twitterfacebook

Ünlü markaların isimlerinin hikayeleri


İşte ünlü markaların isimleri ve isimlerin nereden geldikleri...

Adidas

Spor ürünleri üreticisi Adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler’ın takma adı ‘Adi’ ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden alıyor.

AdidasSpor ürünleri üreticisi Adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler’ın takma adı ‘Adi’ ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden alıyor.

AmazonJeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfiyle başlamasını istedi. Sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri kabul edilen Amazon’da karar kıldı çünkü şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını istiyordu.

AdobeGrafik yazılımlarıyla endüstrinin en önde gelen firmalarından birisi olan Adobe, ismini kurucusu John Warnock’un evinin arkasındaki koyun isminden alıyor.

CanonAdını şirketin ürettiği ilk kamera olan 'The Kwanon'dan alıyor. 1935’te dünyaca tanınabilmesi için ismi 'Canon' olarak değiştirildi.

AudiAlmanya'nın en önemli otomobil firmalarından olan Audi'nin kurucusu August Horch’un ismi latincede ‘dinle’ anlamına geliyordu. Ancak Horch bu ismi başka bir araba şirketine vermişti. Semboldeki 4 daire araba şirtetlerinin birliğini gösteriyor: AUDI VE DKW, HORCH ve Wanderer.

ebay'Echo Bay Technology Group' adlı şirket alan adı olarak echobay.com kullanmak istedi ancak bu alan adı başka şirketler tarafından alınmıştı. Şirket, ikinci seçenek olarak ismini kısalttı ve ortaya 'ebay' çıktı.

Coca Colaİçecek firması Coca Cola ismini karışımını tatlandıran ‘Coca’ yaprakları ve ‘Kola’ fıstığından alıyor. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için Kola’daki K’yi C’ye çevirdi.

IKEA'IKEA' farklı harflerin birleşimi. 'IK' harfleri kurucu Ingvar Kamprad’ın isim ve soyisminden 'EA' ise büyüdüğü köy Elmtaryd Agunnaryd’ın baş harflerinden geliyor.

IBMBilgisayar devi 'IBM'in açılımı 'International Bussiness Machines' yani Uluslararası İş Makineleri.

intelDünyanın en önemli teknoloji şirketi ve işlemci üreticilerinden 'intel' ismini ‘Integrated Electronics’in kısaltılmış halinden alıyor.

LegoOyuncak üreticisi 'Lego'nun ismi Danimarkacada ‘iyi oyna’ anlamına gelen ‘legt godt’ deyişinin birleşiminden geliyor. Lego latincede de ‘birleştiriyorum’ anlamına geliyor. Ancak şirketin kurucuları bunun tesadüf olduğunu söylüyor.

NikeDünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi 'Nike'nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası olarak bilinen ‘Nikea’ dan geliyor. Markanın işareti tanrıçanın uçuşunu sembolize ediyor. Türkiye’de çinileriyle ünlü İznik kentinin de eski ismi 'Nikea'ydı.

NikonJaponya'nın önde gelen fotoğraf makinesi ve aksesuarı üreticisi 'Nikon'un ismi Japon optiği anlamına gelen ‘Nippon Kogaku’nun kısaltılmasından geliyor.

NissanŞirketin eski ismi Nippon Sangyo'nun kısaltılmış hali.

NintendoŞirketin Japonca adı 'Nintendou’daki ‘Nin’ bırakılmış ‘tendou’ ise cennet anlamına geliyor.

NokiaFin asıllı cep telefonu üreticisi İsmini Finlandiya'daki Nokia şehrinden aldı.

PepsiDünyaca ünlü içecek markası ismini sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan 'Pepsin'den aldı.

ReebokSpor ürünleri üreticisi Reebok'ın ismi Afrikalıların bir tür Afrika anitlopuna 'Rhebok' demesinden esinlenerek konuldu.

SaabBir zamanların sağlamlığıyla ünlü otomobil firması Saab, ismini 'İsveç Havacılık Şirketi'nden (Senska Aeroplan Aktiebolaget ) aldı.

SharpElektronik devi Sharp ismini kurucularından birisinin ilk icadı olan 'her daim keskin mekanik kurşun kalem'den (the ever-sharp mechanical pencil) aldı.

SegaVideo oyunu devi 'Sega'nın ismi aslında bir Amerikalı olan Marty Bromley tarafından kurulan Service Games of Japan'in kısaltması.

SonyElktronik devi Sony'nin ismi Latince ses (sonus) ve ingilizce 'evlat' (sonny) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşuyor

Skypeİnternet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime olanak sağlayan en önemli şirketlerden birisi olan Skype için ilk isim olarak SKY-PEER-TO-PEER düşünüldü, daha sonra SKYPER ve en son SKYPE’ta karar kılındı.

Vodafoneİngiliz asılı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data), ve telefon (telephone) kelimelerinden almış.

VolkswagenAlmanlar'ın önde gelen otomobil markalarından Volkswagen, Almanca'da 'halkın arabası' anlamına geliyor.

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js