twitterfacebook

Güneş enerjisi ile nasıl tasarruf yapılır?

güneş enerjisi ile nasıl tasarruf yapılır?
Güneş enerjisi ile elektrik giderlerinizi nasıl düşürebilirsiniz?

Güneş dünyada hayatın vazgeçilmezidir, ancak güç kaynağı olarak kullanımda kömür ya da petrol ile yarışamıyor. Ancak son zamanlarda teknolojik avantajların kombinasyonu ve çevresel faktörlerin önem kazanmasıyla alternatif yakıt kaynaklara olan ilgi gittikçe artıyor.

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, güneşin gücü evinize ve hayatınıza daha temiz ve çevreci bir yolla dahil oluyor. Her zaman sizin yanınızda olan güneş sayesinde evinizde şu avantajlara sahip olarak elektrik tasarrufu yapabilir, hatta biraz daha ileri giderek kendi elektriğinizi bile üretebilirsiniz.

Evinizi pasif güneş gücüyle ısıtın: Güneş panellerinizi çatınıza monte etmeden önce, güneşin evinizi ısıttığından, yani evinizin yeterince güneş aldığından emin olun. Güneş enerjisini toplamak, depolamak ve dağıtmak için camları, duvarları ve zemini tasarlamak önemlidir. Evinizin kuzeye bakan cephelerinde daha koyu, ısıyı daha fazla emen malzemeler seçerseniz gün boyunca güneşin ışınlarını daha fazla alırsınız.

Evinizi güneşin gücüyle serinletin: Güneşi düşününce onu sıcaklıkla bağdaştırırsınız, peki güneşin evinizi serinletmek için de kullanılabileceğini biliyor musunuz? Serinlemek için doğal güçlerin avantajından yararlanıp evinizi serinletin. Bu sistem dünyada yaygınlaşmakta olduğu gibi ülkemizde de güneş enerjisiyle soğutma faaliyeti yapan firmalar mevcut.

Güneş panelleri: Birisi güneşin gücünden bahsedince bu siyah renkli paneller akla geliyor. Fotovoltaik paneller güneş ışığından gelen doğrudan enerjiyi hemen kullanılabilen ya da akülerde depolanabilen elektrik enerjisine çeviriyor. Böylece siz de güneş panelleri sayesinde evinizde büyük kolaylık yaşıyorsunuz.

Çamaşır ipi: Islak çamaşırlarınızı güneşte kurutma fikri biraz sıkıcı olabilir. Ancak yüksek güç tüketen kurutma makinelerinin kullanımının yaygınlaştığı günümüzde güneşin bu gücü çamaşır kurutmanın en doğal şeklidir ve havlularınızı ve perdelerinizi güneş ışığının altında yumuşacık kurutabilirsiniz.

Güneş enerjili su ısıtıcı: Suyu ısıtmak için yüksek miktarda enerji gerekiyor ve oldukça pahalıdır. Ev aletlerindeki enerji tüketiminin yüzde 30'unu oluşturuyor. Ancak hiçbirimiz sıcak su olmadan da yaşamak istemeyiz. Güneş enerjisiyle çalışan su ısıtıcılarına bir kere harcayacağınız bu parayı kısa süre içinde yerine koyabilir ve evinizin sıcak su masrafını bedavaya getirebilirsiniz.

Güneş enerjili dış aydınlatma: Güneş enerjisiyle çalışan dış ortam ve bahçe aydınlatmaları elektrik tesisatı gerektirmiyor. Bunları bahçenizde güneş ışınlarının en çok aldığı bölümlere yerleştiriyorsunuz. Kurması kolay, pratik ve güzel olan bu dış aydınlatma lambalarını aklınızdan çıkarmayın. Bu sistemi belediyeler de sokakların aydınlatmalarında ve trafik ışıklarında kullanabiliyor.

Güneş enerjili su pompaları: Suyunuz ısındı ve bunu bir yerden başka bir yere göndermeye ihtiyacınız mı var? Güneş enerjili su pompaları klima pompalarıyla aynı işlevi görüyor, ancak bu pompalar elektrik ya da herhangi bir yakıt gerektirmiyor.

Küçük elektronik cihazlar için güneş: Piyasada cep telefonlarınızı ya da laptoplarınızı şarj etmek için fotovoltaik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bazı cihazlar bulunuyor. Bu şekilde güneş enerjisi sayesinde cep telefonunuzu ya da diz üstü bilgisayarınızı kolayca şarj edebilirsiniz.

Bahçeniz için güneş: Bahçeniz zaten güneşe tabiidir. Ancak sadece bahçenizde çiçek yetiştirmek yerine güneş enerjili bahçe lambaları, çeşmeleriyle bahçenizi çok ucuza güzelleştirebilirsiniz.

ahaber.com

yayın : 3 Mayıs 10:09

güneş enerjisi tasarruf yapmak?

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans programlarında 30 bin 684, ön lisans programlarında 28 bin 328 olmak üzere üniversitelerde 59 bin 12 kontenjan boş kaldı.

 • Paralel operasyonda önemli gelişme /

  Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda, gözaltına alınan 75 emniyet mensubu hakkında ek gözetim süresi alındı.

 • TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat! /

  TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  Lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Uzmanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı sıralamaları açıklamadığı için liste oluştururken yüzdelik dilimlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.

 • Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var? /

  Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  İngiliz enerji devi British Gaz'da(BG) uzun yıllar görev yapan Mehmet Öğütçü, İsrail'in Gazze'ye (Gaza) yaptığı saldırıların altında yatan en önemli nedenlerden birinin de enerji olduğunu söyledi.

 • Gazze ve Türkiye /

  Gazze ve Türkiye

  Yeni Şafak'tan Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman, Akif Emre, Gökhan Özcan; Star gazetesinde Orhan Miroğlu, Halime Kökçe; Sabah gazetesinden Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu, Mehmet Barlas bugün neler yazdı?

 • İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi! /

  İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi!

  Apple iPhone 6'yı bu tarihte tanıtmayı planlıyor.

 • Bir yolcu uçağı daha düştü /

  Bir yolcu uçağı daha düştü

  Cezayirli yetkililer, Burkina Faso'dan kalkan Cezayir havayollarına ait 116 kişiyi taşıyan uçağın çöle düştüğünü duyurdu.

 • İsrailli hahamdan kan donduran çağrı /

  İsrailli hahamdan kan donduran çağrı

  İsrail'in Gazze katliamı sürerken Haham Dov Lior, tüm Filistinliler'in öldürülmesini istedi.

 • KPSS başvuruları bugün sona eriyor /

  KPSS başvuruları bugün sona eriyor

  Ortaöğretim ve ön lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için bugün son gün.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js