 milyar dolar seviyesinde reklam harcaması bulunuyor ve şirket yöneticilerinin Facebook ile Google’dan reklamlarını çekmeye hazırlandıklarını vurgulaması, bu iki dev şirketin internette büyük bir paradigma değişimi yaratacak kararlar almasına neden olacak gibi görünüyor. Diğer bir deyişle Facebook ve Google platformlarında kullanıcılara karşı çok daha sert, daha can yakan, daha “sansürcü” uygulamaların devreye girmesi an meselesi olabilir. Aksi halde iki platform da reklam verenlerini tamamen kaybederek para kazanamaz duruma düşecekler.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Facebook ve Google'a eleştiri
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.