twitterfacebook

Guinness Rekorlar Kitabı'nın 2012 Yılı Versiyonu


Guinness Rekorlar Kitabı 2012 yılı versiyonu dün yayımlandı.

 


Guinness Rekorlar Kitabı'nın 2012 yılı versiyonu dün yayımlandı. Kitapta insana "Bunun da rekoru olur mu?" dedirtecek bir sürü ilginç rekor var. İşte onlardan bazıları:


Guinness Rekorlar Kitabı'nın 2012 yılı versiyonu dün yayımlandı. Kitapta insana "Bunun da rekoru olur mu?" dedirtecek bir sürü ilginç rekor var. İşte onlardan bazıları:


Onun dili tam 9.75 santim
Dünyanın en uzun dili (kadınlar)

Kadınlar arasında dünyanın en uzun dili rekoru ABD'li Chanel Tapper'a ait. Tapper'ın dilinin uzunluğu ucundan dudağına tam 9.75 santimetre. Dünyanın en uzun dilli insani ise 9.8 santimetreyle İngiliz Stephen Taylor.


Dünyanın en uzun tırnaklı iki eli (kadınlar)

Dünyada hiçbir kadının ellerindeki tırnaklar ABD'li Chris "Düşes" Walton'ın tırnakları kadar uzun değil. Bir rock şarkıcısı olan Walton'ın 18 yıldır uzattığı tırnakları sol elinde 309.8 santimetre, sağ elinde ise 292.1 santimetre olmak üzre toplam 601.9 santimetre.


Dünyanın en uzun kulaklı köpeği

Harbor isimli bu Coonhound cinsi köpek dünyanın yaşayan en uzun kulaklı köpeği. ABD'nin Colorado eyaletinde yaşayan 8 yaşındaki Harbor'ın sol kulağı 31.1, sağ kulağı ise 34.29 santimetre uzunluğunda.


Dünyanın en büyük afro saçı (kadınlar)

ABD'li Aevin Dugas, dünyanın en büyük afro saçı rekorunu gururla taşıyor. Dugas'ın saçlarının çevresinin toplam uzunluğu 1.32 metre. Genç kadın her banyoda saçını açabilmek için 5 şişe saç kremi kullanıyor.


Dünyanın en uzun kedisi

123 santimetrelik Mymains Stewart Gilligan (ya da kısaca Stewie) dünyanın en uzun kedisi unvanını taşıyor. ABD'de yaşayan Stewie aynı zamanda 41.5 santimetreyle dünyanın en uzun kuyruklu ev kedisi.


Aynı ip üzerinde en çok sayıda köpek zıplatma

Bu konudaki rekor 13 köpekle Japonya'da "Süper Wan Wan Sirki"nde kırıldı.


Piyasadaki en büyük pizza

Los Angeles'ta bulunan Big Baba's and Papa's pizzacısının 1.37x1.37 metrelik pizzası bu rekoru elinde tutuyor. 199.99 dolara satılan bi pizza 100 kişiyi doyurabilecek kadar büyük. Eğer 24 saat öncesinden sipariş ederseniz, evinize servis de yapıyorlar.


En hızlı düğün kilisesi

ABD'nin Illinois eyaletinde hizmet veren bu tekerlekli kilise saatte 99 kilometre hıza ulaştı. Tekerlekli kilisenin renkli camları, orgu ve 1000 wattlık stereo sistemiyle duran kiliselerden hiçbir eksiği yok.

BBC'nin ünlü dizisi Doctor Who'nun baş kötüsü Dalek'in modellerinden oluşan en büyük koleksiyon ingiliz Rob Hull'a ait. 571 parçalık koleksiyonun sahibi Hull'ın Doctor Who dizisinin hayranı olduğunu söylemek ise malesef mümkün değil.


En büyük "Rahatsız etmeyin" koleksiyonu

Otellerde oda kapılarına asılan "Rahatsız etmeyin" yazılarının en büyük koleksiyonu İsviçreli Jan-François Vernetti'ye ait. Vernetti, 1985 yılından bu yana ziyaret ettiği 189 otelden toplam 11 bin 111 "Rahatsız etmeyin" yazısı topladı.


En büyük inek koleksiyonu

ABD'li Denise Tubangui'nin toplam 2 bin 429 adet ineklerle alakalı eşyası var. Tubangui'nin, 1990 yılında annesinin mutfağında gördüğü bir inek heykelciğiyle toplamaya başladığı eşyalar arasında en sevdiği, komşularının hediyesi olan gerçek boyutlardaki inek heykeli.


Dünyanın en büyük çalınabilir kemanı

Almanya'nın Markneukirchen şehrinde yapılan 4.28 metre uzunluğundaki, 1.45 metre genişliğindeki ve 100 metre ağırlığındaki bu kemanı kaç kişi birlikte çalabilir orası bilinmez.


Dünya Bataklık Şnorkel Triatlon rekoru (kadın ve erkek)

Bu alandaki rekor İngiltereki kardeşler Daniel ve Natalie Bent'e ait. Daniel erkekler triatlonunu 2 saat, 21 dakika 5 saniyede, Natalie ise kadınlar triatlonunu 2 saat 45 dakika 40 saniyede bitirmiş.


Kaykayla en uzun yolculuk

Yeni Zelandalı Rob Thomson'ın elinde tuttuğu bu rekor tam 12 bin 159 kilometre. Thomson, 24 Temmuz 2007'de İsviçre'nin Leysin şehrinden başladığı yolculuğunu 28 Eylül 2008'de Çin'in Şanghay şehrinde bitirdi.


Bir okyanusta tek başına kürek çeken en genç insan (erkek)

Bir okyanusu tek başına kürek çekerek geçen en genç insan 3 Aralık 1981 doğumlu İngiliz Oliver Hicks. Hicks'in Atlas Okyanusu'nun batısından doğusuna yaptığı bu yolcuşuk 123 gün 22 saat 8 dakika sürdü.


Carstensz dahil Yedi Zirveler'e tırmanan en genç insan (kadın)

Bu rekoru 1988 doğumlu ABD'li Samantha Larson elinde tutuyor.


Üç Kutuplar yarışmasını en kısa sürede bitiren kişi (kadın)

Kuzey Kutbu'na en kısa sürede giden kadın Norveçli Cecilie Skog. Yolculuğunu 48 gün 22 saatte tamamlayan Skog'a ekip arkadaşları Rolf Bae ve Per Henry Borch eşlik etti. (Üç Kutuplar Kuzey ve Güney Kutbu'nun yanı sıra Everest'i de kapsıyor.)


Dünyanın çevresinde tek başına uçan en genç insan

Jamaika asıllı ABD'li Barrington Irving Florida Memorial Üniversitesi'nde bir havacılık öğrencisi. 1983 doğumlu Irving'in 97 günlük uçusu aynı zamanda siyahi bir pilotun yaptığı ilk tek başına dünya turu oldu.


Dünya televizyonlarının en çok izlenen erkeği

Bir zamanlar David Hasselhoff'un elinde olan bu rekorun sahibi bugün Hugh Laurie. ABD'de yayınlanan televizyon dizisi House MD'nin yıldızı Laurie'yi 66 ülkede toplam 81.8 milyon insan izliyor.


En uzun salatalık

Dünyanın en uzun salatalık 119.38 santimetreyle İngiliz Clare Pearce tarafından yetiştirildi.


En kısa zamanda valize girme rekoru

Fermuarlı bir valize en kısa sürede girme rekorunun sahibi 5.43 saniye ile ABD'li Leslie Tipton.


Kafaya batırılan en çok sayıda iğne

Çinli Wei Shengchu kafasına tam olarak 2 bin 9 adet iğne batırmayı başardı.


Kafasında bir bardak su taşıyan bir köpeğin yürüdüğü en uzun yol

Avustralya Çobanı-Border Collie kırması Sweet Pea 10 adımla bu alandaki rekoru gururla taşıyor.


Akreplerle en uzun süre yaşama

Taylandlı Kanchana Ketkaew, içinde 5 bin 320 akrep bulunan 12 metrekarelik bir cam odada toplam 33 gün 33 gece yaşadı. Bu süre içinde 13 kez akrepler tarafından sokuldu.


En büyük 'pırt' yastığı

Şaka dükkanlarında satılan 'pırt' yastıklarının bugüne kadar imal edilenleri arasında en büyüğü İngiltere'den çıktı. Yastığın çapı tam olarak 3.05 metre.


En büyük tornavida

İngiliz Thomas Blackthorne dünyanın en büyük tornavidasına sahip. Blackthorne'un tornavidasının sapı en geniş yerinde 19.5 santimetre, uzunluğu ise 50 santimetre

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js