twitterfacebook

Vincent Van Gogh Kimdir?

vincent van gogh kimdir?
Çağının sanat anlayışını altüst ederek modern resmin gerçek anlamda kurulmasına öncülük eden büyük ressamın bugün 159. doğumgünü...

Vincent Willem Van Gogh, 30 Mart 1853'de Hollanda'da, Brenda'nın güneyindeki Groot-Zundert köyünde doğdu. Babası yoksul bir köy papazı, annesi Cornelia ise bir çiftçi kızıydı.

Vincent'in çocukluğu on iki yaşına kadar köyünde, yalnızlık içinde tabiatla baş başa geçti. 16 yaşında, önce La Hayde sonra Brüksel, üç yıl sonra da Paris'te Goupil Galerilerinin satış memuru olarak çalıştı. 1873 yılında aynı galerinin Londra şubesine geçti fakat buradan da kısa sürede ayrılıp Paris'e taşındı. Burada da galeri yöneticileri ile yaşadığı anlaşmazlıklar sonucu kovularak tekrar 1876'da İngiltere'ye döndü. Burada düşük bir ücretle Ramsgate'te özel bir okulda öğretmenlik yaptı. Noel'de ailesinin yanına döndüğünde babası gibi rahip olma tutkusuna kapıldı ve 1877'de Amsterdam Üniversitesi'nin din adamı yetiştirme seminerine giriş sınavına girdi ama kazanamadı ve baba evine geri döndü.

Ardından 1878'de Belçika'da Borinage madenlerinin olduğu köyde gönüllü papaz oldu. Buradaki hayatı, sefalet ve yoksulluk içinde geçmesine rağmen belki de en mutlu zamanlarıydı. Kendisini madencilerin yoksul hayatlarına adamıştı. Köylüler de ona ''Çağdaş bir İsa'' gözüyle bakıyorlardı. Resim yapma tutkusu da, kaderinin dönüm noktası olan bu yerde başladı.

Resim eğitimi almak isteyen Vincent, buradan ayrıldıktan sonra Brüksel'de ressam Ridden van Rappard'la dostluk kurdu ve ondan anatomi ve perspektif derleri aldı. Fakat bir süre sonra hastalanıp Etten'e ailesinin yanına geri döndü. Din adamlığını bırakıp ressamlığı seçmesi, babasıyla arasının açılmasına neden oldu. Bu arada dul kuzeni Kee'ye aşık olan Vincent, ona evlenme teklif etti fakat reddedildi. Van Gogh, 1883 Eylül'üne kadar La Hayde'de kaldı ve ilk yağlı boya resimlerini burada yaptı.

Babası 1886 Ocak'ında ölünce Anvers'e giderek Anvers Akademisi'nde çalışmaya başladı. İki ay sonra da Paris'e kardeşi Theo'nun yanına gitti. Her türlü ihtiyacını ve resim malzemelerinin parasını Theo karşılıyordu. Kardeşinin yardımıyla Paris'te, Pissarro, Degas, Toulosse-Loutrec ve Gauguin gibi ünlü ressamlarla tanışmaya başladı. Paris'te canlı renkleri, sinirli ve kıvrak çizgileriyle, iki yüzü aşkın tablo yaptı.

20 Şubat 1888'de Güney Fransa'nın Arles kasabasında sarı bir binaya yerleşti ve en ünlü resimlerini burada yaptı (''Kıyıda Kayıklar'', ''Günebakan'', ''Geceleyin Kahve Manzarası''...).

1888 Ekim'inde dostu Gauguin de, daveti üzerine Van Gogh'un yanına geldi. Van Gogh, Gauguin'e büyük hayranlık duyuyordu ama başka bir insanla bu kadar iç içe yaşmaya alışık değildi ve üstelik kendini iyice içkiye vermişti. Gauguin de, Van Gogh'un tutkulu kişiliğinden rahatsız olmaya başlamıştı. Van Gogh, resim yaparken, boyayı paletin üzerine değil doğrudan tüpten tuval üstüne sıkıyor ve parmaklarıyla eziyordu. Bazen de boyayı yiyor ya da yemeğinin içine sıkıyordu.

Bir gece elindeki ustura ile Gauguin'i ölümle tehdit etti ve atölyesine gidip kendi kulağını kesti. Bir rivayete göre kestiği kulağını genelevde çalışan bir kadına hediye etti. Bu olay üzerine Theo, onu iki haftalığına Arles Hastanesi'ne yatırdı. 1890 başında evine dönerek kendi kesik kulaklı portresini yaptıysa da, kısa süre sonra yine hayaller görmeye başladı ve aynı hastaneye kaldırıldı. İki ay sonra da kendi isteği ile Saint Remy Akıl Hastanesine yattı.

Bu dönemi sanatı için oldukça verimli oldu.

27 Temmuz 1890'da tarlalarda resim yaparken bir akşam üzeri tabancasıyla kendini karnından vurdu. Theo hemen Auvers'e geldi fakat Van Gogh, tedavi edilmek istemedi ve 2 gün sonra kardeşinin kulağına ''sefalet asla bitmeyecek'' diyerek son sözünü fısıldadıktan sonra öldü.

37 yaşında ölen Van Gogh'un sanatı, çağdaş resim anlayışının yaratılmasında başlıca rolü oynamış, böylece kendisinden önceki çağların resim geleneklerine de en etkili darbeyi indirmiştir.

Van Gogh'un iç dünyasını anladığımız Theo'ya yazdığı mektuplarından birindeki şu sözleri, sanat anlayışını açık seçik ortaya koymaktadır: ''Ben, gözlerimin önünde olanı olduğu gibi vermekten çok, boyayı kendime göre bir amaçla, anlatmak istediğimi daha bir kuvvetle dile getirmek için kullanıyorum.''

yayın : 30 Mart 09:56

van gogh kimdir ressam

Yorumlarınız
Adınız

Abi yaaa çokkkk uzunnnn beeee

Çarşamba, 4 Aralık

neden kısa

Pazartesi, 25 Kasım

bence çok güzel site tebrikler...

Çarşamba, 20 Kasım

ucuz ama bilgilerin hepsi işime yaradı
bence çok güzel teşekkür ederim :))))))))

Cuma, 15 Kasım

bu ne çok uzun
yarısını yazım

Pazartesi, 7 Ekim

özetini çıkarabilirsiniz

Pazartesi, 29 Nisan

çok uzun ama hepsi çok önemli

Pazartesi, 29 Nisan

Benim işim rahat çünkü hoca yazmayıp çıktı alabilirsiniz dedi :))))

Pazar, 28 Nisan

ÇOK UZUN YA NASIL YAZICAM

Salı, 23 Nisan

çok ama çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Pazartesi, 8 Nisan

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Cumartesi, 6 Nisan

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Cumartesi, 6 Nisan

bu da çok uzun yaaaaaaaa

Pazartesi, 1 Nisan

cok uzun ama olsun gardas

Çarşamba, 27 Mart

C0K UZUN....

Salı, 19 Mart

proje yapıyorum ve gerçekten çok entarasan bir ressam ama ödevime çok yaradı.Bu siteye teşekkür ediyorum.Hatta bu siteyi facebook ta paylaşacam

Salı, 19 Mart

çok uzunnnn bu ne ya

Salı, 19 Mart

süper çok işime yaradı mükemmel hiç uzun değil başka bir sayfadakiler bunun 15 katı :D :D

Cumartesi, 2 Mart

lan bu ne

Cuma, 22 Şubat

ben yazıcamda cok uzun

Çarşamba, 20 Şubat

yarısını yazzdım :D

Pazartesi, 14 Ocak

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazar, 13 Ocak

bence yeterli özet çıkardım teşekkürler

Cuma, 11 Ocak

güzel ama biraz uzun ama ben okudum ve özetini çıkardım :)

Pazartesi, 7 Ocak

çok kısa uzun yok mu?

Pazar, 6 Ocak

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Cuma, 4 Ocak

ödev olmasa işim olmaz

Cuma, 4 Ocak

çok uzun kısa yokmu

Perşembe, 3 Ocak

duva et ödev var

Çarşamba, 2 Ocak

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Çarşamba, 26 Aralık


ÇOK OKUNANLAR
  • Hoca bize dua ediyor

    Hoca bize dua ediyor

    Darbecilikle suçlanan polisler hakkındaki dosya için ifade veren gizli tanık Fatih 25 Aralık'ı anlattı: Hocaefendi bu soruşturmayı yürütenlere dua ediyor' şeklinde konuşuyorlardı. Amaç hükümeti düşürmekti.

  • İşte yeni kimlik kartının tarihi! /

    İşte yeni kimlik kartının tarihi!

    Yerli teknoloji ile üretilecek elektronik kimlik uygulamasının 2015 yılı sonunda tamamlanarak vatandaşlara dağıtılacağı bildirildi.

  • Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı /

    Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı

    Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, yarın 18.00'den sonra fırtına ve hortum oluşabileceğini Marmara'da deniz seferlerinde aksaklıkların yaşanabileceğini bildirdi.

  • İşte Köşk'ün A takımı! /

    İşte Köşk'ün A takımı!

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık dönemindeki ekibini Çankaya Köşkü'ne taşıyor. Erdoğan ile uzun süre çalışan ekibin Köşk'teki görevleri belli oldu. First Lady Emine Erdoğan ise Köşk'te artık yeni bir ekiple çalışacak.

  • Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz /

    Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz

    Türkiyede satılan en ucuz sıfır araçlar hangileri? Türkiye’de satılan en ucuz sıfır arabalar...

  • Süper Lig'de 2014 transferleri /

    Süper Lig'de 2014 transferleri

    Süper Lig'de 2014'ün ilk transfer sezonu bitti. İşte takımların transfer ettiği futbolcular...

  • MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak? /

    MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak?

    Açık öğretim okullarının 2014-2015 eğitim öğretim yılı 1. dönem kayıtları alınmaya başladı. Kayıt işlemler ve nakiller nasıl yapılacak? MEB Açıköğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman sona eriyor? İşte detaylar

  • Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti /

    Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

    Myanmar Yönetimi, Bangladeş’teki 2 bin 400 Arakanlı Müslüman mültecinin evlerine dönmesini kabul etti

  • Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır /

    Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır

    Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına ilişkin, "Doğru bir yaklaşım değil. Hepimizin devlet temsili anlamında muhatabı cumhurbaşkanıdır" dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js