twitterfacebook

Normal Doğumun Faydaları

normal doğumun faydaları
Normal doğumun faydası hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından saymakla bitmez. Bilinçli bir normal doğum için egzersizler önemli... İşte size tavsiyeler...

Anne adaylarının en büyük korkularından biri doğum sırasında yaşayacağı ağrılar. Birçok anne adayı, bu nedenle sezaryen yaptırmayı tercih ediyor.

Hamilelik süresince yapılan egzersizler ile bu korkuyu aşmak ve doğumu daha kolay hale getirmek mümkün. Bu nedenle Sema Hastanesi, doğumu kolaylaştıracak egzersiz programları başlattı.

Anne adayları hem sağlıklı bir bebeğe sahip olmak hem de sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirmek ister. Fakat hamilelik süresince fiziksel sıkıntıların yanında manevi sıkıntılar da baş gösterir. Doğumun nasıl olacağı, bebeğin sağlık durumu, doğum sancısının yoğun olup olmayacağı gibi sorular henüz doğum anı gelmeden anne adaylarının zihnini meşgul eder ve korku yaşamasına neden olur. Birçok anne adayı, sırf bu korkular yüzünden daha hamileliğin başında sezaryen yaptırmaya karar verir, normal doğumun sözünü dahi ettirmez. Oysaki, normal doğum hem anne hem de bebek açısından sezaryene göre çok daha sağlıklıdır.

Anne adaylarının bu korkularını gidermek amacıyla Sema Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, egzersiz programları başlattı. İki haftadır devam eden uygulama ile hastanede her salı günü bir saat egzersiz yapılıyor. Doğum koçu Başak Kutlu Atay, anne adaylarına; doğum sırasında nasıl ve ne sıklıkla nefes almaları gerektiğini, sancılarla nasıl başa çıkabileceklerini, bebeklerine yeterli oksijen gitmesi için hangi pozisyonda ne kadar süre ile kalabileceklerini uygulamalı bir şekilde anlatıyor. Kendisi de hamile olan Atay, anne adaylarının korkularını çok iyi anladığını fakat korktukları için sezaryen olmamaları gerektiğini söylüyor. Atay, "Anne adayları egzersiz yaparak kendilerine olan güvenlerini artırabilir, bebeklerinin ihtiyaç duyacağı yetiler kazanabilir. Üstelik gevşeme egzersizleri, gebelik sırasında plasentaya giden kan akımını artırıyor. Bu da doğumda stresi ortadan kaldırıp ağrılarla baş edebilmeyi sağlıyor." diyor. Egzersizlerin seans ücreti ise 10 TL.

***

Gebelikte egzersizin yararları


- Doğum anında rahat ve derin soluk alabilmeyi kolaylaştıran kalça, karın ve bacaklardaki kas gruplarını yönetebilmeyi öğretiyor.
- Doğum sonrası normal kiloya dönmeyi kolaylaştırıyor.
- Doğum süresini kısaltıp kolaylaştırdığı gibi, bebeğin sağlığı için de yarar sağlıyor.
- Emzirme başarısını artırıyor.
- Doğum sancılarını küçümsenmeyecek biçimde azaltıyor.
- Sağlığa olduğu kadar güzelliğe de hizmet ediyor.
- Kan dolaşımını düzenleyerek cildin beslenmesini sağlıyor, duruşu düzeltiyor, vücudunuzu tanımanızı öğretiyor.
- Korkuyu unutturarak güven kazandırıyor.


***

Normal doğumun faydaları

Gülçin Demirdöven (Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı): Kontrollerde herhangi bir terslik söz konusu değilse normal doğum yapılmasını tavsiye ediyoruz. Gebelik sırasında veya son dakikada problem çıkarsa sezaryen yapılabilir. Sezaryende 4-5 gün hastanede kalınması gerekebiliyor. Günlük işler, ancak 5-6 günden sonra yapılabiliyor. Ameliyat sonrası ağrı olabiliyor. Normal doğumun en önemli avantajı, annenin birkaç saat içinde bütün aktivitelerini yapar hale gelmesi. Anneler, çok kısa sürede bebeklerini emzirmeye başlıyor. Üstelik hastanede kaldıkları süre de çok kısa. Doğum sonrası ağrı da olmuyor. Hem bebek açısından çok fazla yararı var. Bebek doğum sırasında sıkıştığı için akciğerleri soluk alıp vermeye daha hazırlıklı hale geliyor.

yayın : 7 Mart 13:48

doğum anne adayları anne hamilelik egzersiz sezaryen sema hastanesi normal doğum

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans programlarında 30 bin 684, ön lisans programlarında 28 bin 328 olmak üzere üniversitelerde 59 bin 12 kontenjan boş kaldı.

 • Paralel operasyonda önemli gelişme /

  Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda, gözaltına alınan 75 emniyet mensubu hakkında ek gözetim süresi alındı.

 • TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat! /

  TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  Lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Uzmanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı sıralamaları açıklamadığı için liste oluştururken yüzdelik dilimlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.

 • Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var? /

  Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  İngiliz enerji devi British Gaz'da(BG) uzun yıllar görev yapan Mehmet Öğütçü, İsrail'in Gazze'ye (Gaza) yaptığı saldırıların altında yatan en önemli nedenlerden birinin de enerji olduğunu söyledi.

 • Gazze ve Türkiye /

  Gazze ve Türkiye

  Yeni Şafak'tan Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman, Akif Emre, Gökhan Özcan; Star gazetesinde Orhan Miroğlu, Halime Kökçe; Sabah gazetesinden Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu, Mehmet Barlas bugün neler yazdı?

 • Bir yolcu uçağı daha düştü /

  Bir yolcu uçağı daha düştü

  Cezayirli yetkililer, Burkina Faso'dan kalkan Cezayir havayollarına ait 116 kişiyi taşıyan uçağın çöle düştüğünü duyurdu.

 • İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi! /

  İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi!

  Apple iPhone 6'yı bu tarihte tanıtmayı planlıyor.

 • İsrailli hahamdan kan donduran çağrı /

  İsrailli hahamdan kan donduran çağrı

  İsrail'in Gazze katliamı sürerken Haham Dov Lior, tüm Filistinliler'in öldürülmesini istedi.

 • KPSS başvuruları bugün sona eriyor /

  KPSS başvuruları bugün sona eriyor

  Ortaöğretim ve ön lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için bugün son gün.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js