twitterfacebook

Türkiye’de Otomobil Neden Pahalı?

türkiye’de otomobil neden pahalı?
Otomotiv’de kırdığımız rekor ne üretimde, ne satışta sadece otomobil üzerinden alınan vergilerde.

Onur Arsever'in haberine göre, yurt dışında bir otomobil almak istediğinizde ödeyeceğiniz fiyat, otomobilin fabrika çıkış fiyatı üzerine eklenen KDV ve bazı ülkelerde alınan bizdeki karşılığı ÖTV olan vergilerin toplamı olarak belirleniyor.

Buraya kadar bizdeki durumdan farkı yok gibi duruyor. Sadece hesaplama sırasında farklı rakamlar kullanıyoruz. Bunu bir örnekle açıklayalım.

Otomobilinizi değiştirmek istiyorsunuz ve yaptığınız araştırmalar sonucunda size en uygun otomobilin Mercedes-Benz A150 olduğuna karar verdiniz. Seçtiğiniz modelin 19.11.2009 tarihli vergiler hariç fiyatı 17 bin 820 Euro. Bu fiyata herhangi bir vergi dahil değil. Yani otomobilin gerçek değeri bu.

Gelin şimdi buna tek tek vergileri ekleyelim ve ne kadar ödememiz gerektiğini bulalım. İlk olarak ÖTV vergisi hesaplanıyor. Almak istediğiniz otomobilin silindir hacimi 1600 cc’nin altında olduğundan ödemeniz gereken ÖTV oranı yüzde 37. Otomobilin fabrika çıkış bedeli üzerinden ödenen bu vergi 6 bin 593 Euro. ÖTV dahil fiyatınız 24 bin 413 Euro oldu. Bu değerin üzerinden şimdi birde yüzde 18 KDV’yi ekleyelim. 4 bin 394 Euro’da ödemeniz gereken KDV oluyor. Burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor. KDV otomobilin fabrika çıkış fiyatı üzerinden değil ÖTV’li fiyatı üzerinden ekleniyor. Yani verginin vergisini ödüyoruz. Bunun sonucunda toplam tutar 28 bin 807 Euro oluyor. Ama masraflarımız daha bitmedi. En son olarakta sigorta ve plaka masrafları (örnek olarak verdiğimiz Mercedes Benz A150’de bu değer 422 Euro) eklenerek tüketicinin cebinden çıkacak rakam belirleniyor.

Fabrika çıkış fiyatı 17 bin 820 Euro olan otomobiliniz tüm vergiler, plaka ve sigorta masrafları eklendikten ve gereken yuvarlamalar yapıldıktan sonra 29 bin 230 Euro oluyor. Yani 11 bin 410 Euro vergi ödenmiş oluyor.

Çıplak fiyatın üzerinden alınan yüzde 64’lük vergi Türkiye’de otomobilin neden pahalı olduğunu açıklıyor sanıyorum. Açık açık hesaplayınca Türkiye’de otomobilin pahalı olmadığını sadece vergilerin yüksek olduğunu görüyoruz.

Eğer örneğimizi daha yüksek motor hacimli bir model üzerinden verseydik ÖTV oranı artacağından toplam ödenecek vergi oranı da artacak hatta fabirka çıkış fiyatını da aşacaktı.

Eğer devlet kanadından bu konuda bir düzenleme gelmez ise yakın zamanda Türkiye’de vergi alabilecekleri bir otomobil kalmayacağından bu kadar büyük bir gelirden olacaklar. Akaryakıtta ve diğer sarf malzemelerinden alınan vergiler ile kaybedilecek yan gelirleri saymıyorum bile. 

yayın : 23 Kasım 10:50

otomobil araba vergi satış ikinci el kdv ötv

Yorumlarınız
Adınız

SEBEBİ BİZ TÜRK HALKI

Perşembe, 28 Ağustos

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Salı, 12 Ağustos

bmw 3 serisi araç 28,000 avro
bizde 102,000 tl.
aradaki fark devlete gidiyor.yani 3 araba parası verip 1 arabamız oluyor.diğer 2 araç devlete kalıyor.

Pazar, 27 Ekim

BİZ EŞŞEK OLMAYA DEVAM EDERSEK DAHA ÇOOOKK EZİLİRİZ BU YÜKLERİN ALTINDA. HİÇ Bİ ALLAHIN KULUDA ARKADAŞ BU ARABA İŞİ ARTIK ZARURİ BİR İHTİYAÇ BU VERGİLERE KARŞI ÇIKALIM DEMİYOR. AZİZ NESİN NERDESİN

Pazartesi, 9 Temmuz

Türkiyede buda var. 2.el arabalarin fiyatlar nerdeysi sifir araclarin fiyatlarina tutuyor. Avrupadaysa 2 el araclarin fiyatlari yildan yila düsüyor.
Avrupada adamlar lux araclar kolay biniyorlar.
Bizim Türkiyede adamlar tofaslara zor biniyorlar.

Cuma, 27 Nisan

en azından 2. el eski otomobillerden vergi cart curt almasalar .bu zamanda arabasız olmuyor.az gelirli insanımızda araba sahibi
olsun.zaten yakıt çok pahalı,asgari ücretli biri işe gidip gelmeye kalksa maaşı yakıta gider.

Cuma, 16 Eylül

türkiyede otomobil aldığımız zaman bir otomobilde devlete almış oluyoruz.. 1600cc ve altındaki motor hacimlerine sahip olan bir otomobilin toplam vergisinin %64 olması büyük bi rezalet.. en azından %50 veya altında olması hem alıcı için hemde devlet için makul ve dengeli olacağının kanısındayım..ben devletime acırım ama devlet bana acımıyor basıyor vergiyi.. araba alması bitti kullanabilsek gezebilsek keşke.. malum dünyanın en pahalı benzini türkiyede böle oluncada insanın ben niye araba aldım die düşünmesi çok doğal bişey olur..

Cuma, 5 Kasım

arkadaşlar niye öyle diyorsunuz ya devletimize. Devletimiz en iyisini yapıyor. Hatta bence az bile yapıyor. Çünkü Bizim güzel insanlarımız o kadar zengin ki, b segmenti bir arabaya (küçük araç) 37 - 40 milyar rahatça verebiliyor. C segmenti bir arabaya (orta boyutlu araç) rahatça 45 - 60 milyar. Biraz lüks bir arabaya (mercedes, bmw vb), çok çoook rahatlıkla 80 - 120 milyar arasında para verebilen, para babası insanlarımız var. Birde diyorlar ki Türkiyede ekonomik kriz var. Yok öyle bir kriz. Araba satışlarına bakınca, ve bu fiyatlarla alınan on binlerce arabaya bakınca, devlet az bile vergi alıyor fikrimce. Maşallah allah daha çok versin milletimize. Ne mutlu bu kadar vergi ödeyebilen milyonlarca zengin insana sahibiz bence..!!

Salı, 14 Eylül

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazartesi, 26 Temmuz

Devlet, orta durumlu ve geliri dusuk insanlar evde mal gibi otursunlar diye elinden geleni yapiyor. Hersey luks geliyor bir sure sora insana. Benzine bak ya 4 lira olacak nerdeyse onumuzdeki sene. Dunya uzerinde milletini mutsuzluga surukleyen baska bir ulke yok sanirim.

Pazartesi, 12 Nisan

biz eşşek olduktan sonra semer vuran çok olur. aslında bu olay tam avrupa insan hakları mahkemsenin bakacağı tarzda. devlet hem fahiş vergi uyguluyor hem kendi uyguladığı vergiyede vergi uyguluyor. Resmen devlet egemenliği altındaki insanlara ekonomik olarak işkence yapıyor. yada soyuyor. yazık yaızk dünya üzerinde başka bir ülke varmıdır acaba bu kadar keriz durumuna düşürülen

Pazar, 28 Mart

böyle vergi uygulanan bir ülkede yaşamak istemiyorum

Pazartesi, 30 Kasım


ÇOK OKUNANLAR
 • 3 kuruma 1465 kişi alınacak

  3 kuruma 1465 kişi alınacak

  KYK, Orman Genel Müdürlüğü ve Göç Genel Müdürlüğü memur ve işçi statüsünde çok sayıda personel alımı yapacak

 • Geleceğin bisikletleri /

  Geleceğin bisikletleri

  Hızla gelişen teknolojiyle birlikte çevreye daha duyarlı olan elektrikli ve hibrit otomobiller hızla yayılmaya devam ederken, ulaşımın çevre için en ideal aracı olarak görülen bisikletler de teknolojiye ayak uydurmaya başladı.

 • Komutandan Kışanak'a müthiş cevap /

  Komutandan Kışanak'a müthiş cevap

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın "senin devletin" çıkışına komutandan tokat gibi bir cevap geldi.

 • KYK yurtlarında uygulanacak yemek fiyatı /

  KYK yurtlarında uygulanacak yemek fiyatı

  KYK, yurtlarda kalacak öğrencilerin yemek fiyat listesini açıkladı.

 • Liglerinde sevilmeyen takımlar /

  Liglerinde sevilmeyen takımlar

  Yahoo, kendi liglerinde en sevilmeyen 10 takımı açıkladı!

 • “Aşk-ı Nebî Sergisi”, New York Türk Evi'nde /

  “Aşk-ı Nebî Sergisi”, New York Türk Evi'nde

  Önemli hattatların eserlerinden oluşan “Aşk-ı Nebî Sergisi”, İstanbul'un ardından Cumhurbaşkan R. Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile dün New York'ta Türk Evi'nde açıldı.

 • G.Saray Ersun Yanal'ı istiyor iddiası! /

  G.Saray Ersun Yanal'ı istiyor iddiası!

  Galatasaray'daki kötü gidişe paralel olarak flaş iddialar gelmeye devam ediyor.

 • Başörtüsü Ortaöğretimde serbest /

  Başörtüsü Ortaöğretimde serbest

  Başbakan Yardımcısı Arınç "MEB'e bağlı okullardaki öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte yer alan 'başı açık' ibaresi yürürlükten kaldırıldı" dedi.

 • IŞİD Fransa'yı tehdit etti /

  IŞİD Fransa'yı tehdit etti

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Amerikan ve Fransız ordusunun Irak’ta başlattığı hava operasyonuna cevaben tüm militanlarına, başta ABD ve Fransa olmak üzere uluslarası koalisyona katılan ülkelere karşılık vermeleri çağrısında bulundu.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js