Türkiye’nin nüfus olarak en büyük ili olan İstanbul, ligde mücadele eden 262 futbolcunun doğum yerlerine bakıldığında 38 futbolcuyla ilk sırayı aldı.
İstanbullu futbolcular, Antalyaspor, Gaziantepspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Ankaragücü, Denizlispor, Kasımpaşa, Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Kayserispor, Trabzonspor, Eskişehirspor, Manisaspor, Diyarbakırspor ve Bursaspor takımlarında forma giyiyor.
Kadrosunda en fazla İstanbul doğumlu futbolcuya yer veren takım ise Galatasaray oldu. Emre Güngör, Uğur Uçar, Aydın Yılmaz, Arda Turan, Mustafa Sarp ve Murat Akça Sarı-kırmızılıların İstanbul doğumlu futbolcuları.
Ligin en fazla futbolcuya sahip şehirleri değerlendirmesinde ikinci sırayı 28 ile İzmir, üçüncülüğü 16’şar futbolcuyla Ankara ve Trabzon illeri aldı.
Ligde yer alan takımlardan Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Kayserispor, Bursaspor, Manisaspor, Diyarbakırspor, Denizlispor, Sivasspor, Kasımpaşa, Ankaraspor, Gaziantepspor, Antalyaspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve Ankaragücü’nün kadrolarında İzmir doğumlu futbolcular yer alıyor.
Turkcell Süper Lig’de Türkiye’nin yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip 24 ilinden hiçbir futbolcunun yer almaması dikkati çekiyor. Adıyaman, Şanlıurfa, Şırnak, Kilis, Çankırı, Kırşehir, Kırıkkale, Aksaray Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kastamonu, Çorum, Bartın, Sinop, Ağrı, Bitlis, Hakkari, Kars, Burdur, Isparta, Osmaniye ve Uşak illerinden hiçbir futbolcu ligde yer almıyor.
LİGDE TAKIMI OLMAYANLAR!
Öte yandan ligde en çok futbolcusu bulunan ilk 10 ilden 4’ünün ligde takımının olmaması dikkati çekiyor. Türkiye nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan İzmir, Samsun, Sakarya ve Adana illerini ligde temsil eden takım bulunmuyor.
LİGDE HEM FUTBOLCULARI HEM DE TAKIMLARI VAR
Gaziantep, Diyarbakır, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Sivas, Bursa, Manisa, Denizli, Antalya, Trabzon illeri, hem Turkcell Süper Lig’de temsil ediliyor hem de futbolcuları, ligdeki diğer takımlarda forma giyiyor.
Turkcell Süper Lig yer alan 18 takımda forma giyen futbolcuların doğum yerlerine göre dağılımı ise şöyle:
İZMİR
Semih Kaya,
Ufuk Ceylan (Galatasaray),
Rıdvan Şimşek (Beşiktaş),
Semih Şentürk (Fenerbahçe),
Gökhan Değirmenci, Eren Güngör,
Merter Yüce (Kayserispor),
Tuna Üzümcü (Bursapor),
Egemen Gençalp, Yiğit İncedemir, Yiğit İsmail Gökoğlan,
Bulut Basmaz (Manisaspor),
Tolga Doğantez (Diyarbakırspor), Cenk Güven,
Burak Akyıldız, Ahmet Solakel,
Murat Karakoç (Denizlispor),
Murat Sözgermez (Sivasspor), Erdi Öner,
Yekta Kurtuluş (Kasımpaşa),
Umut Sözen (Ankaraspor),
Muhammet Şentürk,
Recep Biler (Gaziantepspor),
Korhan Öztürk, Necati Ateş (Antalyaspor),
İbrahim Akın (İstanbul Büyükşehir Belediyespor),
Bora Kork,
Koray Çölgecen (Ankaragücü).
TRABZON
Savaş Yılmaz,
Yaser Hacımustafaoğlu (Kayserispor),
Barış Memiş,
Tayfun Cora (Trabzonspor),
Mehmet Yılmaz (Eskişehirspor),
Ergin Keleş (Manisaspor),
Osman Kurtuldu (Diyarbakırspor),
Orhan Şam (Gençlerbirliği),
Muhammet Demir (Bursaspor),
Çağlar Birinci (Denizlispor),
Sedat Bayrak, Abdulrahman Dereli,
İbrahim Şahin (Sivasspor),
Ümit Tütüncü (Gaziantepspor),
Ufuk Bayraktar, Emre Aydın (Ankaragücü)
ANKARA
Erhan Güven (Beşiktaş),
Abdülkadir Kayalı (Fenerbahçe),
Gökhan Ünal (Trabzonspor),
Doğa Kaya (Eskişehirspor),
Özkan Karabulut, Kerem Şeras,
Cem Can (Gençlerbirliği),
Mustafa Keçeli,
Ozan İpek (Bursaspor),
Oğuzhan Bahadır,
Ekrem Ekşioğlu (İstanbul Büyükşehir Belediyespor),
Mehmet Çakır, Hürriyet Güçer, Veli Torun,
Yasin Türkvatan (Ankaragücü),
Tolga Özgen (Kasımpaşa)
BURSA
Gökhan Güleç (Kasımpaşa),
Serdar Kurtuluş (Gaziantepspor),
Metin Akan, Ediz Bahtiyaroğlu,
Mustafa Er (Ankaragücü),
Serdar Aziz, Ceyhun Demircan, Volkan Şen,
Sercan Yıldırım (Bursaspor),
Ayhan Akman, Emre Aşık,
Serkan Kurtuluş (Galatasaray)
ANTALYA
Rüştü Rençber,
Yusuf Şimşek (Beşiktaş),
Volkan Babacan (Fenerbahçe),
Burak Yılmaz (Eskişehirspor),
Süleyman Olgun (Denizlispor),
Akın Vardar (Sivasspor),
Caner Bulut (Gaziantepspor),
Hasan Demir, Musa Nizam,
Tunahan Bilgin (Antalyaspor)
SAMSUN
Sabri Sarıoğlu (Galatasaray),
Armağan Kuş (Kayserispor),
Gökhan Gönül (Fenerbahçe),
Ramazan Sal (Bursaspor),
Adnan Güngör (Diyarbakırspor),
Musa Aydın (Sivasspor),
Emre Toraman (Kasımpaşa),
Hakan Bayraktar (Gaziantepspor),
Metin Depe, A
Ali Güzeldal (İstanbul Büyükşehir Belediyespor).
SAKARYA
Furkan Aydın (Fenerbahçe),
Hüseyin Tek, Yaser Yıldız,
Güven Varol (Manisaspor),
Mustafa Pektemek (Gençlerbirliği),
Alparslan Kartal (Kasımpaşa),
Orhan Ak (Antalyaspor),
Gökhan Kaba (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)
ADANA
İlker Avcıbay (Manisaspor),
İsmail Şahmalı (Denizlispor),
Ergün Teber (Kasımpaşa),
Bülent Bölükbaşı (Ankaraspor),
Mehmet Ali Tunç,
Taner Gülleri (İstanbul Büyükşehir Belediyespor),
Serkan Kırıntılı (Ankaragücü)
MANİSA
Onur Recep Kıvrak (Trabzonspor),
Ali Tandoğan,
Bekir Ozan Has (Bursaspor),
Oğuz Sabankay (İstanbul Büyükşehir Belediyespor),
Fatih Yiğen, Engin Memişler (Denizlispor)
KOCAELİ
Hakan Arıkan,
İbrahim Üzülmez (Beşiktaş),
Özden Öngün (Denizlispor),
Onur Tuncer (Sivasspor),
Koray Avcı (Kasımpaşa),
Ömer Aysan (Ankaraspor)
RİZE
Rızvan Şahin (İstanbul Büyükşehir Belediyespor),
Fahri Tatan,
Murat Hacıoğlu,
Adem Çalık (Denizlizspor),
Yasin Çakmak (Sivasspor)
DİYARBAKIR
Barış Atanç,
Abdullah Çetin (Diyarbakırspor),
Burhan Eşer (Gençlerbirliği),
Mahmut Tekdemir (İstanbul Büyükşehir Belediyespor),
Cihan Haspolatlı (Ankaragücü)
GAZİANTEP
Murat Ceylan,
Mahmut Bezgin,
Murat Ceylan,
Süner Örnek (Gaziantepspor),
Erdal Güneş (Diyarbakırspor)
KAYSERİ
Ali Turan (Kayserispor),
Umut Bulut (Trabzonspor),
Kemal Okyay (Manisaspor),
Erdinç Yavuz (Diyarbakırspor),
İbrahim Öztürk (Bursaspor)
TOKAT
Behram Zülaloğlu,
Serhat Gülpınar (İstanbul Büyükşehir Belediyespor),
Cihan Yılmaz (Sivasspor),
Özgür Çek (Ankaragücü),
Uğur Boral (Fenerbahçe)
Sivas
İbrahim Toraman (Beşiktaş),
Ertuğrul Aslan (Antalyaspor),
Zafer Özgültekin (Ankaragücü),
Hayrettin Yerlikaya (Sivasspor)
DENİZLİ
Bülent Ertuğrul (Eskişehirspor),
Veli Acar, Yenal Tuncer, Yavuz Özkan (Bursaspor)
AYDIN
Serkan Balcı (Trabzonspor),
Ali Toscalı (Kayserispor), Ulaş Güler (Gençlerbirliği),
Evren Özyiğit (Ankaraspor)
DÜZCE
Serdar Özkan (Beşiktaş), Fatih Ceylan (Antalyaspor),
Gökhan Süzer (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)
ARTVİN
Tolga Zengin (Trabzonspor), Serdar Özbayraktar (Eskişehirspor), Adem Büyük (Manisaspor
YOZGAT
Mehmet Topuz (Fenerbahçe), Mehmet Yıldız (Sivasspor), Adem Koçak (Ankaragücü)
MALATYA
Mehmet Topal (Galatasaray), Mehmet Güven (Manisaspor), Erkan Sekman (Gaziantepspor)
KARABÜK
Fehmi Mert Gürok (Fenerbahçe),
İbrahim Kaş (Beşiktaş),
Burak Özsaraç (Manisaspor
NİĞDE
Koray Arslan (Eskişehirspor), Abdullah Durak (Kayserispor), İlhan Parlak (Ankaragücü)
HATAY
Selçuk İnan (Trabzonspor),
İsmail Köybaşı (Beşiktaş),
Gökhan Zan (Galatasaray)
AMASYA
Gökhan Tokgöz, Bilal Kısa (Ankaragücü)
AFYON
Alper Potuk (Eskişehirspor), Günay Vural (Denizlispor)
BOLU
Korcan Çelikbay (Beşiktaş), Murat Duruer (Ankaragücü)
ERZİNCAN
Deniz Barış (Fenerbahçe), Erman Kılıç (Sivasspor)
ERZURUM
ibrahim Ege (Diyarbakırspor), Sancak Kaplan (Kasımpaşa)
GİRESUN
Tolga Seyhan (Gaziantepspor), Vahap Işık (Antalyaspor)
GÜMÜŞHANE
Atilla Koca (Eskişehirspor), Mehmet Nas (Manisaspor)
MERSİN
Tufan Esin (Manisaspor), Efe Özarslan (Gençlerbirliği)
KONYA
Ferhat Kiraz (Gençlerbirliği), Yasir Elmacı (Kasımpaşa)
ELAZIĞ
Bekir İrtegün (Fenerbançe), Serdar Eylik (Galatasaray)
BİNGÖL
Zeki Korkmaz (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Rıdvan Okuş (Ankaragücü)
KAHRAMANMARAŞ
Murat Önür (Eskişehirspor)
MARDİN
Ekrem Dağ (Beşiktaş)
MUĞLA
Fevzi Tuncay (Diyarbakırspor)
MUŞ
Sedat Ağçay (Antalyaspor)
NEVŞEHİR
Veysel Cihan (Antalyaspor)
ORDU
Serkan Şirin (Ankaragücü)
SİİRT
Mahir Aydın (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)
TEKİRDAĞ
Serdar Kulbilge (Gençlerbirliği)
TUNCELİ
Selçuk Şahin (Fenerbahçe)
KÜTAHYA
Şener Aşkaroğlu (Diyarbakırspor)
VAN
Bayram Olgun (Ankaragücü)
BATMAN
Ahmet Arı (Gaziantepspor)
Ardahan
Sezgin Coşkun(Eskişehirspor)
Iğdır
Servet Çetin (Galatasaray)