twitterfacebook

İbrahim Çeçen kimdir?

ibrahim çeçen kimdir?
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın kaleminden 3. köprüyü yapacak İbrahim Çeçen kimdir?

Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras 3'üncü köprü ihalesini alan İçtaş firmasını merak edip araştırmış. Bakın İçtaş ve sahibi İbrahim Çeçen kim? Nasıl bugünlere gelmiş...

Türkiye bir fırsatlar ülkesi. Dünyanın neresinde ülkenin en fakir yöresinde doğan, lise eğitimini tamamlayan bir genç, arkadaşıyla inşaat işine girdikten sonra imkânları değerlendirerek ülkenin en güçlü müteahhitlik firmasına sahip olabilir? Ve 3’üncü Boğaz köprüsünü yapmaya soyunabilir? İstanbul Boğazı’na inşa edilecek 3. köprüyü 2.5 milyar dolar para harcayarak İçtaş-Astaldi Ortak Girişim Grubu gerçekleştirecek.

İtalyan Astaldi 80 yıllık bir uluslararası firma. Onu biliyoruz. “İçtaş” nasıl bir firma? Sahibi kim? İhale sonuçlanınca merak ettim. Sordum, soruşturdum. Öğrendim ki, İçtaş “İbrahim Çeçen”in firması... İyi de İbrahim Çeçen kim? İbrahim Çeçen’in hayat hikâyesi ile ilgili bilgilere ulaşınca “Helal olsun bu memlekete... Bu memleket fırsatlar ülkesi... Çalışan sıfırdan tepeye çıkabiliyor” diyerek sevindim.

İbrahim Çeçen’in hayat hikâyesi ilginç. 1941 yılında Ağrı’da doğmuş. Liseyi Ağrı’da tamamlamış. 1962’de Ankara’da tekniker okulu bitirmiş, Bitlis’te Bayındırlık Müdürlüğü’nde yapım şefi olarak çalışırken Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1.5 yıl süreli hızlandırılmış programla diploma almış. 1969’da Ankara’da İçtaş’ı kurarak kamunun inşaat ile ilgili ihalelerine katılmaya başlamış. Sonra turizm, otelcilik, enerji, hava ve deniz limanları işletmeciliği ve sanayi sektörlerine girmiş. Bütün bu işleri şimdilerde IC Holding şemsiyesi altında yürütülüyormuş.

Bir Ağrı hikâyesi...

IC Holding, İstanbul Eskişehir hızlı tren projesini üstlenmiş. Amerikalı ortakları ile 6 hidroelektrik santralı kuruyor. Antalya Havaalanı’nı işletiyor. Afyon-Kütahya-Uşak arasında yeni bir havaalanı inşa ediyor. Çok sayıda inşaat projesi var. Çeçen 1984’te İbrahim Çeçen Vakfı’nı kurmuş. 3 bin öğrenciye burs vermiş. Ağrı’da 2 okul yaptırmış. Yine Ağrı’da İbrahim Çeçen üniversitesi kurulmuş.

İbrahim Çeçen örneği tek değil. Türkiye’de benzer şekilde ülkenin en fakir yörelerinden çıkarak başarıya ulaşmış işadamımızın sayısı çok. Bunlar bu ülkenin kendi insanına tanıdığı fırsatlar sayesinde oluyor.

Yazıyı İbrahim Çeçen’in bir söyleşisindeki anlatımından bir bölüm aktararak bitireceğim. Söyleşiyi yapan soruyor: “Çocukken, günün birinde Türkiye’nin en büyük işadamlarından biri olacağınızı hayal eder miydiniz?”

İbrahim Çeçen cevaplıyor: “Ben müteşebbis ruhluyum. Çocukluktan beri yaratıcıyım. Günün birinde bir yerlere geleceğimi biliyordum” diyor. Ve çocukluğuna ait bir hikâyeyi anlatıyor: “Henüz 10 yaşındaydım. Babamla, babamın arkadaşı olan bakkal Ömer amcanın dükkânına gitmiştik. Babam sohbet ederken ben de bir içeride, bir dışarıda dolanıyordum. Bir ara dükkânın önünde bir kantar gördüm. Aklıma bir fikir geldi. Ağrı’da o dönemde askeri bir tümen vardı. Haftasonu askerler çarşı iznine çıkar. Cumhuriyet Caddesi’ne baktığınızda askerden her yer yemyeşil gözüküyordu. ‘Bakkal Ömer Amca’ dedim. ‘Bu kantarını alıp cumartesi ve pazar günleri şu askerleri tartabilir miyim. Zavallı askerleri sevindireyim’ dedim.

Ömer Amca da ‘Peki’ dedi. Cumartesi ve pazar günleri o kantarı alıp Cumhuriyet Caddesi’ndeki caminin bitişiğine koydum. Önümde askerlerden kuyruklar oluştu. Para koyacak yer bulamıyordum. Bunu gören Ağrılılardan birkaç kişi daha koşup kantar aldı ve gelip benim yanımda iş yapmaya başladılar. Bu durumu Ömer Amca da görünce gelip kantarı benden aldı ve kendisi bu işi yapmaya başladı. Halen Ağrı’ya gittiğimde bakıyorum, o yerde son model basküller dizilmiş ve insanları tartıyor. Bu manzarayı görünce çocukluğumu hatırlarım.”

(Yazının sonuna bir not: Bizde başarılı işadamları ve politikacılar, çocukluk dönemlerini anlatırken mutlaka bir başarı öyküsünden söz ederler. Kimi çocukluğunda ciklet, limon, simit satmış para kazanmıştır. Kimi ayakkabı boyamış, çıraklık yapmıştır. Anadolu’da bir söz vardır. “Adam olacak çocuk havasından belli olur” derler... İşte o biçim!)"

Milliyet

yayın : 31 Mayıs 17:07

ibrahim çeçen 3. köprü içtaş

Yorumlarınız
Adınız

ADAM GİBİ ADAM

Pazartesi, 6 Ocak

allah ayağınızı taşa deydirmesin ağrının gururu

Cumartesi, 14 Aralık

Oncelikle saygideger buyugumuz ibrahim beye t?um agri halki adina saygi ve sevgilerimi sunar saygiyla ellerinden operim.ayrica agriya yapmis oldugu yatirimlarindan dolayi kendisine tesekkuru bir borc bilir basarilarinin devamini dilerm

Çarşamba, 11 Aralık

Ben bir doğubayazıt olarak saygılarımı sunuyorum

Cuma, 29 Kasım

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazar, 24 Kasım

helelal agrıya agrı ınanıyorumkı en güzel şehır ve ünı ler yapılacak ama iprazhım beydsen bı r ısteyım var okumama bı yardımcı olsun

Cuma, 27 Eylül

hayat hikayesını okudum ve beğendim allah tan uzun ömur diler ve yaşamıda sağlık deviş yıldırım

Salı, 3 Eylül

helal sana seni gibi adamlar zor bulunur saygılar

Perşembe, 30 Mayıs

helal olsun

Perşembe, 28 Şubat

helal olsun ana okulu yptı ilköğertimokulu yaptı lise yaptı ünversite yapı hepside onun adı geçiyor yalanmı NOT:Mesela hayretin tamaca sunny markanın sahibi ağrıy vbi lise yaptı başka hiç birşey yapmadı sağıolsun

Perşembe, 20 Aralık

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazar, 2 Aralık

gerçekten süper

Çarşamba, 19 Eylül

iiiii ağrıyı da yaptırırsa tam olacak.

Cuma, 3 Ağustos

sizin destekklerinizle ağrı daha güzel boyutlara ulaşacaktır.

Çarşamba, 18 Temmuz

helal olsun ağrımıza ünüverste yaptırdı bundan ötesi yokk .)))

Çarşamba, 4 Temmuz


ÇOK OKUNANLAR
 • CIA Başkanı Hakan Fidan'ı tebrik etti

  CIA Başkanı Hakan Fidan'ı tebrik etti

  IŞİD’in elindeki 46 Türk vatandaşının 101 gün sonra başarılı bir operasyonla kurtarılması üzerine CIA Başkanı John Brennan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı arayıp tebrik ettiği ortaya çıktı.

 • 100 bin kişi IŞİD'den kaçtı /

  100 bin kişi IŞİD'den kaçtı

  Suriye'deki çatışmalardan kaçanlar Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. AFAD Başkanı Fuat Oktay, sığınmacıların 100 bini bulduğunu açıkladı.

 • İkinci üniversite için son başvuru 17 Ekim'de /

  İkinci üniversite için son başvuru 17 Ekim'de

  Üniversite öğrencisi veya mezunsanız ikincisi sınavsız. 400 bin kişi Açıköğretim Fakütesi'nde bunu yapıyor. Son başvuru 17 Ekim'de

 • TEOG sınav tarihleri değişti /

  TEOG sınav tarihleri değişti

  Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Uygulaması kapsamında gerçekleştirilecek olan 2014-2015 öğretim yılı birinci dönem ortak sınavların tarihi, 27-28 Kasım 2014 yerine 26 - 27 Kasım 2014'de yapılacak.

 • Gözlük seçmenin incelikleri /

  Gözlük seçmenin incelikleri

  Gözlük seçiminde sadece estetik görünüme önem vermeyin. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalar da göz sağlığınız için oldukça önemli.

 • Türk doçentten tıp literatürüne geçen başarı /

  Türk doçentten tıp literatürüne geçen başarı

  TÜRK cerrah, tıp dünyasında bir ilki gerçekleştirdi. Doç. Dr. Önder Sürgit karından açtığı tek delikten aynı seansta 5 ayrı ameliyat gerçekleştirdi. 6 saat sürmesi gereken ameliyatlar 3 saatte bitti.

 • Erdoğan çantasındaki önemli dosyalarla ABD'de /

  Erdoğan çantasındaki önemli dosyalarla ABD'de

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak için New York'a geldi.

 • Erdoğan kurtarılan personeli kabul etti /

  Erdoğan kurtarılan personeli kabul etti

  Kurtarılan Musul Başkonsolosluğu personelini kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ayrı bir mutluluktu. Özellikle bu bir özgürlüğe, hürriyete kavuşmaydı" dedi.

 • Kamışlı için kırmızı alarm /

  Kamışlı için kırmızı alarm

  IŞİD ile PYD arasındaki savaş Kamışlı'ya uzandı. Çatışmaların bölgeye 25 km uzaklıktaki Tel Hamis kasabasında yoğunlaşması üzerine AFAD kırmızı alarm verdi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js