Çocuğun Zekası Nasıl Gelişir?

Zeka gelişiminde ilk sırayı genetik faktörler alsa da, sağlıklı bir hamilelik ve anne babanın bilinçli yaklaşımı, çocuklarda zeka gelişimini etkiliyor...

AİLE .
çocuğun zekası nasıl gelişir?

Çocukların sevgi dolu sıcak bir ortamda yetişmesi ve eğitiminde özel çabalar sarf edilmesi onun zekâsını olumlu etkiler. Anne adayının sağlıklı bir hamilelik geçirmesi, çocuğa zaman ayrılması, beraber kitap okunması faydalı olur. Ayrıca beyin gelişmesine yardımcı olacak egzersizlerle spor faaliyetlerini ihmal etmemek gerekir.

Hiç kuşkusuz her anne ve baba çocuğunun toplumsal yaşamda akıllı, zeki ve başarılı bir birey olmasını ister. Zekâ dediğimiz kavram ise öğrenme, algı, hafıza, probleme yönelik çözümler üretebilme gibi çeşitli kavramlardan oluşur.

Zeka gelişimini etkileyen en önemli faktörlerin başında genetik faktör gelir. Ancak kalıtsallığın yanı sıra çevrede bulunan uyarıcılar, aile, inançlar, kültür ve çocuğun kendi çabaları da yetenekleri geliştirmede etkili olmaktadır.

Özellikle çocuğun ilk yıllarında zihinsel ve duygusal olarak sevgi dolu sıcak bir ortamda yetişmesi ve nitelikli bir eğitim alması çocuğun zekâ potansiyelini en verimli şekilde kullanabilmesi ve geliştirebilmesi için gereklidir. İşte bu noktada anne ve babalara çok önemli görevler düşmektedir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE STRESTEN UZAK DURUN

Mutsuz ve huzursuz bir ortamda yaşanan hamilelik süreci annenin bebeğiyle olan ilişkisine yansımaktadır. Anne çocuğuyla gerekli olan duygusal bağı kuramamakta ve çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

ÇOCUĞUNUZA ZAMAN AYIRIN

Bebeklikten itibaren fiziksel ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra duygusal ihtiyaçların karşılanmasına da önem verilmelidir. Bu nedenle çocuğa güven duygusunu vermek, değerli olduğunu hissettirmek, onunla oyun oynamak gerekir. Onunla ilgilenmek ve zaman ayırmak onların akademik ve sosyal başarılarının artmasına katkı sağlayacaktır.

SORU SORMASINI ENGELLEMEYİN

Çocuklar dünyayı yeniden keşfetmeyi çok severler. Onların bu merak duygularını teşvik edecek şekilde davranmak gerekir. Çocuk her soru sorduğunda sabır ve hoşgörüyle anlayabileceği şekilde cevaplar vermeli, kendisini ifade etmesine fırsat tanınmalıdır. Onunla konuştukça kelimeleri anlama, kullanma, cevaplama yeteneği artacaktır.

KİTAP OKUMA SAATİ DÜZENLEYİN

Kitap beynin gelişiminde olan uyarımı aktif olduğundan çok küçük yaşlardan itibaren çocuğa renkli masal kitapları alarak sadece resimlerden oluşan yazısız kitaplar anlatılmalı. Çocuğun ilerleyen dönemlerinde ise bu konuyla ilgili kitabı sevdirmeye yönelik çalışmalar yapılabilir. Aile olarak günün sonunda bir saat belirleyip hep birlikte kitap okuyun. Kültürel içerikli veya bilimsel konular içeren gazete ve dergilere abone olması için teşvik edin.

YAŞINA UYGUN OYUNCAK ALMAYI TERCİH EDİN

Çocuklar oyun oynarken sınıflama, karar verme, problem çözme gibi birçok zihinsel işlemi gerçekleştirdiğinden onların gelişimine katkı sağlayacak, dikkatini geliştirebilecek yaş düzeyine uygun eğitsel oyuncaklar seçilmelidir.

BEYİN GELİŞİMİNE KATKIDA BULUNACAK EGZERSİZLER YAPTIRIN

Yüzme, bisiklete binme, basketbol gibi yapılan spor aktivitelerle vücuttan beyne giden sinyaller daha aktif hale gelmektedir. Satranç, mantık soruları ve bulmacalar da hafıza merkezi üzerinde önemli katkılar sağlar.

DİĞER ELİNİ KULLANMASINI İSTEYİN

Beynin her iki bölgesini daha aktif çalışır hale getirebilmek için çocuğunuz günlük hayattaki işlevlerini hangi eliyle yapıyorsa diğer elini kullanmasını isteyin. Örneğin sağ eliyle yazı yazıyorsa sol eli ile yazmayı denemesini söyleyin. Sol eliyle yazmayı başarana kadar bunu devam ettirin.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çocuğun Zekası Nasıl Gelişir?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.