twitterfacebook

Çocuğun Zekası Nasıl Gelişir?

çocuğun zekası nasıl gelişir?
Zeka gelişiminde ilk sırayı genetik faktörler alsa da, sağlıklı bir hamilelik ve anne babanın bilinçli yaklaşımı, çocuklarda zeka gelişimini etkiliyor...

Çocukların sevgi dolu sıcak bir ortamda yetişmesi ve eğitiminde özel çabalar sarf edilmesi onun zekâsını olumlu etkiler. Anne adayının sağlıklı bir hamilelik geçirmesi, çocuğa zaman ayrılması, beraber kitap okunması faydalı olur. Ayrıca beyin gelişmesine yardımcı olacak egzersizlerle spor faaliyetlerini ihmal etmemek gerekir.

Hiç kuşkusuz her anne ve baba çocuğunun toplumsal yaşamda akıllı, zeki ve başarılı bir birey olmasını ister. Zekâ dediğimiz kavram ise öğrenme, algı, hafıza, probleme yönelik çözümler üretebilme gibi çeşitli kavramlardan oluşur.

Zeka gelişimini etkileyen en önemli faktörlerin başında genetik faktör gelir. Ancak kalıtsallığın yanı sıra çevrede bulunan uyarıcılar, aile, inançlar, kültür ve çocuğun kendi çabaları da yetenekleri geliştirmede etkili olmaktadır.

Özellikle çocuğun ilk yıllarında zihinsel ve duygusal olarak sevgi dolu sıcak bir ortamda yetişmesi ve nitelikli bir eğitim alması çocuğun zekâ potansiyelini en verimli şekilde kullanabilmesi ve geliştirebilmesi için gereklidir. İşte bu noktada anne ve babalara çok önemli görevler düşmektedir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE STRESTEN UZAK DURUN

Mutsuz ve huzursuz bir ortamda yaşanan hamilelik süreci annenin bebeğiyle olan ilişkisine yansımaktadır. Anne çocuğuyla gerekli olan duygusal bağı kuramamakta ve çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

ÇOCUĞUNUZA ZAMAN AYIRIN

Bebeklikten itibaren fiziksel ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra duygusal ihtiyaçların karşılanmasına da önem verilmelidir. Bu nedenle çocuğa güven duygusunu vermek, değerli olduğunu hissettirmek, onunla oyun oynamak gerekir. Onunla ilgilenmek ve zaman ayırmak onların akademik ve sosyal başarılarının artmasına katkı sağlayacaktır.

SORU SORMASINI ENGELLEMEYİN

Çocuklar dünyayı yeniden keşfetmeyi çok severler. Onların bu merak duygularını teşvik edecek şekilde davranmak gerekir. Çocuk her soru sorduğunda sabır ve hoşgörüyle anlayabileceği şekilde cevaplar vermeli, kendisini ifade etmesine fırsat tanınmalıdır. Onunla konuştukça kelimeleri anlama, kullanma, cevaplama yeteneği artacaktır.

KİTAP OKUMA SAATİ DÜZENLEYİN

Kitap beynin gelişiminde olan uyarımı aktif olduğundan çok küçük yaşlardan itibaren çocuğa renkli masal kitapları alarak sadece resimlerden oluşan yazısız kitaplar anlatılmalı. Çocuğun ilerleyen dönemlerinde ise bu konuyla ilgili kitabı sevdirmeye yönelik çalışmalar yapılabilir. Aile olarak günün sonunda bir saat belirleyip hep birlikte kitap okuyun. Kültürel içerikli veya bilimsel konular içeren gazete ve dergilere abone olması için teşvik edin.

YAŞINA UYGUN OYUNCAK ALMAYI TERCİH EDİN

Çocuklar oyun oynarken sınıflama, karar verme, problem çözme gibi birçok zihinsel işlemi gerçekleştirdiğinden onların gelişimine katkı sağlayacak, dikkatini geliştirebilecek yaş düzeyine uygun eğitsel oyuncaklar seçilmelidir.

BEYİN GELİŞİMİNE KATKIDA BULUNACAK EGZERSİZLER YAPTIRIN

Yüzme, bisiklete binme, basketbol gibi yapılan spor aktivitelerle vücuttan beyne giden sinyaller daha aktif hale gelmektedir. Satranç, mantık soruları ve bulmacalar da hafıza merkezi üzerinde önemli katkılar sağlar.

DİĞER ELİNİ KULLANMASINI İSTEYİN

Beynin her iki bölgesini daha aktif çalışır hale getirebilmek için çocuğunuz günlük hayattaki işlevlerini hangi eliyle yapıyorsa diğer elini kullanmasını isteyin. Örneğin sağ eliyle yazı yazıyorsa sol eli ile yazmayı denemesini söyleyin. Sol eliyle yazmayı başarana kadar bunu devam ettirin.

yayın : 19 Mayıs 11:47

çocuk sağlığı zeka gelişimi

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • 'Istıraptan kaçmak yerine onunla yüzleşmeliyiz'

  'Istıraptan kaçmak yerine onunla yüzleşmeliyiz'

  Şair, psikiyatr Prof. Dr. Kemal Sayar ile yeni kitabı “Beni Sessiz de Sevebilir misin” üzerinden içinde şiir, aşk, ıstırap, mutluluk, hüzün, Gazze, vicdan ittifakı, psikiyatri geçen güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

 • Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı /

  Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yargı kurumları ve mensupları, yargıya sirayet etmeye çalışan, etki altına almaya çalışan siyasi, ideolojik ve zümrevi gruplara karşı dikkatli ve cesur olmalı" dedi.

 • Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması /

  Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Arzumuz şudur; özellikle garantör ülkeler olarak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa aynı şekilde Yunanistan'ın da bu görevini yapmasıdır" dedi.

 • Davutoğlu'ndan vekillere ilk talimat /

  Davutoğlu'ndan vekillere ilk talimat

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti milletvekillerine gönderdiği mesajda ilk talimatını verdi.

 • Hastalıklara iyi gelen meyveler /

  Hastalıklara iyi gelen meyveler

  Hangi meyve hangi hastalığa iyi geliyor. İşte meyvelerin inanılmaz faydaları...

 • TEOG nakil başvuruları başladı /

  TEOG nakil başvuruları başladı

  TEOG sonuçlarına göre yapılan birinci nakil işlemleri sonucunda boş kalan 13 bin 398 boş kontenjan için ikinci nakil başvuruları bugünden itibaren alınmaya başlanacak. Bu hafta alınacak nakil başvuru sonuçları ise 5 Eylül Cuma günü açıklanacak.

 • Emniyet'te 3'üncü dalga operasyonu /

  Emniyet'te 3'üncü dalga operasyonu

  İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı'nın da bulunduğu bazı polisler gözaltına alındı.

 • AK Parti iç barışın teminatıdır /

  AK Parti iç barışın teminatıdır

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez AK Parti Grup Toplantısı'nda vekillere hitap etti.

 • Bakan Yılmaz'dan 'bedelli' müjdesi /

  Bakan Yılmaz'dan 'bedelli' müjdesi

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yüzbinlerce insanın beklediği bedelli askerlikle ilgili konuştu.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js