twitterfacebook

Güneş enerjisi ile nasıl tasarruf yapılır?

güneş enerjisi ile nasıl tasarruf yapılır?
Güneş enerjisi ile elektrik giderlerinizi nasıl düşürebilirsiniz?

Güneş dünyada hayatın vazgeçilmezidir, ancak güç kaynağı olarak kullanımda kömür ya da petrol ile yarışamıyor. Ancak son zamanlarda teknolojik avantajların kombinasyonu ve çevresel faktörlerin önem kazanmasıyla alternatif yakıt kaynaklara olan ilgi gittikçe artıyor.

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, güneşin gücü evinize ve hayatınıza daha temiz ve çevreci bir yolla dahil oluyor. Her zaman sizin yanınızda olan güneş sayesinde evinizde şu avantajlara sahip olarak elektrik tasarrufu yapabilir, hatta biraz daha ileri giderek kendi elektriğinizi bile üretebilirsiniz.

Evinizi pasif güneş gücüyle ısıtın: Güneş panellerinizi çatınıza monte etmeden önce, güneşin evinizi ısıttığından, yani evinizin yeterince güneş aldığından emin olun. Güneş enerjisini toplamak, depolamak ve dağıtmak için camları, duvarları ve zemini tasarlamak önemlidir. Evinizin kuzeye bakan cephelerinde daha koyu, ısıyı daha fazla emen malzemeler seçerseniz gün boyunca güneşin ışınlarını daha fazla alırsınız.

Evinizi güneşin gücüyle serinletin: Güneşi düşününce onu sıcaklıkla bağdaştırırsınız, peki güneşin evinizi serinletmek için de kullanılabileceğini biliyor musunuz? Serinlemek için doğal güçlerin avantajından yararlanıp evinizi serinletin. Bu sistem dünyada yaygınlaşmakta olduğu gibi ülkemizde de güneş enerjisiyle soğutma faaliyeti yapan firmalar mevcut.

Güneş panelleri: Birisi güneşin gücünden bahsedince bu siyah renkli paneller akla geliyor. Fotovoltaik paneller güneş ışığından gelen doğrudan enerjiyi hemen kullanılabilen ya da akülerde depolanabilen elektrik enerjisine çeviriyor. Böylece siz de güneş panelleri sayesinde evinizde büyük kolaylık yaşıyorsunuz.

Çamaşır ipi: Islak çamaşırlarınızı güneşte kurutma fikri biraz sıkıcı olabilir. Ancak yüksek güç tüketen kurutma makinelerinin kullanımının yaygınlaştığı günümüzde güneşin bu gücü çamaşır kurutmanın en doğal şeklidir ve havlularınızı ve perdelerinizi güneş ışığının altında yumuşacık kurutabilirsiniz.

Güneş enerjili su ısıtıcı: Suyu ısıtmak için yüksek miktarda enerji gerekiyor ve oldukça pahalıdır. Ev aletlerindeki enerji tüketiminin yüzde 30'unu oluşturuyor. Ancak hiçbirimiz sıcak su olmadan da yaşamak istemeyiz. Güneş enerjisiyle çalışan su ısıtıcılarına bir kere harcayacağınız bu parayı kısa süre içinde yerine koyabilir ve evinizin sıcak su masrafını bedavaya getirebilirsiniz.

Güneş enerjili dış aydınlatma: Güneş enerjisiyle çalışan dış ortam ve bahçe aydınlatmaları elektrik tesisatı gerektirmiyor. Bunları bahçenizde güneş ışınlarının en çok aldığı bölümlere yerleştiriyorsunuz. Kurması kolay, pratik ve güzel olan bu dış aydınlatma lambalarını aklınızdan çıkarmayın. Bu sistemi belediyeler de sokakların aydınlatmalarında ve trafik ışıklarında kullanabiliyor.

Güneş enerjili su pompaları: Suyunuz ısındı ve bunu bir yerden başka bir yere göndermeye ihtiyacınız mı var? Güneş enerjili su pompaları klima pompalarıyla aynı işlevi görüyor, ancak bu pompalar elektrik ya da herhangi bir yakıt gerektirmiyor.

Küçük elektronik cihazlar için güneş: Piyasada cep telefonlarınızı ya da laptoplarınızı şarj etmek için fotovoltaik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bazı cihazlar bulunuyor. Bu şekilde güneş enerjisi sayesinde cep telefonunuzu ya da diz üstü bilgisayarınızı kolayca şarj edebilirsiniz.

Bahçeniz için güneş: Bahçeniz zaten güneşe tabiidir. Ancak sadece bahçenizde çiçek yetiştirmek yerine güneş enerjili bahçe lambaları, çeşmeleriyle bahçenizi çok ucuza güzelleştirebilirsiniz.

ahaber.com

yayın : 3 Mayıs 10:09

güneş enerjisi tasarruf yapmak?

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • CHP'nin ilk cumhurbaşkanı adayı belli oldu!

  CHP'nin ilk cumhurbaşkanı adayı belli oldu!

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan parti grup toplantısı sona erdi. CHP'nin ilk gönüllü Köşk adayı Kamer Genç oldu.

 • Twitter'dan o iki hesaba karartma /

  Twitter'dan o iki hesaba karartma

  17 Aralık operasyonunun ardından ses tapelerini Twitter üzerinden paylaşılan o iki sayfa gizlendi.

 • Victor Hugo Müslüman mıydı? /

  Victor Hugo Müslüman mıydı?

  Fransız düşünür ve yazar Victor Hugo'nun Hazreti Muhammed için yazdığı 'Mahomet' şiirinin Türkçe'ye çevrilmesi beraberinde bir çok ihtimali de getirdi.

 • Olimpiyat'ta sezonun son derbisi /

  Olimpiyat'ta sezonun son derbisi

  Süper Lig'de sezonunun son derbisinde Beşiktaş Fenerbahçe ile bugün karşı karşıya gelecek. Atatürk Olimpiyat Stadı'nda saat 19.00'da başlayacak derbiyi hakem Halis Özkahya yönetecek.

 • Esed'in çirkin oyunu ortaya çıktı /

  Esed'in çirkin oyunu ortaya çıktı

  Suriye'de binlercce masum insanı katleden Beşşar Esed'in muhaliflere karşı büyük yalanı deşifre oldu.

 • Can Bonomo ölümden döndü /

  Can Bonomo ölümden döndü

  Şarkıcı Can Bonomo ile ekibini taşıyan araç, Gelibolu ilçesi yakınlarında kaza yaptı. Bonomo, kazayı sıyrıklarla atlattı.

 • Mescid-i Aksa'da İsrail dehşeti /

  Mescid-i Aksa'da İsrail dehşeti

  Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilere saldıran İsrail polisi 7 kişiyi yaraladı, 24 kişiyi de gözaltına aldı.

 • Soykırım iddialarına Van'dan cevap /

  Soykırım iddialarına Van'dan cevap

  Türk Tarih Kurumu, bir dönem Ermenilerin de yoğun olarak yaşadığı Van’dan soykırım iddialarına sempozyumla yanıt verecek. Akademisyenler, Ermeni meselesine farklı bakış açıları ortaya koyacak.

 • Facebook o şehrin de adını değiştirdi /

  Facebook o şehrin de adını değiştirdi

  Facebook, Van ve Şanlıurfa'nın ardından Kahramanmaraş'ın da adını değiştirdi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js