İbrahim Çeçen kimdir?

Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın kaleminden 3. köprüyü yapacak İbrahim Çeçen kimdir?

EKONOMİ .
ibrahim çeçen kimdir?

Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras 3'üncü köprü ihalesini alan İçtaş firmasını merak edip araştırmış. Bakın İçtaş ve sahibi İbrahim Çeçen kim? Nasıl bugünlere gelmiş...

Türkiye bir fırsatlar ülkesi. Dünyanın neresinde ülkenin en fakir yöresinde doğan, lise eğitimini tamamlayan bir genç, arkadaşıyla inşaat işine girdikten sonra imkânları değerlendirerek ülkenin en güçlü müteahhitlik firmasına sahip olabilir? Ve 3’üncü Boğaz köprüsünü yapmaya soyunabilir? İstanbul Boğazı’na inşa edilecek 3. köprüyü 2.5 milyar dolar para harcayarak İçtaş-Astaldi Ortak Girişim Grubu gerçekleştirecek.

İtalyan Astaldi 80 yıllık bir uluslararası firma. Onu biliyoruz. “İçtaş” nasıl bir firma? Sahibi kim? İhale sonuçlanınca merak ettim. Sordum, soruşturdum. Öğrendim ki, İçtaş “İbrahim Çeçen”in firması... İyi de İbrahim Çeçen kim? İbrahim Çeçen’in hayat hikâyesi ile ilgili bilgilere ulaşınca “Helal olsun bu memlekete... Bu memleket fırsatlar ülkesi... Çalışan sıfırdan tepeye çıkabiliyor” diyerek sevindim.

İbrahim Çeçen’in hayat hikâyesi ilginç. 1941 yılında Ağrı’da doğmuş. Liseyi Ağrı’da tamamlamış. 1962’de Ankara’da tekniker okulu bitirmiş, Bitlis’te Bayındırlık Müdürlüğü’nde yapım şefi olarak çalışırken Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1.5 yıl süreli hızlandırılmış programla diploma almış. 1969’da Ankara’da İçtaş’ı kurarak kamunun inşaat ile ilgili ihalelerine katılmaya başlamış. Sonra turizm, otelcilik, enerji, hava ve deniz limanları işletmeciliği ve sanayi sektörlerine girmiş. Bütün bu işleri şimdilerde IC Holding şemsiyesi altında yürütülüyormuş.

Bir Ağrı hikâyesi...

IC Holding, İstanbul Eskişehir hızlı tren projesini üstlenmiş. Amerikalı ortakları ile 6 hidroelektrik santralı kuruyor. Antalya Havaalanı’nı işletiyor. Afyon-Kütahya-Uşak arasında yeni bir havaalanı inşa ediyor. Çok sayıda inşaat projesi var. Çeçen 1984’te İbrahim Çeçen Vakfı’nı kurmuş. 3 bin öğrenciye burs vermiş. Ağrı’da 2 okul yaptırmış. Yine Ağrı’da İbrahim Çeçen üniversitesi kurulmuş.

İbrahim Çeçen örneği tek değil. Türkiye’de benzer şekilde ülkenin en fakir yörelerinden çıkarak başarıya ulaşmış işadamımızın sayısı çok. Bunlar bu ülkenin kendi insanına tanıdığı fırsatlar sayesinde oluyor.

Yazıyı İbrahim Çeçen’in bir söyleşisindeki anlatımından bir bölüm aktararak bitireceğim. Söyleşiyi yapan soruyor: “Çocukken, günün birinde Türkiye’nin en büyük işadamlarından biri olacağınızı hayal eder miydiniz?”

İbrahim Çeçen cevaplıyor: “Ben müteşebbis ruhluyum. Çocukluktan beri yaratıcıyım. Günün birinde bir yerlere geleceğimi biliyordum” diyor. Ve çocukluğuna ait bir hikâyeyi anlatıyor: “Henüz 10 yaşındaydım. Babamla, babamın arkadaşı olan bakkal Ömer amcanın dükkânına gitmiştik. Babam sohbet ederken ben de bir içeride, bir dışarıda dolanıyordum. Bir ara dükkânın önünde bir kantar gördüm. Aklıma bir fikir geldi. Ağrı’da o dönemde askeri bir tümen vardı. Haftasonu askerler çarşı iznine çıkar. Cumhuriyet Caddesi’ne baktığınızda askerden her yer yemyeşil gözüküyordu. ‘Bakkal Ömer Amca’ dedim. ‘Bu kantarını alıp cumartesi ve pazar günleri şu askerleri tartabilir miyim. Zavallı askerleri sevindireyim’ dedim.

Ömer Amca da ‘Peki’ dedi. Cumartesi ve pazar günleri o kantarı alıp Cumhuriyet Caddesi’ndeki caminin bitişiğine koydum. Önümde askerlerden kuyruklar oluştu. Para koyacak yer bulamıyordum. Bunu gören Ağrılılardan birkaç kişi daha koşup kantar aldı ve gelip benim yanımda iş yapmaya başladılar. Bu durumu Ömer Amca da görünce gelip kantarı benden aldı ve kendisi bu işi yapmaya başladı. Halen Ağrı’ya gittiğimde bakıyorum, o yerde son model basküller dizilmiş ve insanları tartıyor. Bu manzarayı görünce çocukluğumu hatırlarım.”

(Yazının sonuna bir not: Bizde başarılı işadamları ve politikacılar, çocukluk dönemlerini anlatırken mutlaka bir başarı öyküsünden söz ederler. Kimi çocukluğunda ciklet, limon, simit satmış para kazanmıştır. Kimi ayakkabı boyamış, çıraklık yapmıştır. Anadolu’da bir söz vardır. “Adam olacak çocuk havasından belli olur” derler... İşte o biçim!)"

Milliyet

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İbrahim Çeçen kimdir?

Yorumlar

bu kişi hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • Fadime dogan Cuma, 22:52

  Allah sağlıklı sıhatlı uzun ömürler versin
 • batur Çarşamba, 00:26

  Ağğ dayı ahh biz ne hallerdeyiz bizleri unuttun unutun 😐
 • ömer denli Çarşamba, 00:21

  Bu kişi hiç akrabalarına yakın deyil gozu hep tavanlarda 😏
 • Sibel kaçmaz Perşembe, 22:54

  Selamun aleykum ben Ağrılı biri olarak sizinle gurur duyuyorum Agrıya daha fazla yatırim yapmanizi rica ediyorum çünkü Ağrı gelişmeyi hak ediyor bizim memleketin öteki şehirlerden farkı yok bizim insanımız daha iyi bir Ağrıyı hak ediyor ben şu anda konyada inşaat mühendisliği hazırlık öğrencisiyim okul bitince Ağrıda çalışıcam inşallah ayrıca biz beş kardeş okuyoruz sizden burs istiyorum Allah yardımcınız olsun başarınız daim olsun
 • Biraz doğru olsun Perşembe, 08:23

  Yazının ikinci paragrafında şu cümle yer alıyor ''Dünyanın neresinde ülkenin en fakir yöresinde doğan, lise eğitimini tamamlayan bir genç, arkadaşıyla inşaat işine girdikten sonra imkânları değerlendirerek ülkenin en güçlü müteahhitlik firmasına sahip olabilir? Ve 3’üncü Boğaz köprüsünü yapmaya soyunabilir?'' Ama adam inşaat mühendisliği bölümünden diploma almış.

  Bu nasıl haber nasıl yazı. Adam büyük adam da yazar yağ çekmek için bol keseden atmış, ülkenin ne adaletli yer olduğunu anlatmaya çalışmış pehh.. Bu mu gazetecilik.
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cumartesi, 11 Ekim

 • ibrahim emre Pazartesi, 14:51

  canım abim bi teyyare mahleli olarak seninle nakadar gurur duysakta az hürmetle selamlar .ibrahim emre
 • furkan cengiz Perşembe, 14:36

  bende bir Ağrı vatandaşı olarak bu adamdan gurur duyuyorum
 • MEHMET BULUÇ Pazartesi, 13:09

  SAYIN İBRAHİM BEY ERZİNCANA YAPMIŞ OLDUĞUNUZ .ERZİNCAN / ELMACIK KÖYÜ SAKİNİ OLARAK SİZE İLETMİŞ OLDUĞUMUZ YAZIMI UMARIM OKURSUNUZ VE CEVAPLARSINIZ BİZE ÇOCUKLUĞUMUZU GERİ VERİRSENİZ BENİ VE KARDEŞLERİME DÜNYAYI BAĞIŞLARSINIZ İRTİBAT TELEFONUMUDA İLETTİM YARDIMLARINIZI ESİRGEMEMENİZ DİLEĞİ ALLAHTAN ÜMİT KESİLMEZ BİZDE KARDEŞLERİM İLE BİRLİKTE ÜMİDİMİZİ KESMEDİK YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ SAYGILARIMLA
 • Mehmet buluç Pazartesi, 12:51

  Saygıdeğer ibrahim bey Sizden bir ricam olacak bir asırdan fazla yaşamış olduğum evim ,köyüm barajdan dolayı gitti halkıma vatanıma hayırlı olsun biz tam 11 kardeşiz hepimiz memur olarak görev yaptık görevli olduğumuzdan dolayı yazları( arada birde fırsat buldukça kışın )geliyordum bir ara gelip ilgilenemedim sebebi ise bağırsak kanserinden ameliyat oldum arka arkaya gelen sağlık problemleri ve yakınlarımı kaybettiğim için ilgilen me şansım olmadı köyün gerçek yerlisi benim ailemdir ki bunu herkes bilir ne yazıkki arsa olarak bile ismimiz listeye alınmamış ve hatıralarla dolu yaşadığım köyümde bize ev yapma imkanıda tanınmıyor nasıl ki siz ağrıya gittiğinizde orada baskülleri görünce anılarınızı tazeleyip çocukluk günlerinizi yad ediyorsanız bizde etmek isteriz anamın ve babamın kemikleri sızlamaz sizden ricam bu konuda yardımcı olmanız ben 60 m2 yerimiz olsun çocukluk anılarımızı elimizden almayın ALLAH RIZASI İÇİN RABBİM YOLUNUZU AÇIK ETSİN SAYGILARIMLA 0530 0686563 elmacık köyü/erz mehmet. Buluç
 • OSMAN Pazartesi, 03:19

  ADAM GİBİ ADAM
 • engin Cumartesi, 20:47

  allah ayağınızı taşa deydirmesin ağrının gururu
 • yildirim Çarşamba, 20:48

  Oncelikle saygideger buyugumuz ibrahim beye t?um agri halki adina saygi ve sevgilerimi sunar saygiyla ellerinden operim.ayrica agriya yapmis oldugu yatirimlarindan dolayi kendisine tesekkuru bir borc bilir basarilarinin devamini dilerm
 • Tevfik Fırat Cuma, 15:54

  Ben bir doğubayazıt olarak saygılarımı sunuyorum
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 24 Kasım

 • memduh Cuma, 19:55

  helelal agrıya agrı ınanıyorumkı en güzel şehır ve ünı ler yapılacak ama iprazhım beydsen bı r ısteyım var okumama bı yardımcı olsun
 • soğuk demirci usta Salı, 22:59

  hayat hikayesını okudum ve beğendim allah tan uzun ömur diler ve yaşamıda sağlık deviş yıldırım
 • emrah Perşembe, 00:00

  helal sana seni gibi adamlar zor bulunur saygılar
 • fırat Perşembe, 00:00

  helal olsun
 • Volkan 04 Perşembe, 00:00

  helal olsun ana okulu yptı ilköğertimokulu yaptı lise yaptı ünversite yapı hepside onun adı geçiyor yalanmı NOT:Mesela hayretin tamaca sunny markanın sahibi ağrıy vbi lise yaptı başka hiç birşey yapmadı sağıolsun
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 2 Aralık

 • sevgi Çarşamba, 00:00

  gerçekten süper
 • campos Cuma, 00:00

  iiiii ağrıyı da yaptırırsa tam olacak.
 • yakup Çarşamba, 00:00

  sizin destekklerinizle ağrı daha güzel boyutlara ulaşacaktır.
 • ararat Çarşamba, 00:00

  helal olsun ağrımıza ünüverste yaptırdı bundan ötesi yokk .)))

Diğer Portreler

bunlar da ilgi çekebilir Portre Anasayfa
Edip Cansever Kimdir?
Dünya Hali

Edip Cansever Kimdir?

Edip Cansever 8 Ağustos 1928' de İstanbul' da doğdu. Kumkapı Ortaokulunda başladığı ortaöğrenimini, 1946' da İstanbul Erkek Lisesi' nde tamamladı.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.