Türkiye’de Otomobil Neden Pahalı?

Otomotiv’de kırdığımız rekor ne üretimde, ne satışta sadece otomobil üzerinden alınan vergilerde.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
türkiye’de otomobil neden pahalı?

Onur Arsever'in haberine göre, yurt dışında bir otomobil almak istediğinizde ödeyeceğiniz fiyat, otomobilin fabrika çıkış fiyatı üzerine eklenen KDV ve bazı ülkelerde alınan bizdeki karşılığı ÖTV olan vergilerin toplamı olarak belirleniyor.

Buraya kadar bizdeki durumdan farkı yok gibi duruyor. Sadece hesaplama sırasında farklı rakamlar kullanıyoruz. Bunu bir örnekle açıklayalım.

Otomobilinizi değiştirmek istiyorsunuz ve yaptığınız araştırmalar sonucunda size en uygun otomobilin Mercedes-Benz A150 olduğuna karar verdiniz. Seçtiğiniz modelin 19.11.2009 tarihli vergiler hariç fiyatı 17 bin 820 Euro. Bu fiyata herhangi bir vergi dahil değil. Yani otomobilin gerçek değeri bu.

Gelin şimdi buna tek tek vergileri ekleyelim ve ne kadar ödememiz gerektiğini bulalım. İlk olarak ÖTV vergisi hesaplanıyor. Almak istediğiniz otomobilin silindir hacimi 1600 cc’nin altında olduğundan ödemeniz gereken ÖTV oranı yüzde 37. Otomobilin fabrika çıkış bedeli üzerinden ödenen bu vergi 6 bin 593 Euro. ÖTV dahil fiyatınız 24 bin 413 Euro oldu. Bu değerin üzerinden şimdi birde yüzde 18 KDV’yi ekleyelim. 4 bin 394 Euro’da ödemeniz gereken KDV oluyor. Burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor. KDV otomobilin fabrika çıkış fiyatı üzerinden değil ÖTV’li fiyatı üzerinden ekleniyor. Yani verginin vergisini ödüyoruz. Bunun sonucunda toplam tutar 28 bin 807 Euro oluyor. Ama masraflarımız daha bitmedi. En son olarakta sigorta ve plaka masrafları (örnek olarak verdiğimiz Mercedes Benz A150’de bu değer 422 Euro) eklenerek tüketicinin cebinden çıkacak rakam belirleniyor.

Fabrika çıkış fiyatı 17 bin 820 Euro olan otomobiliniz tüm vergiler, plaka ve sigorta masrafları eklendikten ve gereken yuvarlamalar yapıldıktan sonra 29 bin 230 Euro oluyor. Yani 11 bin 410 Euro vergi ödenmiş oluyor.

Çıplak fiyatın üzerinden alınan yüzde 64’lük vergi Türkiye’de otomobilin neden pahalı olduğunu açıklıyor sanıyorum. Açık açık hesaplayınca Türkiye’de otomobilin pahalı olmadığını sadece vergilerin yüksek olduğunu görüyoruz.

Eğer örneğimizi daha yüksek motor hacimli bir model üzerinden verseydik ÖTV oranı artacağından toplam ödenecek vergi oranı da artacak hatta fabirka çıkış fiyatını da aşacaktı.

Eğer devlet kanadından bu konuda bir düzenleme gelmez ise yakın zamanda Türkiye’de vergi alabilecekleri bir otomobil kalmayacağından bu kadar büyük bir gelirden olacaklar. Akaryakıtta ve diğer sarf malzemelerinden alınan vergiler ile kaybedilecek yan gelirleri saymıyorum bile. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türkiye’de Otomobil Neden Pahalı?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • Faruk Cumartesi, 00:49

  Doğan sahin kalksa ne ollur vergi kalkacak mi :)Halk sessini cikarmasa Eşek gibi ödenek sorundayiz vergileri.Cousenlerim son Model Bmw le geliyor cousen kaca aldin diye sordum 10.000Euro vay anam vay biz nerdeyse Arabay binmekten vazgecip Eşe ye bincez yaaa :)
 • Mert Cumartesi, 00:42

  Bu Devlet ne kadar uyanık aliıyorlar vergi indiriyorlar cebe.Baksane Bakan dan tut Başbakana kadar villa da oturuyorlar ve son model arabalara biniyorlar.Biz Eşek gibi vergi ödeyelim.Ben Bmw almak istiyorum bakıyorum interneten ne kadar pahali.Almanya da 2.000 Euro ya ve ya nebilim 6.000Euro felan ne güzel Bmw ler var.Biz burda bir iyi araba alma ya kalsak 35.000 Tl den Başlıyor ve rakam yükseliyor bu nasıl iş ya.
 • prolen Pazartesi, 13:21

  piyasadan doğanlarla şahinleri kaldırsan piyasa kendine gelir.
 • merd Çarşamba, 18:25

  kimse sesini çıkarmazsa paşa paşa öderiz onlarda saraylarda oturur.
 • fenomen Pazartesi, 00:07

  vatandaşını öpen başka ülke var mı? ancak kabile ve avcı toplayıcı olanlar yapar belki.... devlet doğru dürüst vergi toplayamıyor acısını oto ve benzin den çıkarıyor,ben oto üreticisi olsam toyota falan fabrikayı derhal başka ülkeye taşırım bu vergilerin anlamı üretim yapma salak git paranı faize yatır demek
 • rıza Perşembe, 16:45

  Bide euro yüksek bizde, onu devreye koy paramız değersiz ama maaşlar yüksek tabi 900 tl
 • HAKAN Perşembe, 13:46

  SEBEBİ BİZ TÜRK HALKI
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Salı, 12 Ağustos

 • ali Pazar, 18:35

  bmw 3 serisi araç 28,000 avro
  bizde 102,000 tl.
  aradaki fark devlete gidiyor.yani 3 araba parası verip 1 arabamız oluyor.diğer 2 araç devlete kalıyor.
 • NAZIM Pazartesi, 00:00

  BİZ EŞŞEK OLMAYA DEVAM EDERSEK DAHA ÇOOOKK EZİLİRİZ BU YÜKLERİN ALTINDA. HİÇ Bİ ALLAHIN KULUDA ARKADAŞ BU ARABA İŞİ ARTIK ZARURİ BİR İHTİYAÇ BU VERGİLERE KARŞI ÇIKALIM DEMİYOR. AZİZ NESİN NERDESİN
 • Adnan Cuma, 00:00

  Türkiyede buda var. 2.el arabalarin fiyatlar nerdeysi sifir araclarin fiyatlarina tutuyor. Avrupadaysa 2 el araclarin fiyatlari yildan yila düsüyor.
  Avrupada adamlar lux araclar kolay biniyorlar.
  Bizim Türkiyede adamlar tofaslara zor biniyorlar.
 • dartanyan Cuma, 00:00

  en azından 2. el eski otomobillerden vergi cart curt almasalar .bu zamanda arabasız olmuyor.az gelirli insanımızda araba sahibi
  olsun.zaten yakıt çok pahalı,asgari ücretli biri işe gidip gelmeye kalksa maaşı yakıta gider.
 • Erkan Cuma, 00:00

  türkiyede otomobil aldığımız zaman bir otomobilde devlete almış oluyoruz.. 1600cc ve altındaki motor hacimlerine sahip olan bir otomobilin toplam vergisinin %64 olması büyük bi rezalet.. en azından %50 veya altında olması hem alıcı için hemde devlet için makul ve dengeli olacağının kanısındayım..ben devletime acırım ama devlet bana acımıyor basıyor vergiyi.. araba alması bitti kullanabilsek gezebilsek keşke.. malum dünyanın en pahalı benzini türkiyede böle oluncada insanın ben niye araba aldım die düşünmesi çok doğal bişey olur..
 • Önder Salı, 10:17

  arkadaşlar niye öyle diyorsunuz ya devletimize. Devletimiz en iyisini yapıyor. Hatta bence az bile yapıyor. Çünkü Bizim güzel insanlarımız o kadar zengin ki, b segmenti bir arabaya (küçük araç) 37 - 40 milyar rahatça verebiliyor. C segmenti bir arabaya (orta boyutlu araç) rahatça 45 - 60 milyar. Biraz lüks bir arabaya (mercedes, bmw vb), çok çoook rahatlıkla 80 - 120 milyar arasında para verebilen, para babası insanlarımız var. Birde diyorlar ki Türkiyede ekonomik kriz var. Yok öyle bir kriz. Araba satışlarına bakınca, ve bu fiyatlarla alınan on binlerce arabaya bakınca, devlet az bile vergi alıyor fikrimce. Maşallah allah daha çok versin milletimize. Ne mutlu bu kadar vergi ödeyebilen milyonlarca zengin insana sahibiz bence..!!
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazartesi, 26 Temmuz

 • Malesef Pazartesi, 12:44

  Devlet, orta durumlu ve geliri dusuk insanlar evde mal gibi otursunlar diye elinden geleni yapiyor. Hersey luks geliyor bir sure sora insana. Benzine bak ya 4 lira olacak nerdeyse onumuzdeki sene. Dunya uzerinde milletini mutsuzluga surukleyen baska bir ulke yok sanirim.
 • ahmet Pazar, 18:25

  biz eşşek olduktan sonra semer vuran çok olur. aslında bu olay tam avrupa insan hakları mahkemsenin bakacağı tarzda. devlet hem fahiş vergi uyguluyor hem kendi uyguladığı vergiyede vergi uyguluyor. Resmen devlet egemenliği altındaki insanlara ekonomik olarak işkence yapıyor. yada soyuyor. yazık yaızk dünya üzerinde başka bir ülke varmıdır acaba bu kadar keriz durumuna düşürülen
 • cengiz Pazartesi, 23:21

  böyle vergi uygulanan bir ülkede yaşamak istemiyorum

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.