twitterfacebook

Yaşlılara Özel Cep Telefonları

yaşlılara özel cep telefonları
Cep telefonları sadece gençlere hitap etmiyor. Özellikle 3G'nin kullanıcıları arasında yaşlılar da var. Peki yaşlılar nasıl telefonlar istiyor?

Cep telefonu icat oldu dedelerin ve ninelerin, evlat-torun hasreti bir nebze olsun hafifledi. Hele de 3G çıktı, çok daha iyi oldu.

Aklına düştüğü an torunlarının yüzünü görebiliyorlar. Oysa ki çocuklar ve yaşlılar, ilk çıktığı zamanlarda kullanıcı profiline dahil bile edilmedi. Dolayısıyla cep telefonları, teknolojiye meraklı gençlerin ve orta yaşlıların kullanacağı varsayılarak tasarlandı. Evet, iletişimi sağlıyor hatta torunun yüzünü görmeyi vaat ediyor ama 50 yaş üstündeki biri için tuşlara basmak, karmaşık içeriğini çözmek, ekranda yazılanları okumak çileye dönüşebiliyor. Çünkü yaşlılar küçük tuşlar, küçük yazılar ve karmaşık menüleri sebebiyle cep telefonu kullanmakta çok zorlanıyor. Bu alet yaşlılar için hem çok elzem hem de çok zahmetli bir icat.

Kullanmakta zorlanıyor olmalarına rağmen son 3 yılda yaşlılar için cep telefonu satışında patlama oldu. Şengüller İletişim'in Sirkeci mağaza müdürü Özhan Öner, diğerlerine nispeten tuşları, ekranı ve yazıları daha büyük, menüsü daha basit olan modellerin çok satılmasından dolayı bu tespitte bulunuyor. Öner, özellikle Anneler ve Babalar Günü'nde bazı modellerin daha çok talep gördüğünü söylüyor.

Türkiye'de 50 yaş üstü kullanıcı daha çok Nokia'nın üç modelini (2330, 2630 ve 2680) ve Samsung C270 model cep telefonunu tercih ediyor. Ya da piyasaya ilk çıkan cep telefonlarını alıyorlar. Fiyatlarının uygun oluşu kadar kullanım kolaylığı da eski model cep telefonlarının satışlarını artırıyor.

Çocuklar için üretilen cep telefonlarının satışına başlanmış olmasına rağmen, yaşlılar için özel olarak üretilenler henüz Türkiye'ye gelmedi. Eski modellerle idare ediliyor. Çünkü yeni modellerin karmaşık menüleri kadar, ince ve minik tuşları yaşlıları zorluyor. Halbuki Avusturya'dan Emporia markası sırf onlar için üretim yapıyor. Acil arama tuşu, numaraları unutanlar için hatırlatma fonksiyonları, büyük yazılar yani kullanım kolaylıkları vaat eden bu cep telefonu dünyada büyük ilgi görüyor. İnternetten de sipariş edilebiliyor.

Yaşlıların kullanımına yönelik Çin markaları da var. Ayrıca yaşlılar için ev telefonu da üretiliyor. Numaraları hafızasında tutamayanlar için tuşlarının üzerinde fotoğraflar olan (kayıtlı numaraların yer aldığı tuşlarda isim yerine fotoğraf var) telefonlar üretilmiş. Hoparlörleri daha güçlü olduğu için ağır işitenlerin kolaylıkla kullanacağı modeller bunlar.

İşaret parmak yaşlıları, baş parmak gençliğine karşı

Dünyada cep telefonuyla hızlı mesaj yazma müsabakaları düzenleniyor. Bu yılın şampiyonu Singapurlu Ang Chuang Yang oldu. Cep telefonlarını baş parmağıyla kullanan gençliğin aksine yaşlılar numarayı işaret parmağıyla yazabiliyor.

Yaşlılara özel cep telefonları

Çünkü telefonu iki eliyle kullanıyor. Biriyle tutuyor, diğer elinin işaret parmağıyla numarayı çeviriyor! Bu eskinin çevirmeli telefonlarından kalma bir alışkanlık olsa gerek. Gerçi Iphone'ler "baş parmak devrimini" sona erdirdi deniyor. Zira bir elle tutup diğer elin işaret parmağıyla kullanmak gerekiyor. 
 

Kameralı telefonlar torunların fotoğrafını çekmek için alınıyor

50 yaş üstü cep telefonu kullanıcıları, alacakları cihazda şu özelliklerin olmasını istiyor:

Büyük tuşlu olsun. Çünkü kalın parmaklarıyla ince ve küçük tuşların birkaçına birden basıyorlar.

Ekranları ve yazıları büyük olsun.

Menüsü basit olsun. Karmaşık menüleri kullanamıyorlar. Çünkü çoğu telefonda, numara listesine ulaşmak için bile bir sürü tuşa basmak gerekiyor.

Acil arama butonu olsun. Hastalık, ani rahatsızlık ve unutkanlık durumlarında acil aramayı sağlayan bir tuş olsun.

Kameralı olsun ki torunların fotoğrafını çekebilsin ve aklına geldiğinde açıp bakabilsin.

Ses kalitesi iyi ve yüksek olsun. Duymakta zorlanan yaşlılar için gelen aramaların sesi yüksek çıksın.

Harfler tuşlara Türkçeye uygun taksim edilsin. Yani F klavyenin cep telefonlarına da uyarlanmasını istiyorlar.

yayın : 25 Ekim 19:05

yaşlı cep telefonu 3g ekran nokia samsung

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Hoca bize dua ediyor

  Hoca bize dua ediyor

  Darbecilikle suçlanan polisler hakkındaki dosya için ifade veren gizli tanık Fatih 25 Aralık'ı anlattı: Hocaefendi bu soruşturmayı yürütenlere dua ediyor' şeklinde konuşuyorlardı. Amaç hükümeti düşürmekti.

 • İşte yeni kimlik kartının tarihi! /

  İşte yeni kimlik kartının tarihi!

  Yerli teknoloji ile üretilecek elektronik kimlik uygulamasının 2015 yılı sonunda tamamlanarak vatandaşlara dağıtılacağı bildirildi.

 • Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı /

  Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı

  Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, yarın 18.00'den sonra fırtına ve hortum oluşabileceğini Marmara'da deniz seferlerinde aksaklıkların yaşanabileceğini bildirdi.

 • Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz /

  Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz

  Türkiyede satılan en ucuz sıfır araçlar hangileri? Türkiye’de satılan en ucuz sıfır arabalar...

 • İşte Köşk'ün A takımı! /

  İşte Köşk'ün A takımı!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık dönemindeki ekibini Çankaya Köşkü'ne taşıyor. Erdoğan ile uzun süre çalışan ekibin Köşk'teki görevleri belli oldu. First Lady Emine Erdoğan ise Köşk'te artık yeni bir ekiple çalışacak.

 • Süper Lig'de 2014 transferleri /

  Süper Lig'de 2014 transferleri

  Süper Lig'de 2014'ün ilk transfer sezonu bitti. İşte takımların transfer ettiği futbolcular...

 • MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak? /

  MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak?

  Açık öğretim okullarının 2014-2015 eğitim öğretim yılı 1. dönem kayıtları alınmaya başladı. Kayıt işlemler ve nakiller nasıl yapılacak? MEB Açıköğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman sona eriyor? İşte detaylar

 • Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti /

  Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

  Myanmar Yönetimi, Bangladeş’teki 2 bin 400 Arakanlı Müslüman mültecinin evlerine dönmesini kabul etti

 • Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır /

  Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır

  Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına ilişkin, "Doğru bir yaklaşım değil. Hepimizin devlet temsili anlamında muhatabı cumhurbaşkanıdır" dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js