twitterfacebook

Sinemacıların Sevdiği Filmler


ÜMİT ÜNAL / ADI VASFİYE

Sinema dergisi gelmiş geçmiş en iyi yüz film listesini yayınladı. 24 oyuncu ve yönetmen en çok sevdikleri filmleri açıkladı.

ÜMİT ÜNAL / ADI VASFİYE

Sebebi: “Atıf Yılmaz, çok severek kısıtlı bütçeye rağmen çok uğraşarak çekti. İlk işimde çok neşeli, saygılı bir ortamda çalıştım ve güzel hatıralar biriktirdim.“

Sinema dergisinin Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi listesini açıkladığı özel sayısında yönetmen ve oyuncuların en sevdiği filmleri anlattıkları söyleşiler de var. 24 oyuncu ve yönetmen en çok sevdikleri filmleri açıkladı

SİNEMA dergisi, seyircilerin oylarıyla belirlenen Tüm Zamanların En İyi 100 Türk Filmi soruşturmasını yaparak, Türk sineması için çok hayırlı bir iş yaptı. Araştırma sonuçları geçen perşembe günkü Sinema Özel sayısıyla açıklandı.

Dergide bu filmlerinin eleştirilerinin yanında sinema yazarlarının En İyi 10 Türk filmi listeleri de var. Söyleşilerde, sinemamıza hayat veren yönetmen ve oyuncular kendileri için özel olan filmleri değerlendiriyor.

24 oyuncu ve yönetmenle yapılan bu söyleşilerde ilginç anektotlar var. Fakat bu söyleşileri özel kılan, sinemayı yapan insanların tercihlerini de öğrenebilme fırsatını bize sunması. Seçimlerde Lütfi Akad, Metin Erksan, Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz, Nesli Çölgeçen ve Yavuz Turgul’un filmleri sinemacıların hâlâ unutumadıkları yapımlar olarak öne çıkıyor. 90 sonrasındaki yönetmen kuşağından ise Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Reha Erdem ve Özcan Alper filmleri var listelerde.

OYUNCULARCÜNEYT ARKIN / ERKEK ALİ
Sebebi: “Erkek Ali’nin, narası yüreklere korku salar, o anda devleşir. Yıllarca bu narayı taklit ettim. Tarifsiz etkisinde kalmıştım.”

HÜLYA KOÇYİĞİT / SUSUZ YAZSebebi: “İlk kez gala gecesinde, Emek Sineması’nda izledim. Beğenilmek, kabul görmek duygusuyla gelen heyecan içindeydim. Bu mesleği seçmekle çok doğru bir karar vermişim diye düşündüm, o gece.”

TARIK AKAN / UMUTSebebi: “O dönemler Umut beni çok etkilemişti. Yılmaz Abi’nin at arabasında uyumasını, tren istasyonunda beklemesini, tarlada hazine aramasını unutamam.”

KADİR İNANIR / KATIRCILARSebebi: “Hiçbir eleştiri kabul etmeyen, evrensel sinema değerlerini tam olarak taşıyan, başlı başına özel bir filmdir. Çekimleri sırasında acımasız bir tipide boğulma tehlikesi bile atlattık.”

SEVDA FERDAĞ/ GURBET KUŞLARISebebi: “İkinci filmimdi. Hikayesi Orhan Kemal’in, yönetmen Halit Refiğ, diğer oyuncular... Herkes için bir dönüm noktası oldu. Bir başka İstanbul var o filmde.”

HALİT AKÇATEPE / HABABAM SINIFI, CANIM KARDEŞİMSebebi: “Bu filmlerin çok sevilmesinin ardında hep sevgiyi işlemesi vardır. Canım Kardeşim tamamen insan sevgisi üzerine kurulmuş bir filmdir.”

ŞENER ŞEN / SONBAHARSebebi: “Sonbahar, çok sıradan, belki bazısı için sıkıcı olabilecek bir hikayeyi müthiş duyarlılıkla, neredeyse bir romandan aldığımız tadı görsel biçimde bizlere sunan bir film. Beni çok etkiledi.”

ŞENER ŞEN / SONBAHARSebebi: “Sonbahar, çok sıradan, belki bazısı için sıkıcı olabilecek bir hikayeyi müthiş duyarlılıkla, neredeyse bir romandan aldığımız tadı görsel biçimde bizlere sunan bir film. Beni çok etkiledi.”

HALE SOYGAZİ / BİR YUDUM SEVGİSebebi: “1973’te sinemaya başladığımda masal formatında zengin adam- fakir kız filmlerinde rol alıyordum. Bu filmde ayakları yere basan gerçek bir kadını ilk defa canlandırdım.”

KENAN İMİRZALIOĞLU / ZÜĞÜRT AĞASebebi: “Çok samimi, doğal, bizden olması, eskimeyen bir film olması. Ağa’nın domates, biber, patlıcan satması komikti, satamaması daha doğrusu.”

HÜLYA AVŞAR / SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM, BODRUM HAKİMİSebebi: “İkisinde de Şoray’ın oyunculuğu inanılmaz. Hikayeleri, anlatım tarzları... Her açıdan o dönemlere göre gerçekten de çok başarılı ve çağın ilerisindeler.“

ÖZGÜ NAMAL / MUHSİN BEYSebebi: “Ülkedeki yozlaşmayı birçok açıdan sunması, o zamanlardan bu zamanları görmesi... Ayrıca muhteşem oyunculukları, muhteşem bir melodram olmasıyla Türk sinemasının en kült filmi. Yarışma ve çatı sahnesini unutamam...

MELİSA SÖZEN / SEVMEK ZAMANI, MASUMİYET, SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM VE DÜĞÜN
Sebebi: “Her filmin benim için özel bir yanı var. Her birinin ne açıdan özel olduğunu açıklayabilmem çok zor”

YÖNETMENLER
ERDEN KIRAL/ SAZLIK
Sebebi: “Kenan Hulusi’nin kısa öyküsünü, Erksan çarpıcı bir görselliğe dönüştürüyordu. Benim için bu yanıyla çok özeldir.”

TUNÇ BAŞARAN / SEVMEK ZAMANISebebi: “Yapılması çok güç ve sinema sanatının bütün inceliklerini gösteren, ayrıca içerdiği konu itibarıyla bütün özel şeyleri içinde toplayan bir film.”

SİNAN ÇETİN / OTOBÜSSebebi: “Bir otobüsün içinde, bütün bir halkın psikolojisini, Batı ve Doğu kültürünün bir aradalığını ya da arada olamayışını anlatan çok önemli bir filmdir benim için.”

SERDAR AKAR / AH GÜZEL İSTANBULSebebi: “Konusu, resimleri çok hoştu. O zamanlar çok yabancı film seyrediyorduk ve Ah Güzel İstanbul keyifle, gururla izlediğim bir yerli filmdi.

ÖMER VARGI / SUSUZ YAZ, UMUT, YOLSebebi: “Anlattıkları ve çekim tarzları ile sinemada yapılması gereken şeyler konusunda beni aydınlatan filmlerdi.”

ÜMİT ÜNAL / ADI VASFİYESebebi: “Atıf Yılmaz, çok severek kısıtlı bütçeye rağmen çok uğraşarak çekti. İlk işimde çok neşeli, saygılı bir ortamda çalıştım ve güzel hatıralar biriktirdim.“

MUSTAFA ALTIOKLAR / BİR ZAMANLAR ANADOLU’DASebebi: “Filmi ben de özel kılan, diğer pek çok üst düzey sinematografik özelliklerinin yanı sıra, soğukkanlı dürüstlüğü oldu.”

EZEL AKAY / SEVMEK ZAMANI, BEŞ VAKİTSebebi: “Birincisi, atmosferiyle aşk acısını, ikincisi büyüklerin çocuklara ettiği eziyeti en özel ve gerçekçi şekilde anlatıyor.”

ÇAĞAN IRMAK / DÜĞÜNSebebi: “8 yaşında bir çocuğa bile farklı bir Türk filmi olduğunu hissettirdiği için. Türk sinemsında yaygın olarak kullanılan edilgen ve pasif kadın imgesini yıktığı için.”

TAYLAN BİRADERLER / ZÜĞÜRT AĞASebebi: “Hem senaryo, hem yönetim hem de teknik açıdan çıtayı fazlasıyla yükseltmiş ve Türk sinemasında yeni bir dönem açmış bir film olduğunu düşünüyoruz.”

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js