İşte Boşanmanın 9 Sebebi

Birbirini seven çiftlerin, birbirlerine nasıl davranacaklarını bilmediklerinden dolayı boşanıyorlar. Boşanma konusunda aksine kadınlar daha gözü kara.

AİLE .
işte boşanmanın 9 sebebi

Sema Maraşlı'nın Haberi

İşte 9 önemli sebep;

Hemen her gün gazetelerde ülkemizde ki boşanma artışları ile ilgili haberler çıkıyor.Boşanma konusunda benim dikkatimi çeken şey: "Kadınlardaki gözü kara cesaret." Bana gelen maillerin çoğunda kadınlar sorunları anlatıp "Bunların çözüleceğine inanmıyorum, boşanmayı düşünüyorum." derken erkekler ise sorunları yazıyorlar arkasına "Boşanmayı düşünemiyorum bile çocuklarım var." diyorlar.

Toplumda genel bir yargı vardır: Pek çok kadın çocukları için kötü giden evliliğe katlanıyor. Oysa ben bunun tam tersi bir manzara görüyorum. Çocuklarının hatırı için evliliğini sürdüren çok erkek var.
Erkekleri anlamak zor değil.

Yaratılıştan gelen koruma duyguları ile çocuklarının huzursuz da olsa aile ortamında büyümelerinin daha iyi olacağını düşünerek kolay kolay boşanma kararı alamıyorlar. Ya da mükemmel kadını bulamayacaklarını düşündüklerinden evliliği sürdürmeyi tercih ediyorlar. 

Peki kadınlardaki bu cesaret nerden geliyor? "Mükemmel Adam" ı bulacaklarına olan inançları mı? Biliyorum ki çoğu, evlilikte duygusal ihtiyaçları karşılanmadığı için ayrılmak istiyor; ama boşanma sonrası istedikleri gibi bir hayat onları bekliyor da bunun için mi bu kadar çabuk karar verebiliyorlar?

Çalışan hanımların artmasıyla ekonomik özgürlük diyeceksiniz belki; ama çalışmayan hanımlarda da aynı cesaret var. Kadın: "Pazarda limon satar yine kocama eyvallah etmem." diyor.

Evlilik; kadının erkeğe maddi olarak ihtiyacı olduğu için devam eden bir kurum olmamalıdır. Herkesin bir şekilde karnı doyar. İki tarafın birbirine maddiyattan çok, bedenen ve ruhen sukûna erme, sevme ve sevilme gereksinimi için ihtiyacı vardır.

Erkek için yalnızlık zordur; ama bir kadın için yalnızlık daha da zordur. Kadında bağlanma ihtiyacı çok güçlüdür. Medya tarafından kadınlara özgürlük gazı pompalanıyor. Kadın kocası ile sorunlarını anlatırken arada bir ağzından "özgürlük" sözcüğü kaçıyor. "Ama ben de özgürüm"

Kadın; fıtratından gelen bağlanma arzusu ile evliliğinde kök salmak isterken, bir yandan da özgürlük ateşi ile uçmaya çalışırken, çırpınıp duruyor. Ne kök salabiliyor, ne de doğru düzgün uçabiliyor. Her şeyi bırakıp uçtuğunda da genellikle mutsuz oluyor.

Günümüzde boşanmalarda benim gözlemlediğim en önemli sebepler şunlar: 

1-Kadınların erkeklerle iktidar mücadelesine girmesi: Kadın ezilme korkusuyla, eşitlik ve özgürlük adına "benim dediğim olacak" davasında evliliğini kaybediyor.  
 
2-Aldatma: Toplumda çok fazla bekar ve dul hanım var. Böyle olunca erkekler için, eşi dışında çok fazla seçenek ortaya çıkmış oluyor. Bu seçenekler ve onlar tarafından talep görmek erkeklerin kafasını karıştırıyor. Evde de karısı ile sorunları olan erkeğin başka bir kadına kapılması pek de zor olmuyor. Sonrasında dağılan yuva ve erkeğin pişmanlığı pek bir işe yaramıyor. Sanal arkadaşlıklar da aldatma olaylarını artırıyor. 

3-Ailelerin etkisi: Genellikle erkeğin ailesinin boşanmalarda etkisi konuşulur bu doğrudur; ama günümüzde kadının ailesinin de erkeğin ailesi kadar, boşanmaları tetikleyici etkisi var. Kız anneleri kızlarının evliliklerinde çok fazla müdahiller.

Kızının akşam yemeğinde ne pişireceğine bile kendisi karar veren anneler var. Özellikle kızlarını okutmuş aileler "Biz kızımızı, koca kahrı çeksin, diye okutmadık." diyerek kızının evliliğinde onun yaptığı hatalarını görmeden, boşanmasına sebep olabiliyorlar.  
   
4-İletişim Hataları: Kadın-Erkek yaratılış farklılıklarına baktığımız zaman kadın ve erkek arasındaki iletişimin de farklı olması gerektiği ortaya çıkar. Bu bilinmediği zaman sorunlar boşanmaya kadar götürüyor. 
  
5-Maddi sebepler: Çalışan hanımlarda "benim de param var" davası, çalışmayanlarda ise "kimseden geri kalmama" derdi ile aşırı tüketim arzusu yine karı koca arasında önemli bir sorun haline geliyor. 

6-Yola getirme taktiği: Aileleri boşanmalara götüren en önemli sebeplerden biri de budur. "Boşanalım" diyen taraf, bunu gerçekte istemiyordur; fakat karşısındakini yola getirmek için bir taktik olarak kullanır. "Benim istediğim gibi olmuyorsan, ayrılalım o zaman." taktiği, genellikle tehdit eden kişinin elinde patlar.

Bu taktiği kullanan erkek sayısı azdır; daha çok kadınlar tarafından kullanılır. "Annemin evine giderim, ayrılırım, çocuklarını göstermem..." gibi tehditler, bir gün gerçeğe dönüşür.

Özellikle kocası çocuklarına düşkünse, kadın bunu koz olarak kullanıp, erkeğin çocuklarını kaybetmek istemeyeceğini düşünerek tehdit ve şantajla kocayı yola getirmeye, kendi istediği gibi bir koca yapmaya çalışır. Fakat iyi bir metot değildir. Kavgaların getirdiği kırgınlık ve kızgınlıkla birlikte boşanma inatlaşmaya dönüşüp inadına boşanılır.  
   
İnadına boşanan kadınlarda genellikle şu duygu vardır: "Benim gibisini bulamaz, gelip ayaklarıma kapanır." Fakat çoğu zaman durum böyle olmaz. Boşanma aşamasında erkek kadından iyice bıkmıştır; geri dönmeyi düşünmez, kısa zamanda başkasını bulup evlenir. Hiç kimse vazgeçilmez değildir. Kadına geride geç kalmış bir pişmanlık, çocukları ile hayat mücadelesi kalır.  
 
7-El ne der diye boşanmak: Özellikle aldatılan kadınlar, aldatma olayı etraftan duyulduysa evliliğini sürdürmek istediği halde, sırf başkaları ne diyecek, "Kocası aldattı; ama sesini çıkarmadı, yuttu." diyecekler diye kınanmamak için ayrılabiliyorlar. Oysa boşandıktan sonra bu kez başka sebeplerle "el ne der" diye rahatsız olacaklardır.

8-Hayalindeki eşi bulmak için: Aşk dizileri ve filmleri yüzünden, oradaki aşklar gibi bir aşk yaşama ve oradaki gibi bir sevgili-eş bulma hayali. Daha çok kadınlarda görülüyor. Kadın "Eşime baktığım zaman içim titresin istiyorum." diyor; ama içini titretecek erkek bulma hayali, çoğu zaman, yalnız yataklarda üşüme, şeklinde son bulabiliyor. Romantizm arzusu da boşanmalarda önemli bir etken oldu artık.    
  
9- Haklı sebepler ile boşanmak: Bazı durumlarda boşanmak gerçekten gerekir. Nasıl kangren olmuş kolu kesmek gerekiyorsa. Alkol,kumar, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar, cinsel sapkınlıklar, sevgisizlik, taraflardan birinin diğerine hayatı zindan etmeye kararlı oluşu, bir tarafın ısrarla ayrılma isteği...gibi sebepler olduğunda boşanmak kaçınılmaz olur. O zaman kimsenin kimseye diyecek sözü olamaz.

Fakat en üzücü olan; birbirini seven çiftlerin, birbirlerine nasıl davranacaklarını bilmediklerinden dolayı boşanmalarıdır. O zaman evlilik eğitimlerinin gerekliliği ortaya çıkıyor. Aile kurumunu korumak, şiddeti ve boşanmaları azaltmak için hem devletin hem de özel kuruluşların evlilik eğitimleri yapması gerekiyor. Yoksa bu gidişle Avrupa'yı bile geride bırakacağız gibi görünüyor.

Ben bir kaç yıldan beri bu konuda sayısını hatırlamadığım seminerler verdim, evlilik okulları yaptım. Fakat bu eğitimlerde ulaşabildiğimiz kişi sayısı sınırlı. Şimdi daha geniş kitlelere ulaşmak amacı ile evlilik okullarına gidecek zamanı ve imkanı olmayanlara da ulaşalım diye www.cocukaile.net internet sitemizde "Evlilik Okulu" yapmaya başladık.

Herhangi bir ücreti yok. Evli, bekar, kadın, erkek, herkes katılabilir. Verilen ödevleri yapacak, işi ciddiye alacak olanları okulumuza bekliyoruz.

Haber 7

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İşte Boşanmanın 9 Sebebi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • mahmutbey Pazartesi, 15:25

  en iyisi hiç evlenmemek. eğlenip yoluna devam etmek artık insanlar bunu hak edıyor. dürüstlük dürüst olana zarar veriyor.
 • masal Salı, 15:34

  kadın boşanmak isterse hemen boşanabılrmi nekadr zamanda gercekleşir
 • elif Pazartesi, 15:45

  Ela bence sen ne yapsanda bos birak ne hali varsa gorsun o seninle evlendi anasiyla degil o kadar merakliysa evlenmeseymis anasinin dizinin dibinde otursaymis silah zoruylami evlenmis yani
 • Sabiir Cuma, 04:18

  Yüreğine sağlık Sema Marasli kadin yada erkek herkes egosu kadar algılar.. Bu devirde bu zihniyet olduğu surece ... kimse kendine pay çıkarmaz acaba benim problem ne diye sorgulamaz? Allah korkusu olan! Sizi Allah Icin sevecek olan insanlarla evlenin! Büyük sorunlar cikmaz.
 • y.emre Pazartesi, 07:27

  bir de buradaki hanımlara bir şey sormak istiyorum.eşim de calışıyordu gelirlerimiz aynıydı.bütçelerimiz ayrıydı.ikinci evliliğimizdi.ona göre kirayı koca ödemeliymiş.yoksa kadın onu jigolo diye mı almışmış,parasına göz dikmiş derdi..siz ne düşünüyorsunuz
 • y.emre Pazartesi, 07:24

  Ben bir erkeğim.Sema hanımın düşünceleri bizlerin durumunu yansıtan gerçek düşünceler,tabiki kadınların hoşuna gitmiyor.ama hepsi bir gerçek..Dinimizde bir insan annes baba dede nineve torun hepsine bakmakla yükümlü.ama maalesef günümüz türk kadını kaynananm gelsin akşam yatıya kalmadan gitsin derdinde...DÜNYA TERSİNE DÖNDÜ.AYNI AKDINLAR kendi annelerini evlerine sıgdırıyor,erkekler ses çıkarmıyor.kaynana oldu mu ise kıyameti koparıyorlar BUNA SADECE MERHAMETSİZLİK DENİR.Allah merhamets etmeye merhamet etmeyecektir.sadece mantıklı düşünün
 • ADANALI Pazar, 23:41

  AYNEN KATILIYORUM,TV DEKİ EVLENME PROĞRAMLARI HER ŞEYİ ÖZETLİYOR.ORAYA ÇIKAN KADINLARIN ÇOĞUNUN SORDUĞU SORULARA Bİ BAKIN.(ERKEKLERİN DE TABİ Kİ KÖTÜSÜ VAR;ANCAK KADINLAR BENCE ÇOK DAHA ACIMASIZ VE HAYAL ALEMİNDE..)
 • boşanmamış Cuma, 14:38

  zavallı derviş...
 • Boşanmamış Cuma, 14:37

  Sayın Sema Maraşlı,
  Yazınızı çok üzülerek okudum, Yukarıdaki 9 sebebi kadınları küçümser ve aşağılayıcı nitelikte olduğunu düşünüyorum. Umarım kimse kendine bundan bir pay çıkarmaz. Hiçbir kadın bu yazıya layık değil çünkü.. Boşanmak isteyen kadınların nedenlerini hiç bu kadar yanlış ve küçümseyici bir şekilde özellikle de bir kadın tarafından dile getireceğini düşünememişim.
  Ama en çarpıcı madde; "el ne der" diye boşanmak maddesi, bu inanılmaz!!!! Bir kadın aldatılıyorsa "el neder" diye düşünmekten öte gururundan, sevgisizlikten bunu isteyebileceğini düşünememişsiniz bile. Son maddede de en önemli sebeplerden biri olan "aldatılmayı" da eklemeyi unutmuş veya kastılı olarak eklememişsiniz...
  Sizin gibi dar görüşlü insanların yazar olmaması gerekiyor.
  Bir kadın, erkekten farksız, her ne sebeple olursa olsun boşanmak isteyebilir. Bu onun en doğal hakkıdır... Herkes tarafından bu böyle biline...
 • ela Cuma, 22:46

  bende de aynı 1 haftadır ki sürekli olarak sürekli kavga kendimi geçtim ben temizlik yaparken kızımla bile ilgilenmiyor dün de kayın validem eşi falan geldiler araba alacaktık babası ile konuşurken orada eşime soru sordum onlar gittikten sonra kavga koptu sen kimsin babamla konuşurken sözümü kesiyorsun orada küfür hakaret aklınıza gelecek ne varsa saydı kişiliğime varana kadar hakaret artık ne yapacağımı şaşırdım annesine babasına saygısız bir hareket yapmadım annesinin yaptığı hatada bile beni suçluyor gelin hep alttan alacak
 • nalan Pazartesi, 15:48

  madem annesi hakkında konuşunca kızıyor başka sorun yok senin gibi olsam annesi hakkında konuşmam.Ne küfür yerin ne de sorun çıkar, biter
 • Sebnem Pazartesi, 15:33

  Bende hic bi saygisizlik etmeden asimin annesine..esim bana kufur ediyor! Benimkide bi enteresan.. Ben agzimi acip hic kimseye omrum boyunca saygizilik etmedim ama kucuk bisey annesindn soyledigimde hemen kufur ediyor bana! Aglamaktan gozlerimde yas kalmadi.. Benim yerimde olsaniz naparsiniz..
 • Nihal Perşembe, 02:22

  Evlilik sans meselesi. Bir bakiyorsun, eli yüzü düzgün ve melek kalpli hatunlar, bir deger bilmezin eline düsmüs, bir de bakiyorsun ne yemek yapar, ne temizlik yapar, ne calisir ama kocasi kralice gibi davranir ona, yerlere göklere sigdiramaz. Erkekler icinde bu gecerli. Sans iste. Kimse bosanmak istemez, bosanan insanin gercekten bogazina kadar gelmistir artik dayanamiyordur. Yoksa kurulan bir yuvayu keyif icin kimse yikmaz. Bir evlilikte iki tarafinda her konuda mücadele etmesi gerekir, evliligi birlikte el ele omuz omuza insa etmeleri gerekir. Tek tarafli olmuyor. Tek tarafli olunca yükü cok olan köle, yükü az olan padisah gibi yasiyor. E sonunda da köle isyan ediyor dogal olarak ve perde kapaniyor.
 • adv Pazar, 01:58

  İşinize gelmeyen yorumları yazım kuralı hatası diye yayınlamıyorsunuz.
 • adv Pazar, 01:57

  Bunları bir erkek yazmış belli. Kadınları hayalperest ve var olmayan bir idealin peşinde koşan, para kazanmaktan cesaret alarak bir anda boşanmaya karar verebilen akılsız fevri bireyler gibi göstermiş. Erkekler çok bekar ve dul hanım olduğundan ve bu hanımlar "bu erkeklere talepkar davrandığından" aldatıyormuş. Enteresan; her gün kıskançlıktan erkekler öldürüyor; her gün evli olduklarını saklayarak erkekler aldatıyor ya da buna yelteniyor. Böyle tavsiye olmaz danışmanlık hiç olmaz. İnsanın boşanmaya niyeti yoksa bile sizin aklınızla evlilikten soğur. Komiksiniz
 • modacı Çarşamba, 06:07

  Herkesin bir ayrı sebebi var ama sadece kadınlar haklı değil erkeklerde sabır yüksekliği var onada sabır diye biliyor bazen şakalar gerçek olup adı şiddetli gecimsizlik oluyor bence tokat vurdu diye polis çağırip evden uzaklaştırma veriyorlar esas sorun ordan büyüyor artık ben çok sadık birisiyim hamdolsun ama hergün yrgilanmaktan bıktım ve oyun oynama moduna girdim 2 tane facebook açtım farklı isimler karizma öyle bi oyun oynadım ki kendini öldürecek duruma geldi bende tartışma uyuzunden dolayi Karakolu olmuştum çok ağrım gitti çünki ben bir iş adamı sıfatı taşıyan esnafı beni polis arabasına bindirirlerken baktığımda herkes bana aşağılayıcı bakıyordu sanki dövmüsüm gibi banada uzaklaştırma verdiler bir ay mahkeme oldu 4 yılda hapis cezası aldım şimdi sagbukali olarak gözüküyorm peki ben bu durumda ne yapıyim sayın çok bilmiş bayan lar çocuklarda rezil oldu bir erkeğin çabası çalışma gayreti neicindir ailesini kimseye muhtaç etmemek peki bayanlar napiyon ogrenmisler polis aramayı bağırsak polisi ara vur
 • ERDAL KARA Perşembe, 10:03

  Yazılarınızı okudum,,evlilikte huzursuzluk problemleri yaşayan inlanlar için bir nebze faydalı olabilecek konulara deyinmişsiniz...
  benim deyineceğim bir konu var..bende eşimden boşanmak üzereyim,olayıda şöyle anlatayım..Eşimle zaman zaman fikir uyuşmazlıklarından dolayı tartışmalarımız oluyordu, bigün yine tarrtıştığımızda eşim ağır bir yakıştırma yaptı bana kaldırılması zor bir kelme söyledi bende tokat attım..ve eşim 155 i arayarak polis çağırdı karakola gidip şikayet etti beni ..akabinde mahkemi 6 ay evden uzaklaştırma verdi bana,,şimdi ne evime gidebiliyorum ne çocuğumu görebiliyorum nede kalacak bir yerim var..bu sebeple evliliğimize dahada büyük zarar geldi....şiddeti engellemeye yönelik çıkartılan kanunlar,kadınların artniyetlerine alet olmuş..Ben evden uzaklaştırılarak bukadar sıkıntılara maruz bırakıldım diye boşanacağım...Yuvamın yıkılmasındaki asıl suçluda Bu kanunlar, bu kanunları uygulayanlar, ve bu kanunları çıkartanlardır....Bu dünyada onlara hesep soran yok,,ALLAH HESAP SORSUN..
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Salı, 12 Ağustos

 • hzn Çarşamba, 18:19

  bir yazı ancak bu kadar yanlı olabilir......neredeyse erkeklerin hepsinin bir melek olduğunu düşünücem....
 • derviş Perşembe, 22:29

  bu yazıyı yazanın eline yüreğine sağlık.1-3-4-8 sanki biten evliliğimi anlatıyor.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.