Vincent Van Gogh Kimdir?

Çağının sanat anlayışını altüst ederek modern resmin gerçek anlamda kurulmasına öncülük eden büyük ressamın bugün 159. doğumgünü...

KÜLTÜR SANAT .
vincent van gogh kimdir?

Vincent Willem Van Gogh, 30 Mart 1853'de Hollanda'da, Brenda'nın güneyindeki Groot-Zundert köyünde doğdu. Babası yoksul bir köy papazı, annesi Cornelia ise bir çiftçi kızıydı.

Vincent'in çocukluğu on iki yaşına kadar köyünde, yalnızlık içinde tabiatla baş başa geçti. 16 yaşında, önce La Hayde sonra Brüksel, üç yıl sonra da Paris'te Goupil Galerilerinin satış memuru olarak çalıştı. 1873 yılında aynı galerinin Londra şubesine geçti fakat buradan da kısa sürede ayrılıp Paris'e taşındı. Burada da galeri yöneticileri ile yaşadığı anlaşmazlıklar sonucu kovularak tekrar 1876'da İngiltere'ye döndü. Burada düşük bir ücretle Ramsgate'te özel bir okulda öğretmenlik yaptı. Noel'de ailesinin yanına döndüğünde babası gibi rahip olma tutkusuna kapıldı ve 1877'de Amsterdam Üniversitesi'nin din adamı yetiştirme seminerine giriş sınavına girdi ama kazanamadı ve baba evine geri döndü.

Ardından 1878'de Belçika'da Borinage madenlerinin olduğu köyde gönüllü papaz oldu. Buradaki hayatı, sefalet ve yoksulluk içinde geçmesine rağmen belki de en mutlu zamanlarıydı. Kendisini madencilerin yoksul hayatlarına adamıştı. Köylüler de ona ''Çağdaş bir İsa'' gözüyle bakıyorlardı. Resim yapma tutkusu da, kaderinin dönüm noktası olan bu yerde başladı.

Resim eğitimi almak isteyen Vincent, buradan ayrıldıktan sonra Brüksel'de ressam Ridden van Rappard'la dostluk kurdu ve ondan anatomi ve perspektif derleri aldı. Fakat bir süre sonra hastalanıp Etten'e ailesinin yanına geri döndü. Din adamlığını bırakıp ressamlığı seçmesi, babasıyla arasının açılmasına neden oldu. Bu arada dul kuzeni Kee'ye aşık olan Vincent, ona evlenme teklif etti fakat reddedildi. Van Gogh, 1883 Eylül'üne kadar La Hayde'de kaldı ve ilk yağlı boya resimlerini burada yaptı.

Babası 1886 Ocak'ında ölünce Anvers'e giderek Anvers Akademisi'nde çalışmaya başladı. İki ay sonra da Paris'e kardeşi Theo'nun yanına gitti. Her türlü ihtiyacını ve resim malzemelerinin parasını Theo karşılıyordu. Kardeşinin yardımıyla Paris'te, Pissarro, Degas, Toulosse-Loutrec ve Gauguin gibi ünlü ressamlarla tanışmaya başladı. Paris'te canlı renkleri, sinirli ve kıvrak çizgileriyle, iki yüzü aşkın tablo yaptı.

20 Şubat 1888'de Güney Fransa'nın Arles kasabasında sarı bir binaya yerleşti ve en ünlü resimlerini burada yaptı (''Kıyıda Kayıklar'', ''Günebakan'', ''Geceleyin Kahve Manzarası''...).

1888 Ekim'inde dostu Gauguin de, daveti üzerine Van Gogh'un yanına geldi. Van Gogh, Gauguin'e büyük hayranlık duyuyordu ama başka bir insanla bu kadar iç içe yaşmaya alışık değildi ve üstelik kendini iyice içkiye vermişti. Gauguin de, Van Gogh'un tutkulu kişiliğinden rahatsız olmaya başlamıştı. Van Gogh, resim yaparken, boyayı paletin üzerine değil doğrudan tüpten tuval üstüne sıkıyor ve parmaklarıyla eziyordu. Bazen de boyayı yiyor ya da yemeğinin içine sıkıyordu.

Bir gece elindeki ustura ile Gauguin'i ölümle tehdit etti ve atölyesine gidip kendi kulağını kesti. Bir rivayete göre kestiği kulağını genelevde çalışan bir kadına hediye etti. Bu olay üzerine Theo, onu iki haftalığına Arles Hastanesi'ne yatırdı. 1890 başında evine dönerek kendi kesik kulaklı portresini yaptıysa da, kısa süre sonra yine hayaller görmeye başladı ve aynı hastaneye kaldırıldı. İki ay sonra da kendi isteği ile Saint Remy Akıl Hastanesine yattı.

Bu dönemi sanatı için oldukça verimli oldu.

27 Temmuz 1890'da tarlalarda resim yaparken bir akşam üzeri tabancasıyla kendini karnından vurdu. Theo hemen Auvers'e geldi fakat Van Gogh, tedavi edilmek istemedi ve 2 gün sonra kardeşinin kulağına ''sefalet asla bitmeyecek'' diyerek son sözünü fısıldadıktan sonra öldü.

37 yaşında ölen Van Gogh'un sanatı, çağdaş resim anlayışının yaratılmasında başlıca rolü oynamış, böylece kendisinden önceki çağların resim geleneklerine de en etkili darbeyi indirmiştir.

Van Gogh'un iç dünyasını anladığımız Theo'ya yazdığı mektuplarından birindeki şu sözleri, sanat anlayışını açık seçik ortaya koymaktadır: ''Ben, gözlerimin önünde olanı olduğu gibi vermekten çok, boyayı kendime göre bir amaçla, anlatmak istediğimi daha bir kuvvetle dile getirmek için kullanıyorum.''

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Vincent Van Gogh Kimdir?

Yorumlar

bu kişi hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • RÜYA Pazartesi, 13:04

  Çok uzun ama çok bilgili bence çok güzel
 • RÜYA Salı, 16:32

  Bence çok güzel işime çok yaradı.
  Hiçte uzun değil
 • isimsiz Salı, 16:29

  Bence uzun değil .
 • bi dost Perşembe, 16:31

  bune behhh :D
 • deniz Perşembe, 11:15

  yapanın eline koluna sağlık güzel bir site olmuş. hayatta başarılar........ :-) :-) :-)
 • ali Çarşamba, 09:40

  biz çektirebilioz sorun yok :D
 • ezgi Salı, 19:02

  uzun ama özet alarak yazdım yapanın emeğine sağlık teşekür ederim
 • XXXX Çarşamba, 15:39

  Abi yaaa çokkkk uzunnnn beeee
 • ali Pazartesi, 18:58

  neden kısa
 • asya Çarşamba, 16:05

  bence çok güzel site tebrikler...
 • adınıvermekistemeyen Cuma, 17:34

  ucuz ama bilgilerin hepsi işime yaradı
  bence çok güzel teşekkür ederim :))))))))
 • mahmut Pazartesi, 21:16

  bu ne çok uzun
  yarısını yazım
 • admin Pazartesi, 00:00

  özetini çıkarabilirsiniz
 • mehmet Pazartesi, 00:00

  çok uzun ama hepsi çok önemli
 • Berk Pazar, 00:00

  Benim işim rahat çünkü hoca yazmayıp çıktı alabilirsiniz dedi :))))
 • AYŞE Salı, 00:00

  ÇOK UZUN YA NASIL YAZICAM
 • isimsiz Pazartesi, 00:00

  çok ama çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cumartesi, 6 Nisan

 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cumartesi, 6 Nisan

 • bahar Pazartesi, 00:00

  bu da çok uzun yaaaaaaaa
 • nur Çarşamba, 00:00

  cok uzun ama olsun gardas
 • B€RKAY Salı, 00:00

  C0K UZUN....
 • Berkay Salı, 00:00

  proje yapıyorum ve gerçekten çok entarasan bir ressam ama ödevime çok yaradı.Bu siteye teşekkür ediyorum.Hatta bu siteyi facebook ta paylaşacam
 • kader Salı, 00:00

  çok uzunnnn bu ne ya
 • zeynep Cumartesi, 00:00

  süper çok işime yaradı mükemmel hiç uzun değil başka bir sayfadakiler bunun 15 katı :D :D
 • esra Cuma, 00:00

  lan bu ne
 • fatih Çarşamba, 00:00

  ben yazıcamda cok uzun
 • berkan Pazartesi, 00:00

  yarısını yazzdım :D
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 13 Ocak

 • rümüş Cuma, 00:00

  bence yeterli özet çıkardım teşekkürler

Diğer Portreler

bunlar da ilgi çekebilir Portre Anasayfa
Franz Kafka
Yazarlar

Franz Kafka

Dünya edebiyatının kült isimlerinden Kafka, eserleriyle okuyucuların dünyasına hergün yeniden konuk oluyor.

Albert Camus
Yazarlar

Albert Camus

Büyük eserleriyle dünya edebiyatında önemli bir iz bırakan Camus, günümüzde en çok okunan yazarlar arasındadır.

Hz.Adem
Dinler

Hz.Adem

İnsanlığın atası Hz. Adem'e isimler öğretildi. Sonra Allahü tealanın emri ile bütün melekler, ona secde etti.

Yahya Kemal Beyatlı
Yazarlar

Yahya Kemal Beyatlı

Geçtiğimiz yıl Yahya Kemal yılıydı. 2008 yılında pek çok etkinlikle ünlü şairimizi hatırladık. Yahya Kemal'i bir de buradan okumaya ne dersiniz?

Namık Kemal
Yazarlar

Namık Kemal

Romanı ve tiyatroyu toplumsal yaşama soktuğu gibi, edebiyat eleştirisini de Türkiye’ye ilk getiren kişilerden biri oldu. "Vatan Şairi" diye de isimlendirildi.

Haldun Taner
Yazarlar

Haldun Taner

Edebiyat yaşamına gençlik yıllarında yazdığı skeçlerle başlayan Haldun Taner Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden biri.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.