Kapalıçarşı'nın gizli hazineleri

Bugünlerde restorasyon çalışmaları ile gündeme gelen Kapalıçarşı, yapıldığı 1461 yılından beri ticaretin, siyasetin, sosyal hayatın kalbinin attığı yer. Deyim yerindeyse, dünyanın ayakta kalan en eski ve büyük alışveriş merkezlerinden.

Mishak Oskanyan (Sadekâr)

Geçmişten günümüze ticaret hayatına yön veren çarşı, büyük yangınlara, depremlere rağmen yüzyıllardır ayakta. İşte yaklaşık 20 bin kişinin çalıştığı bu kapalı kutunun içinde değerli mücevher, eşya ve eserlerin yanında insan hazineleri de var. İşlenen kumaşlar, mıhlanan yüzükler, örülen kilimlerle Kapalıçarşı geleneğini kuşaktan kuşağa aktaran emektarlar. Hepsi birbirinden önemli ustaların yetiştiği çarşı her geçen gün bir zanaatın daha son neferini kaybediyor. Artık makineler tarafından yapılan ürünlerin el işçiliğine tercih edilmesine rağmen, işten anlayan ustalar rızıklarını çıkarıyor. Bu da onlar için bir şükür vesilesi: “Kapalıçarşı bize Allah’ın bir lütfu.”

Mishak Oskanyan (Sadekâr): 75 yaşında sadekâr (taşlı, taşsız mücevherlerin altın, platin gibi madenlerden yapılmış ham kısımlarını üretir). İlkokuldan sonra Kapalıçarşı’ya akrabalarının yanında çırak olarak çalışmaya başlamış. Askerlikten sonra Çuhacı Han’da kendi dükkânını açan Mishak usta 20 yıl önce dükkanını Zincirli Han’a taşımış. Emekliliğinden sonra ise dükkânı mıhlayıcılık yapan oğluna devretmiş.

Yorumlar

bu galeri için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Gözat

bunlar da ilgi çekebilir Galeri Listele
Sonbaharda okunacak 10 kitap
KÜLTÜR SANAT

Sonbaharda okunacak 10 kitap

Yazın son günlerine girmek üzereyiz ve artık Sonbahar'a merhaba diyeceğiz. Yaz tatili dönüşü okuyabileceğiniz Sonbahar kitaplarını On5yirmi5 editörleri olarak sizin için seçtik…

Ak Parti'de aday olamayacak isimler
GÜNCEL

Ak Parti'de aday olamayacak isimler

AK Parti tüzüğü gereği 3 dönemdir vekillik yapan isimler 2015'teki seçimlerde aday olamayacak. Partide eğer tüzük değişmezse 2015'te milletvekiline aday olamayacak 73 isim var. İşte o isimler..

Bayrampaşa'da çocuk şenliği başladı
GÜNCEL

Bayrampaşa'da çocuk şenliği başladı

Yaz tatilinin bitmesine sayılı günler kala, Bayrampaşa Belediyesi çocukları eğlendirmek amacıyla, her akşam farklı bir parkta, ‘Bayrampaşa çocuklarla güzel’ sloganıyla çocuklara yönelik programlar düzenliyor.

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.